Az Európai Bizottság legális bevándorlók segítségével növelné az Unió versenyképességét. Ez a megoldás azonban csak rövid távú lehet, hosszú távon a demográfiai szuverenitás megteremtését kellene célként kitűzni.
2023 a készségek európai éve. Az Európai Bizottság (EB) elnöke, Ursula von der Leyen 2022-es, az Európai Unió (EU) állapotáról szóló beszédében jelentette be, hogy a mostani esztendő egyik legfontosabb feladata a humán erőforrás fejlesztése lesz, hozzájárulva vele a munkaerőhiány megszüntetéséhez, továbbá az Európai Unió versenyképességének növeléséhez. A megvalósításban az oktatás kulcsszerepet tölt be, hiszen az átképzések, az új munkaerőpiaci elvárásokhoz való szükséges kompetenciák – például digitális kompetenciák – elsajátítása elsődlegesen az oktatási rendszerekben valósulnak meg. A tematikus év céljaihoz való hozzájárulás a svéd, illetve a spanyol elnökség programjában is prioritást kapott.
Európa versenyképességének biztosításához azonban a minőség mellett a mennyiség sem elhanyagolható tényező. Az Unióban természetes fogyás tapasztalható, a népességcsökkenés mértékét egyedül a bevándorlás tudta enyhíteni. A reprodukciós – vagy más néven termékenységi – ráta alapján Európa lakossága a jövőben csak tovább fog fogyatkozni. Az önfenntartáshoz 2,1-es reprodukciós rátával kellene minden nemzetnek rendelkeznie, ami azt jelenti, hogy átlagosan minden nőnek ennyi gyermeket kellene vállalnia. Az Európai Unió jelenleg 1,53-as mutatóval bír. Ezzel párhuzamosan az várható élettartam folyamatosan növekszik, 2022-ben az EU huszonhét tagországában ez a szám 80,7 esztendő volt. Mindezek alapján Európa társadalma öregszik, az aktív korú népesség csökken, ezek pedig szociális és gazdasági problémákat eredményeznek egy idő után, amelyek az Unió világpolitikában betöltött szerepének gyengülését vonják magukkal.
Felismerve nem csak a minőségi szempontok, de a számbeli gyarapodás fontosságát is, 2023 júniusában az Európai Tanács (EiT) felkérte az Európai Bizottságot, hogy dolgozzon ki javaslatot a demográfiai kihívások, különös tekintettel a versenyképességre gyakorolt hatásuk kezelésére. A Bizottság október közepén ismertette a szükségesnek tartott eszközöket, intézkedéseket, melyek többsége az önerőből történő népességnövekedés elérésére fókuszált, ám megjelent közöttük rövid távú, kiegészítő jelleggel a legális migráció is. Azt, hogy hogyan is képzeli el az EB a legális bevándorlásnak mint az európai versenyképesség növelésének egyik eszközének támogatását, sőt ösztönzését, az intézmény a múlt héten hozta nyilvánosságra. Az Európai Bizottság által bemutatott „képzett és tehetséges munkavállalók biztosítására” irányuló intézkedéscsomag három kezdeményezést tartalmaz. Létrehoznának egyfelől egy uniós tehetségbázis, mely egy közösségi szinten működő platformot jelentene. A felület a harmadik országból származó álláskeresőket és az uniós munkáltatókat kapcsolná össze, továbbá információt nyújtana az egyes nemzetek munkaerő-felvételi és migrációs szabályairól. A platformhoz az országok önkéntes alapon csatlakozhatnának. Második lépésként a Bizottság a harmadik országban szerzett képesítések egyszerűbb és gyorsabb elismerésére tett javaslatot, megkönnyítve ezzel a megfelelő készségekkel rendelkező, nem uniós munkavállalóknak az elhelyezkedést az európai munkaerőpiacon. Végezetül a tanulási célú mobilitásban való részvételt is ösztönözné a testület, nem csupán Unión belül, hanem harmadik országbelieket is nagyobb számmal látna az európai egyetemeken.
A vendégmunkások alkalmazásának gondolata nem új, napjainkban is több uniós ország fordul ehhez a megoldáshoz a munkaerőhiány kezelése végett, mindazonáltal a Bizottság javaslata több olyan kérdést hagy nyitva, melyekre a Tanácsnak, illetve az Európai Parlamentnek a későbbiekben válasszal kell majd szolgálniuk. Tisztázniuk szükséges, hogy lesz-e számbeli, illetve tartózkodási időbeli korlát a harmadik országból érkezők részére. Ezek hiánya ugyanis kulturális és munkaerőpiaci feszültségeket okozhat egy-egy tagállamban. Fontos lenne továbbá szem előtt tartaniuk a feleknek a Bizottság októberi közleményében foglaltakat, vagyis azt, hogy a legális bevándorlás csak rövid távú és kiegészítő megoldás lehet. Európa versenyképességi és demográfiai kihívásait hosszú távon önerőből kellene kezelni saját polgáraink készségeinek fejlesztésével és a természetes fogyás megállításával.
Kép: Infostart