Ruszofób percek következnek. A liberális demokrata arról ismerszik meg, hogy antirasszista, anti-antiszemita, antihomofób, ugyanakkor legalább szalon szinten krisztofób, sinofób és ruszofób. A ruszofóbiának legalább két évszázados hagyománya van. Valamikor Párizs elfoglalása táján kezdődött, azóta retteg Nyugat-Európa, hogy a szokásos meccseikbe beleszólhat Európa peremvidéke. Ez azután meg is történt 1945-ben, amikor két peremvidékről érkező nagyhatalom szállta meg Európát.
Valamilyen rejtélyes okból, talán a cirill betűk titka miatt, a legtöbb hamis dokumentum Oroszországhoz kapcsolódik. A nálunk legismertebb a Cion bölcseinek jegyzőkönyve, de nagy karriert futott be Litvinov állítólagos naplója, a Sisson-iratok és Zinovjev levele is. Az egyik legismertebb Nagy Péter cár állítólagos végrendelete, aminek története elég jól ismert. Ezekről a szövegekről bármennyire is tudott, hogy hamisítványok, mégis elterjesztették vagy igazolták egy-egy a ruszofóbiát. Mindegyik szerint egy gátlástalan, immorális csoport törekszik megszerezni a világuralmat, és a világ sokkal jobb hely lenne nélkülük, mivel ez a csoport csinálja a konfliktusokat.
Nagy Péter végrendelete
Oroszország kiterjesztésének és Európa
meghódításának terve rövid áttekintésben.
1. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az orosz nép európai formákat és szokásokat kövessen; ebben az értelemben meg kell nyerni Európa különböző udvarait és különösen a tudósait, akár érdekeikre hatva, akár emberbaráti és filozófiai elvek alapján, hogy ezt a célt elérhessük.
2. Az államot folyamatosan háborús állapotban kell tartani, hogy a katonákat harcban járatossá tegyük és hogy a nemzet állandó harckészültségben legyen.
3. Minden lehetséges eszközzel terjeszkedni kell észak felé a Balti-tenger mentén és dél felé is. így
4. föl kell ébreszteni Anglia, Dánia és Brandenburg féltékenységét Svédországgal szemben; ezáltal ezek a hatalmak szemet fognak hunyni terjeszkedésünk fölött azokban az országokban, melyeket végül leigázunk.
5. Az ausztriai háznak érdeke, hogy kiűzze a törököket Európából. Ezzel az ürüggyel a Fekete-tengernél állandó hadsereget kell tartanunk és támaszpontokat kell létesítenünk. így egyre előrébb haladva Konstantinápolyig kell terjeszkednünk.
6. Lengyelországban az anarchiát elő kell mozdítani és fönn kell tartani: befolyásolni kell országgyűlésüket és különösen a királyválasztást; az országot alkalomadtán szét kell darabolni és végül egészen meg kell hódítani.
7. Angliával szoros szövetségre kell lépni és közvetlen kapcsolatokat kell vele fönntartani egy kereskedelmi szerződés segítségével. Lehetővé kell tenni, hogy egyfajta monopóliumot gyakoroljon az ország belsejében, ami észrevétlenül kapcsolatokat fog teremteni nemzetünk és az angol kereskedők és matrózok között, akik mindent meg fognak tenni az orosz flotta tökéletesítéséért és növeléséért; a flottával pedig elképzelhető a hatalom megszerzése a Balti- és a Fekete tengeren. Ez lényeges pont, amitől alapvetően függ az egész terv sikere.
