Joe Biden, az Egyesült Államok következő elnöke 2021. január 20-án veszi át a hatalmat Donald Trumptól, aki a választások november 7-én megismert eredményei alapján elvesztette a lehetőséget arra, hogy második elnöki ciklusát megkezdhesse. A hatalomátvétel sikeres lebonyolítása érdekében a megválasztott elnök és alelnök által vezetett tanácsadó csapat már munkába állt. Az új elnök programja a hétvégén publikált következő négy prioritás köré csoportosul: a koronavírus legyőzése, gazdaságélénkítés, faji egyenlőség és klímaváltozás. A következőkben a gazdasággal összefüggő prioritásokat tekintjük át.
A hatalomátvétel folyamatának támogatására létrehozott tanácsadótestület megfogalmazta azokat az alapelveket, amelyek az új adminisztráció irányvonala szempontjából meghatározóak lesznek. A prioritások között a gazdaság központi szerepet tölt be, a testület programjában ugyanis kiemelik, hogy a gazdaság igazságos és fenntartható megerősítése kerül a középpontba a következő időszakban, amely egy erős és befogadó középosztályt fog újjáépíteni. Hogy a világméretű járvány negatív gazdasági következményeiből történő kilábalás hosszú évtizedek óta nem látott kihívást jelent, amely – a gazdaság egyes szegmenseiben az elmúlt néhány hónapban tapasztalt visszapattanás ellenére – az új amerikai elnök legsürgetőbb feladata lesz, 2020. október 23-i blogunkban már szóltunk.
Biden Amerika új külpolitikai szerepvállalását illetően a Foreign Affairs-ben megfogalmazott gondolatai szerint úgy kívánja az Egyesült Államok globális gazdasági pozícióit javítani, hogy az innovációba és a középosztály felemelésébe fektet be és ennek eredményeire fog építeni. Ennek lényege, hogy Amerika hagyományos szövetségeseivel és partnereivel koalícióban, nem pedig egyoldalú intézkedésekkel lép fel ellenfeleivel szemben. Biden megfogalmazása szerint a következő amerikai elnöknek meg kell mentenie az Egyesült Államok végletekig lerontott reputációját, vissza kell helyezni a bizalmat az amerikai vezető szerepet illetően és – ami talán az üzenet legfontosabb eleme – a szövetségesekkel közösen kell fellépni az új kihívások mielőbbi kezelése érdekében.
A gazdasági alapvetések között a legfontosabb kiindulópont Biden részéről, hogy az amerikai gazdaság a padlón van, hiszen az elmúlt időszakban a munkanélküliek aránya soha nem látott mértéket öltött. Ehhez gyorsan tegyük hozzá, hogy a pandémia előtt viszont 50 éve nem látott mélységben volt a munkanélküliek száma. Továbbá az amerikai gazdaság regenerálódási képességét jól mutatja, hogy az áprilisi csúcs óta folyamatosan javuló érték a szeptemberi közel 8%-os szint után az elmúlt hónapban további 1 százalékpontot javult. A foglalkoztatottak számának növelése az elkövetkező elnöki ciklusban különös fontossággal bír annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés belső keresleti motorja, a fogyasztás kívánatos szintje helyreálljon. A munkahelyteremtést Biden a hazai infrastruktúra fejlesztését szolgáló tervével kívánja jelentősen támogatni, amelyhez az adórendszer átalakítása szükséges a költségvetés hosszabb távú fenntarthatósága érdekében.
A demokrata kampányban sokat hallhattuk az ún. „Build back better” szlogent, amely egy új társadalmi szerződést hoz létre, több területen kiterjesztve a munkavállalói jogosítványokat. Ennek lényege, hogy itt az ideje, hogy a gazdaságnak az amerikai társadalommal régóta együtt élő strukturális problémáit és egyenlőtlenségeit maguk mögött hagyják és egy új típusú gazdaságot építsenek. Egy olyan új megközelítésről van szó, amelynek lényege, hogy az amerikai középosztályt magasabb bérezéssel (ennek része a legalább 15 dolláros minimális órabér bevezetése), méltányosabb támogatásokkal vissza kell helyezni birtokaiba. Az ún. szervezkedési jog védelméről szóló törvény (Protecting the Right to Organize, PRO) elfogadása a közszolgáltatásban és a szövetségi kormányban dolgozóknak biztosítana fontos alkujogokat. A munkabérek terén a női egyenjogúság elérése érdekében Biden be kívánja vezetni az ún. méltányos fizetésekről szóló törvényt (Paycheck Fairness Act). A táppénz, valamint a 12 hetes családi és egészségügyi szabadság mindenki számára hozzáférhető lesz. Ahhoz, hogy a gazdaság újjáépítéséhez hozzá lehessen fogni, szükséges a munka elkezdése a pandémia elleni valódi stratégia alapján, emellett kiemelt prioritás a megfizethető és minőségi egészségügyhöz való hozzáférés jogának biztosítása minden amerikai részére. A 10 évre szóló infrastrukturális beruházási terv finanszírozásának forrását Trump adócsökkentései egy részének hatályon kívül helyezéséből, továbbá a leggazdagabbak megadóztatásából finanszírozza.
