Emmanuel Macron francia államfő holnap, április 25-én beszédet mond az Európai Unió kihívásairól és jövőjéről a Sorbonne Egyetemen. A hosszú távú tervek kijelölése mellett beszédével, az európai parlamenti választásokra készülve, pártja népszerűségét is növelni kívánja.
Emmanuel Macron francia köztársasági elnök hét éve, 2017 szeptemberében tartott először beszédet a párizsi Sorbonne Egyetemen, néhány hónappal hivatalba lépését követően. Akkor az Európai Unió (EU) jövőjével kapcsolatosan fogalmazott meg nagy ívű és jelentős reformjavaslatokat, terveket. Az Európai Uniót a világpolitikában meghatározóvá válni képes szereplőként határozta meg, amely elérése érdekében azonban szükségét látta egy szuverénebb, egységesebb és demokratikusabb Európa megteremtésének.
A szuverenitás megerősítéséhez Macron hat területet határozott meg, amelyeken fejlődés szükséges az eljövendő esztendőkben. Az egyik a biztonság- és védelempolitika területén történő kooperáció szorosabbra fűzése. A francia köztársasági elnök az Amerikai Egyesült Államoktól való függőség csökkentését szorgalmazta, egyúttal hangsúlyozta az Unió egységes fellépésének fontosságát a biztonsági kihívások terén, legyen szó terrorizmusról, vagy a klímaváltozás negatív hatásairól – például erdőtüzek, árvizek. Másodikként a külső határok, valamint az európai értékek fokozottabb védelmét nevezte meg, reflektálva ezzel az akkor már több mint két éve húzódó migrációs válságra, amelyre a megoldást még nem sikerült megtalálniuk az uniós nemzeteknek. Emmanuel Macron a világos külpolitikai célok megfogalmazását, a versenyképes ipar megteremtését, továbbá a digitális átalakulást ugyancsak nélkülözhetetlennek tartotta Európa szuverenitásának megerősítése céljából. Utolsó pontként a fenntartható fejlődést és a klímaváltozás elleni küzdelmet határozta meg. A francia államfő ezen túlmenően javaslatot tett az Európai Unió szociális dimenziójára való nagyobb figyelemfordításra, a tanulmányi mobilitás ösztönzésére, valamint egy széleskörű, nyilvános vita, párbeszéd megrendezésére Európa jövőjéről.
Emmanuel Macron holnap, április 25-én újabb beszédet tart majd a Sorbonne Egyetemen. Gondolatainak és üzenetének pontos tartalma egyelőre nem ismert, ám egyes források szerint kapcsolódhat a 2022. május 9-én, az Európa jövőjéről szóló konferencia záró eseményén elmondottakhoz. Akkor a francia köztársasági elnök a három hónappal korábban kitört orosz–ukrán háborúval kapcsolatban egyértelművé tette az Európai Unió álláspontját és elkötelezettségét Ukrajna támogatása iránt. Hangsúlyozta a kontinens függetlenségének elérését az energia- és az élelmiszer-ellátás területén, valamint a közös biztonság- és védelempolitikai együttműködés megerősítését. Macron hasonlóképpen fontosnak nevezte meg az EU hatékonyságának növelését az intézményi reformok által, így üdvözölte a szerződésmódosítás gondolatát.
Az első sorbonne-i beszéd óta eltelt esztendőkben számos, Emmanuel Macron által kiemelt területen történt előrelépés az EU-ban, úgy mint például az új migrációs és menekültügyi paktum közelgő elfogadása, az európai zöld megállapodás, vagy éppen a 2021 és 2022 között megrendezett Európa jövőjéről szóló konferencia. Az elsődleges cél, vagyis az Unió versenyképességének növelése, és az ehhez szükséges intézkedések megtétele azonban továbbra is változatlan maradt, ahogyan az megmutatkozott például az állam- és kormányfők április 17–18-i csúcstalálkozójának napirendjén és elfogadott következtetéseiben is. Emellett az orosz–ukrán háború és annak hatásai szintén máig meghatározó témái az európai belpolitikának, így várhatóan a holnapi beszéd lényegi része valóban nem sokban fog eltérni a 2022-ben elhangzottaktól.
Macron kiállása a kihívások azonosításán és a víziók megfogalmazásán túl azt a célt is szolgálja, hogy a júniusi európai parlamenti választásra készülve új lendületet adjon pártja kampányának, amelynek támogatottsága az elmúlt hónapokban lassan, de biztosan csökkenő tendenciát mutat.
Kép: Portfolio