Egyik előző cikkünkben már foglalkoztunk a postai úton történő szavazással kapcsolatos tudnivalókról, hiszen a 2020-as évben az amerikai elnökválasztás a világjárvány okozta egészségügyi kockázatok, illetve a járványügyi korlátozások kapcsán soha nem látott mértékben támaszkodik erre a szavazási módszerre. Áprilisban többek között még a National Review cikke is biztatónak tartotta, sőt sürgette ezt az opciót, azonban most, nem sokkal a választás előtt felütötte a fejét a bizalmatlanság a postai úton történő szavazás hatékonyságával kapcsolatban.
A járvány gyors terjedése miatt a legtöbb állam arra buzdította a szavazókat, hogy postai úton szavazzanak, és ennek megfelelően március óta a Fivethirtyeight.com felmérései alapján 35 államból legalább 24 államban az előválasztások során a szavazatok többsége postán keresztül érkezett. A postai úton történő szavazás nem kedvez aránytalanul egyik pártnak sem, inkább általánosan növeli a különféle szavazó csoportok részvételi arányát. Az idős korcsoport azok, akik a legnagyobb arányban veszik igénybe ezt a szavazási módot a kiemelten veszélyeztetett helyzetükre tekintettel a világjárvány idején – ők jellemzően a republikánus párt szavazói. Szintén magas számban vették azonban igénybe a postai úton történő szavazást a fiatal, jellemzően inkább demokrata szavazók. Szintén fontos kiemelni, hogy a postai úton történő szavazás nem növeli az esélyét (az amúgy is csekély számú) választási csalásoknak.
Az elmúlt időszakban azonban egyre többet lehet olvasni arról, hogy az Egyesült Államok jelenlegi elnöke, Donald Trump bizonytalan a postai úton történő szavazás hatékonyságát illetően. Szeptember első hetében az elnök Észak-Karolinába látogatott (amely kiemelkedően fontos a választás kimenetelének szempontjából, úgynevezett „csatatér” állam), ahol kissé szerencsétlen megfogalmazással – akarva vagy akaratlanul – arra buzdította a lakosokat, hogy kétszer szavazzanak. Ez alatt azt értette, hogy a lakosok szavazzanak először postai úton, majd a választás napján személyesen is adják le szavazatukat. A kijelentés nagy sajtóvisszhangot keltett, mivel a legtöbb államban a szavazás többszöri megkísérlése illegális, illetve némely államokban, ideértve Észak-Karolinát is, súlyos bűncselekménynek számít. Az elnök kampányáért felelős csapat és a Fehér Ház is cáfolta, hogy az elnök bűncselekmény elkövetésére buzdította volna az állampolgárokat. Állításuk szerint Donald Trump azt üzente a választópolgároknak, hogy győződjenek meg arról, hogy a szavazatuk megérkezett, és amennyiben nem, úgy személyesen is adják le a voksukat. Az elnök később nemcsak Észak-Karolinában, hanem Twitter-en és Facebook-on is népszerűsítette a dupla szavazásra sarkalló üzenetét, amelyet mindkét közösségi média felület figyelmeztetéssel látott el, mivel az üzenet megsértette a választási információkra vonatkozó irányelveiket.
Az elnök üzenete után kevesebb, mint egy héttel Georgia államban körülbelül ezer olyan esetet számoltak, ahol a szavazók egynél többször adták le voksukat. Fontos kiemelni, hogy a kiugró esetszám nem köthető pusztán az elnök üzenetéhez, hiszen az állam a postai úton történő szavazás hirtelen megnövekedésével (az eddigi átlagos 5%-ról 50%-ra emelkedett 2020-ban) számos adminisztrációs problémába is ütközött a szavazás lebonyolítása, illetve a szavazatok feldolgozása kapcsán. A dupla szavazás egyébként Georgia államban is súlyos bűncselekménynek számít – az elkövetők akár tíz év börtönbüntetésre és százezer dolláros bírságra is számíthatnak.
Források:
National Review: How to Hold Elections during a Pandemic
Fivethirtyeight: There Have Been 38 Statewide Elections During The Pandemic. Here’s How They Went.
NPR: Trump Urges Supporters To Go To Polls Even After Voting By Mail
Reuters: Trump encourages supporters to try to vote twice, sparking uproar
Politico: Georgia secretary of state says as many as 1,000 potential cases of double voting detected