Mikor kerülhet sor az óraátállítás megszüntetésére az EU-ban?
Március utolsó vasárnapján ismét elérkezik az idő, hogy az órákat hajnali 2 órakor egy órával előre, 3 órára állítsuk. Ezzel ismét megkezdődik a nyári időszámítás, mint ahogyan minden évben. De vajon még meddig?
Jelenleg a 2001 óta hatályos 2000/84/EK parlamenti és tanácsi irányelv kötelezi a tagállamokat arra, hogy évente kétszer hajtsanak végre óraátállítást. A nyári időszámítás bevezetése azonban sokkal korábbra nyúlik vissza. Először a németek és a franciák, majd később a britek kezdték el alkalmazni még az I. világháború idején, a szénnel való takarékoskodás céljából. Később, a II. világháború idején ismét bevezették. Magyarországon 1958 és 1979 között nem volt használatban a nyári időszámítás, azonban 1980. április 6-án újból alkalmazni kezdték – sok más országhoz hasonlóan – az 1973-as olajválság következményeinek enyhítése céljából, a villamosenergiával való takarékoskodás érdekében. 1996 óta pedig kormányrendelet rögzíti a nyári időszámítás alkalmazását hazánkban.
Az Európai Unióban már régóta diskurzus tárgyát képezte az évi kétszeri óraátállítás rendszerének eltörlése. Az Európai Bizottság 2018. szeptember 12-én igyekezett rendezni a kérdést, amikor irányelv-javaslatot nyújtott be „az évszakokhoz kapcsolódó óraátállítás megszüntetéséről és a 2000/84/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről” címmel. A javaslat jogalapként az EUMSZ 114. cikkét jelölte meg, melynek értelmében az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében fogad el olyan intézkedéseket, melyek tárgya a belső piac megteremtése és működése. A javaslat indokolása szerint egyre nagyobb igény merült fel a polgárok, az Európai Parlament, sőt több tagállam részéről is a jelenlegi rendszer megszüntetése iránt, ezt támasztja alá többek között az a nyilvános konzultáció is, melynek során a 4,6 millió válaszadó mintegy 84%-a értett egyet a kétszeri óraátállítás eltörlésével.
Jelenleg a világ csaknem 60 országában végeznek még mindig évszakokhoz kötődő óraátállítást, ugyanakkor az EU kereskedelmi partnerei közül több, például Izland nem alkalmazza azt, míg Kína 1991-ben, Törökország pedig 2016-ban szüntette meg.
Az EU tagállamai – nem számítva az egyes tagállamok tengeren túli területeit – három időzónában helyezkednek el, így három különböző standard időt alkalmaznak, és maguk dönthetik el, hogy melyikhez tartoznak. Az EU csupán annyit ír elő kötelező jelleggel, hogy évente kétszer át kell állítani az órákat. A Bizottság javaslata értelmében azonban az évszakokhoz kötődő óraátállítás megszűnne, viszont minden tagállam egyedileg határozhatná meg, hogy a továbbiakban a nyári időszámítás szerinti időt alkalmazná-e állandó jelleggel, vagy pedig a téli időszámítást. Az egyedi megoldások azonban könnyen vezethetnének a belső piac zavaraihoz, hiszen ez akár növekvő szállítási költségeket eredményezhet a határokon átnyúló kereskedelemben, valamint problémákat okozhat a közlekedésben és a telekommunikációban egyaránt. Éppen ezért fontos lenne, hogy a tagállamok egységesen rendezzék a kérdést. Ezt maga a Bizottság is elismerte, hiszen javaslatában egyúttal hangsúlyozta, hogy a belső piac működése érdekében egységes, harmonizált rendszer kialakítására van szükség.
Az Európai Parlament 2019 márciusában 410 szavazattal, 192 ellenszavazat, valamint 51 tartózkodás mellett támogatta az eltörlést célzó irányelvjavaslatot, a megszüntetés céldátumaként 2021-et jelölte meg.
A Tanács viszont mindezidáig nem döntött a kérdésben, így a rendes jogalkotási eljárás megtorpant. Ennek oka lehet vélhetően, hogy a tagállamok figyelmét az utóbbi időszakban a Covid-járvány, majd azt követően Oroszország Ukrajna elleni háborúja kötötte le, ezért a soros elnökséget ellátó tagállamok nem vették napirendre a kérdést. Utoljára 2019 decemberében, a finn elnökség alatt merült fel a téma, de tanácsi közös álláspont ekkor sem született meg. Ennek további oka lehet, hogy a tagállamok igen megosztottak a kérdésben. Ciprus és Görögország esetén például, a többi tagállamhoz viszonyítva, alacsonyabb az eltörlés támogatottsága, de Máltán is csak nagyjából fele-fele arányban támogatják, illetve ellenzik az óraátállítást. Csehország pedig 2021-ben egyenesen arról döntött, hogy még legalább 2026-ig fenntartja az évi kétszeri óraátállítás gyakorlatát.
A nyári, illetve a téli időszámítás, valamint az időzónák közötti választás óhatatlanul magával hozza a nyugat-kelet irányban húzódó törésvonalak kérdéskörét is, ami Magyarország esetében különösen érdekes lehet.
Hazánkban talán a kelet-európai nyári idő (EEST) eredményezné a nappali órák legteljesebb kihasználását, ugyanakkor belátható, hogy Magyarország számára mind gazdasági, mind pedig politikai szempontból a nagy nyugat-európai gazdaságokhoz (különösen Németországhoz) való igazodás és ebből következően a közép-európai nyári idő (CEST) lenne előnyösebb, kiváltképp, ha a Magyarországon befektető számos külföldi gazdasági társaságra gondolunk.
Kérdés tehát, hogy az a választási lehetőség, melyet a Bizottság javaslatában megfogalmazott valósnak tekinthető-e, hiszen, ha egy közös, egységes döntésre kerül sor, akkor a kisebb tagállamok kénytelenek lesznek a nagyobbakhoz igazodni, hogy ne szenvedjenek hátrányt, így a nyári, illetve téli időszámításról való döntés úgy tűnik sokkal inkább majd egy politikai elhatározás lesz. Így Magyarország is vélhetően majd alkalmazkodik a közös állásponthoz.
A belga soros elnökség alatt valószínűleg már nem merül fel a téma, azonban érdekes lesz megfigyelni, hogy vajon az európai parlamenti választásokat követő esetleges átrendeződésnek, valamint az új Bizottság felállásának lesz-e bármilyen hatása a tagállamok hajlandóságára a kérdés rendezését illetően.
Felhasznált források
- europa.eu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- mnl.gov.hu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- njt.hu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- europa.eu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- europa.eu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- europa.eu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- europa.eu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- euronews.hu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)
- vg.hu (Utolsó letöltés ideje: 2024.01.14.)