Afrika külső gazdasági prioritásai döntő szerepet játszanak a kontinens fejlődési pályájának és a világgazdaságba való integrációjának alakításában. Ezeket a prioritásokat több tényező együttesen határozza meg, többek között a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés, a szegénység csökkentése és a fenntartható fejlődés szükségessége. Emellett tükrözik Afrika azon törekvését, hogy diverzifikálja gazdaságát, előmozdítsa a regionális integrációt, vonzza a közvetlen külföldi befektetéseket és erősítse a kereskedelmi kapcsolatokat a világ minden tájáról érkező partnerekkel.
Az afrikai országoknak egyedülálló lehetőségük van arra, hogy a fejlesztési menetrend meghatározásában és megvalósításában felelősségvállalást és vezető szerepet vállaljanak.1 Továbbá az afrikai országoknak prioritásként kell kezelniük és a mezőgazdaság modernizációjára kell összpontosítaniuk, hogy exportorientált növekedési folyamatba kezdhessenek. Ehhez olyan politikák végrehajtására lesz szükség, amelyek a mezőgazdasági ágazat reformját és Afrika természeti erőforrásainak késztermékké alakításával történő hasznosítását célozzák.2 Ez olyan kontinentális politikák végrehajtásával érhető el, amelyek a gazdasági kihívások kezelésére, a gazdaságok átalakítására és az ellenálló képesség kiépítésére irányulnak.
E külső gazdasági prioritások előtérbe helyezésével Afrika a fejlődési szakadék csökkentésén és a többi fejlődő országhoz való felzárkózáson dolgozhat. Afrika egyik legfontosabb külgazdasági prioritása a kontinens integrációjának elmélyítése. Ezt olyan kezdeményezésekkel lehet elérni, mint az afrikai kontinentális szabadkereskedelmi övezet, amelynek célja az áruk és szolgáltatások egységes piacának létrehozása és az Afrikán belüli kereskedelem előmozdítása. Afrika másik fontos külgazdasági prioritása a közvetlen külföldi befektetések vonzása.
Bár az Afrikába irányuló közvetlen külföldi befektetések az elmúlt évtizedekben növekedtek, még mindig bizonytalanság övezi Afrika azon képességét, hogy felzárkózzon a világgazdasághoz.3 Ezt a bizonytalanságot a beruházások számára kedvező környezet megteremtésével, az infrastruktúra javításával és az üzleti tevékenység megkönnyítését elősegítő politikák végrehajtásával lehet kezelni. Ezen kívül Afrikának a strukturális átalakulásra és a gazdaságok diverzifikálására kell összpontosítania. Ez a magasabb hozzáadott értékű export előmozdításával és a magas munkatermelékenységű ágazatok létrehozásával érhető el. Ezáltal Afrika csökkentheti függőségét az elsődleges szektorbeli külföldi beruházásoktól, és rugalmas és fenntartható gazdaságokat alakíthat ki.
Összefoglalva: Afrika külgazdasági prioritásai közé tartozik a kontinentális integráció elmélyítése, a közvetlen külföldi befektetések vonzása, a mezőgazdaság modernizációjának előmozdítása, a gazdaságok strukturális átalakításának és diverzifikációjának megvalósítása, valamint a fejlődési szakadék csökkentése.
Források
1 Funke, N. – Nsouli, M, S. (2003): The New Partnership for Africa’s Development (Nepad): Opportunities and Challenges. IMF Working Paper, No. 2003/069. Online.
2 Atta-Mensah, Joseph (2017): Theoretical Foundations of Africa’s Economic Transformation and Growth. Theoretical Economics Letters, 07, 1150-1178. Online.
3 Johnston, Kyle – Ramirez, Miguel (2015): Foreign Direct Investment and Economic Growth in Cote D’Ivoire: A Time Series Analysis. Business and Economic Research, 5, 35-47. Online.
Az afrikai stratégiai lehetőségekről bővebben szakpolitikai elemzésünkben olvashat.
Nyitókép: James Wheeler / ecomnewsafrique.com.