Az Európai Unió bővítéspolitikája tekintetében
A Bledi Stratégiai Fórumon von der Leyen, a Bizottság elnöke beszédében kifejezte a nyugat-balkáni térség bővítésének fontosságát. Szerinte a jelenlegi egyre töredezettebbé váló világrendben az integrációs folyamatok felértékelődnek, így az EU-nak sokkal jobban kell teljesítenie az ígéretei megtartására. A Fórum a kelet-közép-európai régió egyik kiemelt politikai eseményének számít, amely fókuszba helyezheti a térség országainak különböző külpolitikai megközelítéseit és egyedi helyzetét.
Az Európai Bizottság elnöke a Nyugat-Balkán vonatkozásában elmondta, az Ukrajnában zajló háború újra erősebb fókuszba állította az európai bővítési perspektívát, ahol az Európai Uniónak a közös piacon keresztül kell kiterjeszteni geostratégiai befolyását. Természetesen nemcsak stratégiai retorikára van szükség az európai politikában, hanem stratégiai irányváltásra is, amely leginkább az EU befektetéseinek határon túli növelésével, a legújabb éltechnológiákba való befektetéssel, valamint a kutatás-fejlesztés határokon átívelő dimenziójával lehetséges. Az európai integráció tehát szorosan összekapcsolódik a versenyképesség minőségével, amelyre a magyar kormány mellett az EU is rávilágított a legutóbbi Draghi-jelentésben.
A jelentés megmutatta, hogy a túl gyorsan kivitelezett és a negatív társadalmi és gazdasági hatásokat kevésbé mérlegelő energia- és zöldpolitika, a tagállamok eltérő fejlettségi szintje az EU világgazdaságban elfoglalt helyére komoly hatással van. Kína és az EU jelenleg paritáson van 17%-os világgazdasági súllyal, ahol utóbbi hátránya a lassú éves gazdasági növekedésre vezethető vissza. A nyugat-balkáni térség országainak integrációja elősegítheti az újabb beruházások, a működőtőke és korszerű európai technológiák térnyerését, amihez az EU-nak is saját fejlesztő- és termelőkapacitással kell rendelkeznie a külföldre való kiszervezés helyett.
A jelentés rávilágít, hogy az EU nem tudta kezelni a gazdasági válságokat és a társadalmi különbségeket. Az energetikai és a klíma-ambíciószint növelése mellett nem helyezett elég hangsúlyt a társadalmi problémák gyakorlati megoldására. Itt kiemelendő a bővítéspolitika vonatkozásában a teljesen átjárható európai összekötésű gyorsvasúti rendszer, ami összekapcsolhatná a gazdaságilag kevésbé fejlett térségeket a versenyképesebb régiókkal – ezáltal is növelve a gazdasági versenyt. Emellett nem megvalósított a kis- és középvállalkozások terheinek és adminisztrációjának jelentős csökkentése, valamint a zöldcélok és az agrárium közötti kényes egyensúly fenntartása, ami miatt jelentős társadalmi feszültségek alakultak ki a tagállamokban. A nagyobb, európai makroszint vonatkozásában a saját technológiai szuverenitás kiépítése sem történt meg, mivel az amerikai és kínai fölény e tekintetben továbbra is elvitathatatlan.
Röviden: az Európai Unió az elmúlt évtizedekben teljesen kiszolgáltatottá vált a nemzetközi gazdaságpolitikai folyamatoknak, mind az orosz energetika, az amerikai technológia és a kínai piac tekintetében. Bár von der Leyen bledi beszéde a gyakorlati megoldásokat nem érintette, Európának és az Európai Uniónak sokkal hatékonyabban és többet kell fektetnie saját magába, hogy jelentős nemzetközi szereplővé váljon, amihez a nyugat-balkáni országok teljeskörű integrációja kulcsfontosságú lehet a jövő szempontjából. Az európai intézmények új – és régi – vezetőinek különös felelősségük van az európai társadalmak békés együttélésének és a társadalmi jólétnek a fenntartásában.
Nyitókép forrása: ft.com