Mivel a postai úton történő szavazást rekordmagasszámban vették igénybe eddig az amerikai választópolgárok, sokan azt jósolják, hogy a 2020-as elnökválasztásnak nem lesz még meg az eredménye november harmadikán.
Ahogyan már előző bejegyzéseinkben is említettük, Donald Trump és a Republikánus Párt egyre több erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy meggyőzze a szavazókat a személyes szavazatleadásra annak ellenére, hogy a járványhelyzet továbbra is rosszabbodik az Egyesült Államokban. A két párt közötti mély megosztottságot ezen a téren is érzékelni lehet, hiszen a Demokrata Párt épp ellenkezőleg, egyre inkább a postai úton történő szavazásra sarkallja a választókat. Pennsylvaniában és Michiganben ennek a nézeteltérésnek a rendezése már a bíróságokon zajlott le.
Első körben a Demokrata Párt hosszabbítást kért a pennsylvaniai Legfelsőbb Bíróságtól a postai úton történő szavazólapok beérkezésének határidejére vonatkozóan, amely elfogadásra került. A döntés értelmében november 6-án még feldolgozhatja az állam azokat a szavazatokat, amelyek legkésőbb november harmadikáig feladásra kerültek. A döntést a postai rendszer túlterheltsége okán fogadta el a bíróság. Ezt a döntést támadta meg a Republikánus Párt mivel a döntést alkotmányellenesnek ítélte. Az ügy innen az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságához került, azonban a bírók 4-4-es arányban szavaztak így az előző bírósági döntés, azaz a pennsylvaniai Legfelsőbb Bíróság döntése maradt irányadó. A Legfelsőbb Bíróságot is szinte teljesen ideológiai alapon osztotta meg a döntés, egyedül John Roberts főbíró szavazott át a liberális blokkhoz. Az ügy kiemelkedően fontos, hiszen Pennsylvania egy kulcsfontosságú ingaállam, így a Demokrata Párt üdvözölte a döntést. Michigan államban pont az ellenkezője történt a fent említett esetnek. A michigani bíróság úgy döntött, hogy csak azokat a szavazatokat fogják számolni, amelyek megérkeztek a szavazás napján este nyolc óráig bezárólag.
Texasban egy fellebbviteli bírósági döntés kimondta, hogy az állam választási tisztviselői elutasíthatják a postai úton érkezett szavazatokat, amennyiben az aláírás nem egyezik az állam adatbázisában meglévő aláírás mintával (pl. regisztrációs lap). Az elutasítás nem hagy lehetőséget fellebbezésre a választóknak.
Ezekből az utolsó pillanatban meghozott döntésekből látszik, hogy mennyire szoros lehet majd a választás eredménye, így minden szavazat számíthat. Míg a postai úton történő szavazás inkább a Demokrata Párt támogatóira jellemző, így az államok ennek megfelelően próbálják támogatni vagy aláásni a postai úton történő szavazás rendszerét.
Annak ellenére, hogy mindenképp szükség van a postai úton történő szavazásra azoknak a választó polgároknak, akik esetleg egészségügyi kockázatok miatt nem tudnak személyesen szavazni, egyre nagyobb az aggodalom azzal kapcsolatban, hogy mikor lesz eredmény. A Politico beszámolója szerint a postai úton történő szavazás jelenleg három veszélyforrást rejteget. Egyfelől lehetséges, hogy a személyesen leadott szavazatok alapján Donald Trump fog előnyösebben állni a választás napján, míg fokozatosan ez a látszólagos győzelem megfordulhat, ahogyan feldolgozásra kerülnek a postai úton leadott szavazatok. Ez a kimenetel alááshatja a választó polgárok eredménybe vetett bizalmát. Másfelől hasonló eredményt érhet el a nyertes kihirdetésének jelentős eltolódása is, szintén a postai úton leadott szavazatok kapcsán. Végül, talán a legrosszabb verzió az lenne, ha az ingaállamokban annyira csekély lenne a különbség a két jelölt között, hogy a hibásan leadott szavazatok elbírálásán múlna, hogy ki nyerte a választást. Ezt a forgatókönyvet már megírta a történelem, hiszen 2000-ben hasonló eljárással próbáltak meg győztest hirdetni Floridában, amely végül odáig vezetett, hogy a Legfelsőbb Bíróságnak kellett döntenie az ügyben. Ez a döntés a mai napig hírhedt az amerikai elnökválasztások kapcsán, és egyre többekben sejlik fel a gondolat, hogy talán ez a sors vár a 2020-as elnökválasztásra is.
Források:
NPR: Court Says Michigan Cannot Count Ballots Received After Election Day
Axios: Supreme Court denies Pennsylvania GOP request to limit mail-in voting
The Texas Tribune: Texas can reject mail-in ballots over mismatched signatures without giving voters a chance to appeal, court rules
Politico: Democrats Should Curb Their Enthusiasm for Mail-in Voting