8. Az európai viszálykodásokba mindenáron be kell avatkozni, akár erőszakkal, akár ravaszsággal; különösen, pedig Németország viszályaiba, hogy
9. látszólag mindig Ausztria szövetségeseként, a legkisebb befolyást is arra lehessen fölhasználni, hogy veszedelmes háborúkba sodorjuk és így fokozatosan gyöngítsük Ausztriát. Néha ugyan támogatnunk és segítenünk kell, de emellett szüntelenül ellenségeket kell támasztanunk vele szemben a birodalom belsejében, azáltal, hogy fölkeltjük ellene a fejedelmek féltékenységét… Megjegyezzük: ez a pont azért is könnyen teljesíthető, mivel az ausztriai ház mindezidáig nem adta föl azt a tervét, hogy egyetemes monarchiát hozzon létre vagy legalábbis a nyugati birodalmat visszaállítsa; e célból pedig mindenekelőtt Németországot kell meghódítania.
10. Az orosz hercegek számára mindig a német hercegnők között kell feleséget keresni, hogy ily módon családi kapcsolatokkal és érdekközösségekkel is megsokszorozzuk a kötelékeket és így ebben a birodalomban mindenhol befolyáshoz jussunk.
11. Vallási befolyást kell érvényesíteni a nem egyesített görögkatolikusoknál, akik Magyarországon, Törökországban és Lengyelország északi részein szétszórtan élnek. A legravaszabb eszközökkel függésbe kell hoznunk őket, a védelmezőjüknek kell neveztetnünk és jogcímet kell szereznünk a papi fennhatóságra; ezzel az ürüggyel és ezzel az eszközzel kell Törökországot leigázni és Lengyelországot meghódítani. Magyarország elfoglalása ezután már csak játék lenne, miközben Ausztriának Németországban ígérnénk kártérítést; Lengyelország maradék része pedig, amely magát sem hatalommal, sem politikai kapcsolataival nem tudná fönntartani, magától igába hajtaná a fejét.
12. Ettől kezdve minden pillanat drága lesz: titokban mindent elő kell készítenünk a nagy csapásra, amelyet rendben, előrelátón és gyorsan kell működésbe hoznunk, hogy ne adjunk időt a gondolkodásra Európának. A legnagyobb titokban és körültekintéssel, külön-külön, előbb a Versailles-i udvarban majd Bécsben indítványoznunk kell, hogy a világuralmat osszuk meg. Figyelmeztetjük őket, hogy Oroszország valójában már uralja az egész Keletet, épp csak a jogcímet kell ehhez megszereznie; így ez az indítvány semmi esetre sem tűnhet gyanúsnak. Ellenkezőleg, kétségkívül hízelegni fog nekik, és életre-halálra szóló háborúi robbant ki közöttük. Tekintettel e két vetélytárs kiterjedt kapcsolataira és arra, hogy Európa minden hatalmának szükségszerűen érdeke részt venni ezekben a viszálykodásokban, ez a háború hamarosan általánossá válik.
13. Ezen általános elkeseredés közepette Oroszország a háborúzó hatalmak hol egyiktől, hol másiktól fogja segítésre kéretni magát. Oroszország húzni fogja az időt, hogy azok kimerüljenek, a saját erőit viszont összpontosítja. Hosszabb ide-oda ingadozás után végül az ausztriai ház mellett dönt, és mialatt sorkatonaságát a Rajnáig előretolja, máris követi azt ázsiai hordáinak egy csoportja. Attól függően, hogy ez utóbbi hogyan halad Németországban, kihajózna két erős, efféle ázsiai hordákkal teli flotta, az egyik az Azovi-tengeren, a másik Arhangelszk kikötőjéből, s a fekete-tengeri és balti-tengeri hadiflotta kíséretében váratlanul a Földközi-tengerre és az óceánra nyomulnának, hogy ezekkel a vad és prédaleső nomád népekkel elárasszák Itáliát. Spanyolországot és Franciaországot. Ezek a lakosság egy részét lemészárolnák, más részét szolgaságba hurcolnák, hogy velük Szibéria ember nem lakta területeit benépesítsük, a maradékot pedig kíméletlenül leigáznák.
(Tatai Mária fordítása)
Nyitókép: Puck magazine, 1885. május 6. Forrás: Wikipédia