A Biden-adminisztráció a következő azonnali gazdasági intézkedéseket fogja bevezetni:
- az állami és helyi kormányzatok működőképességének biztosítása;
- a koronavírus-válság miatt munkanélkülivé vált emberek biztosításainak kiterjesztése;
- ösztönző csomag a kkv-szektor (Main Street) részére;
- munkanélküliek bevonása a járvány elleni küzdelembe.
Az új kormányzat hosszabb távú intézkedései a következő négy területen várhatóak:
- az amerikai ipari, gyártó- és innovációs kapacitások mobilizálása annak érdekében, hogy valóban visszatérjenek termelőkapacitások az Egyesült Államokba és hogy a jövőben minimalizálható legyen a külpiacoktól való függőség (ez utóbbi a pandémia elleni küzdelemhez szükséges orvosi eszközök területen is kiemelt fontosságú);
- az amerikai leleményesség mobilizálása annak érdekében, hogy a gazdasági növekedés motorja a modern és fenntartható infrastruktúra- és tiszta energia-fejlesztés legyen a jövőben (ennek része az utak, hidak, energiahálózatok megújítása);
- az oktatási és szociális szektorban dolgozók megerősítése a XXI. századi kihívásoknak való megfelelés jegyében;
- a faji egyenlőség előmozdítása a megfizethető lakhatás kiterjesztésével, a fekete, a spanyolajkú és az őshonos amerikaiak által működtetett vállalkozásokba és közösségekbe történő befektetéssel, valamint a rendőrség és az igazságszolgáltatás reformjával.
A klímaváltozás terén a demokrata elnökjelölt Biden az egzisztenciális fenyegetést hangsúlyozta a kampány során, amely a környezet mellett a közösségekre, a nemzetbiztonságra és a gazdaság állapotára is jelentős kockázatot jelent. Biden kormányzati elképzeléseinek lényege, hogy egy rugalmas és fenntartható gazdaságot kell létrehozni, amely segítségével 2050-re úgy érhető el a karbonsemlegesség, hogy közben jólfizető munkahelyek millióit lehet létrehozni. A hatalométvételt levezénylő tanácsadótestület részletességét tekintve kormányprogramnak még nem tekinthető anyagából az derül ki, hogy amellett, hogy az Egyesült Államok visszalép a párizsi klímamegállapodás keretei közé, szándékában áll meggyőzni a vezető gazdasági hatalmakat arról, hogy a jelenleginél még ambiciózusabb klímacélokat vállaljanak.
A fenntarthatósági szempontokat szem előtt tartva Biden a következő hosszútávú beruházási tervet kezdeményezi:
- Infrastruktúra: Amerika omladozó infrastruktúrájának újjáépítésére több millió új munkahely létrehozása. Hasonló célokat Trump is meghirdetett, de a meghirdetett infrastruktúra-fejlesztési tervét nem hajtotta végre. A terv fontos eleme a környezeti fenntarthatóság.
- Autóipar: 1 millió új munkahely létrehozása az amerikai autóiparban a teljes értékláncok hazai jelenlétének biztosításával.
- Tömegközlekedés: a 100 ezer főnél nagyobb városok számára magas minőségű, kibocsátás-semleges tömegközlekedés lehetőségének biztosítása szövetségi szintű beruházások révén.
- Energiaszektor: tiszta és hazai energiatermelés biztosítása úgy, hogy 2035-re elérhető legyen a karbonsemlegesség az energiatermelésben. A terv több millió munkahely létrehozását feltételezi.
- Épületfelújítások révén 4 millió új munkahely létrehozása.
- Lakhatás: 1,5 millió fenntarthatósági követelményeknek megfelelő új otthon létrehozása.
- Innováció: jelentős költségcsökkentés lehetővé tétele a tiszta energia technológiák területén, beleértve nagyvolumenű energiatároló kapacitások kiépítését, a negatív kibocsátást lehetővé tevő technológiákat, az újgenerációs építőanyagokat, a megújuló hidrogéntermelés és a fejlett nukleáris energia előállítását és kereskedelmi forgalomba helyezését.
- Mezőgazdaság: 250 ezer új munkahely létrehozása rekultivációval.
- Környezetvédelmi jog: a fenntarthatósági szempontok mentén kidolgozott infrastrukturális fejlesztési terv megvalósítása során a környezetvédelem szempontjainak érvényesítése.
Forrás:
Biden-Harris Transition: buildbackbetter.com/priorities
Biden, Joseph: Why America Must Lead Again. Foreign Affairs. March/April 2020