„3rd RICE PhD Seminar – Fenntartható üzlet és gazdaság” címmel szervezett konferenciát a Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézet szeptember 23-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.
A konferencia megnyitóján Kutasi Gábor habilitált egyetemi docens, az NKE Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének vezetője köszöntötte a konferencia résztvevőit. A megnyitó után Lubor Lacina, a Mendel Egyetem (Brno) professzora Integration process and war crisis with monetary focus címmel tartotta meg a nyitóelőadását, amely során azt a kérdést boncolgatta, hogy vajon a jelenlegi háborús helyzet és inflációs sokk megfordítja-e az európai integráció mélyülését, és okozhat-e visszalépést az eddig elért gazdasági és monetáris unióból a kevésbé integrált közös piac felé.
A folyamatosan változó világ gazdasági folyamatai egyre újabb kihívások elé állítják a gazdaságpolitikai döntéshozókat, a vállalatvezetőket, a nemzetközi szervezeteket. A XXI. század első két évtizede számos gazdasági, üzleti és közpolitikai problémát hagyott megoldatlanul vagy termelt ki. Kiújuló kereskedelmi háborúk ássák alá a szoros nemzetközi gazdasági együttműködéseket. Kiderült, hogy a XX. században megindult gazdasági és kereskedelmi integrációk nem csak bővülni, de széthullani is képesek. A digitalizáció vált a versenyképesség megőrzésének kulcskérdésévé. A közpénzügyi és monetáris folyamatokból újabb lehetőségekre és korátokra derült fény. A klímaváltozás kérdése újult lendülettel vált megkerülhetetlen közpolitikai és üzletpolitikai kérdéssé. Ellentétes demográfiai kihívásokra adott különböző megoldások versenye zajlik a szemünk előtt, amely a fogyasztáson, az állami ellátórendszereken, a munkaerőpiacon és sok egyéb gazdasági csatornán keresztül érezteti hatását. A növekedés hajszolásának elmúlt évtizedei vajon a jóléthez is közelebb vitték-e a társadalmakat? Soha nem látott hosszúságú konjunktúra-felívelés időszakát éltük meg, de a „Nagy Lezárás” okozta válság pesszimizmust hozott, és kihívás elé állította a multinacionális és KKV cégvilágot. A konferencia lehetőséget is biztosított a fiatal kutatók számára, hogy kifejtsék a meglátásaikat az előbb említett témák egyikében.
A fiatal kutatók öt szekcióra bontva mutathatták be a kutatásaik eredményeit. Az első, valamint a harmadik szekció levezető elnöke Lubor Lacina, a Mendel Egyetem (Brno) professzora volt. A szekciók előadásai a következő témák köré épültek: a dinamikus egyensúlyok, az orosz–ukrán háború következtében kialakult energiaellátási zavarok, az adóösztönző politika végrehajtása, valamint a kamattranszmisszió.
A második szekció levezető elnöke Kutasi Gábor habilitált egyetemi docens, az NKE Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének vezetője volt. A szekció előadásainak keretein belül a következő témák kerültek összefoglalásra: a népesség fenntartásához szükséges fertilitás nagysága, a külföldi működő tőkeáramlások (FDI) vizsgálata, a dél-kínai tenger szigetvilága, mint a globális gyújtópontok legforróbbja, valamint Kína befektetései és érdekeltségei Afrikában.
A negyedik szekció levezető elnöke Marton Ádám, az ÁNTK Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszék tanársegédje, az NKE Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének kutatója volt. A szekció előadásainak keretein belül a következő témák kerültek kiemelésre: a magyar felzárkózási modell elemzése, az Európai Unió éghajlatvédelemmel kapcsolatos törekvéseinek értékelése, valamint az innovációs klaszterek, mint fejlesztési eszközök bevezetése.
Az ötödik szekció levezető elnöke Kovács Olivér, az ÁNTK Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszék tudományos főmunkatársa volt. A szekció előadásainak keretein belül a következő témák kerültek bemutatásra: az online bankolás és az online kommunikáció hatásai, a mesterséges intelligencia és az ESG alkalmazása, valamint az ipar 4.0 hatásainak elemzése.
Nyitókép: Európai Központi Bank. Forrás: Flickr / European Central Bank