Bő egy éve startolt el a Nemzetbiztonsági Szakkollégium podcast csatornája, a Movie Leaks, amelynek készítői filmeket elemezve szeretnék a hallgatóságukhoz közelebb vinni a nemzetbiztonság, biztonság témakörét. Az adások mostantól portálunkon is elérhetőek lesznek. A három ötletgazdát kérdeztük.
A csapat kemény magja három főből áll:
- Laska Pál – Kiberbiztonsági mesterszakos hallgató, forgatókönyvíró. Magyar Filmakadémia Forgatókönyvíró Szekció elnöke. Szakterülete az információbiztonság és a narrativitás összefüggéseinek vizsgálata.
- Sáfrán József – a Lőrincz Lajos Közigazgatási Jogi Tanszék kutatója. Az NKE Hadtudományi Doktori Iskolájában végzett nemzetbiztonsági szakirányon. Jelenleg mérnöknek tanul.
- Baranyi Ágnes – Biztonsági szakos hallgató, médiatechnológus, operatőr.
Honnan jött a Movie Leaks podcast ötlete?
Baranyi Ágnes: 2020 nyarán, a Covid idején kezdtünk ötletelni, mivel is lehetne a tagokat aktívabbá tenni, illetve a klasszikus előadásaink kiesését valamivel pótolni. Akkoriban rengeteg podcast csatornát követtem, és jobbnál jobb filmekkel bombáztuk egymást a szakkoli tagjaival, hogy valahogy kibírjuk a vírushelyzetet. Így indult meg az ötletlavina. Először filmlistát készítettünk, majd jött a gondolat, hogy ezeket jó lenne “kibeszélni” szakmailag és tudományosan persze, és egyszerre mondtuk ki Laska Pali csapattagunk nevét, hogy őt biztosan megkérdeznénk a filmekről. Pár percen belül el is jutottunk a podcast ötletéig. A következő vezetőségi megbeszélésen e a közösség támogatta a kezdeményezést és a podcast harmadik szereplőjét is, Sáfrán Józsefet, akiről kiderült, már régóta dédelget hasonló álmot. Már az első megbeszélésen tökéletes összhang alakult ki. Innentől indulhatott is a projekt, teljes gőzzel.
Sáfrán József: Semmiképp sem szerettünk volna egy újabb filmkritikai műsort, mivel azokból rengeteg van. Hogy kitűnjünk a tömegből, igyekeztünk szórakoztató, mégis tudományos minőségében megvizsgálni a mozikat, sorozatokat. A Movie Leaks név az angol ’movie’ és a szintén angol ’leaks’ szóból áll, ami egy szójátékos utalás a WikiLeaksre: mi is a filmek valóságtartalmát tárjuk fel, eddig ismeretlen tényezőkre rávilágítva. Egyedi nézőpontból akartuk megközelíteni a filmeket. Ehhez több szakértő vendég, a Trollfoci gárdája és még jó pár közéleti szereplő is segédkezett. Nem állunk meg, élő adás, tantermi előadás is tervben van.
Hárman készítitek az adásokat. Mi a munkamegosztás?
BÁ: Pali a biztonsági kérdéseken túl a filmgyártás kulisszatitkainak ismeretéből ad át rengeteg érdekességet. Joci pedig a nemzetbiztonság témakörében rendelkezik kimeríthetetlen tudással és tudja tökéletes hitelességgel átadni a hallgatóságnak, hogy miért is szörnyű “kém” James Bond. Én pedig a szerkesztő vagyok, felelek a háttérmunkákért, a felvételek megszervezésért, lebonyolításáért, a hanganyag szerkesztéséért, illetve egyéb szervezési feladatokért is.
Hogyan választjátok ki a témát?
SJ: Rengeteg témakört összeírtunk már előzetesen, és nagy részüket még fel sem dolgoztuk, így mostanában biztosan nem fogyunk ki belőlük. Általában van egy-két film, amire nagyon ráillik egy témakör, és ahhoz próbálunk még több hasonló kategóriájú, tematikájú alkotást összeszedni. Fontos, hogy az adások változatosak legyenek, habár sok történelmi témákkal foglalkozik, az aktualitásokat sem hagyjuk figyelmen kívül. Sőt, rengeteg olyan téma van, ami nagyon régóta aktuális – ilyen a terrorizmus, kábítószerkereskedelem vagy szervezett bűnözés.
Mi alapján választjátok ki a filmeket?
BÁ: A filmeket mindig a témakörökhöz rendeljük hozzá, de amikor előjövünk egy témakörrel, akkor általában van már hozzá kapcsolódó, jellegzetes mű. Van, amikor bajban vagyunk, hogy legalább 3-4 film meglegyen egy témakörön belül, de aztán a végére mindig oda jutunk, hogy igazából szűkíteni kell a kört. Próbálunk a népszerű és ismert alkotások mellett kevésbé ismert filmeket is hozni, hogy ezáltal is megismertessük a nagyközönséggel ezeket az igényes remekműveket. Természetesen kivételt képeznek azok a részek, amikor az a cél, hogy a film valóságtartalmát, vagy magát az egész alkotás minőségét kritizáljuk.
Kiknek ajánljátok az adásokat?
SJ: A biztonsági kérdések iránt érdeklődőknek. Azoknak, akiket foglalkoztatnak a mélyebb tartalmak is, illetve akiket érdekel, hogy a filmen látható dolgok a valóságban hogyan működnek. Mivel nincs olyan ember, aki nem néz filmeket vagy sorozatokat, így tulajdonképpen mindenkinek.
Magánemberként mi a kedvencetek?
SJ: Én ugyanazeket szeretem, amiket elemzünk. Főleg komolyabb filmeket, amiknek van valamilyen mondanivalója, esetleg valós eseményekre reflektál. A mai CGI-os ,,csodák”, a futószalagon érkező szuperhősös filmek számomra a pár órás szórakoztató faktoron kívül több értéket nem képviselnek. Ha csak ki akarok kapcsolni, akkor valamilyen történelmi, háborús filmet teszek be, esetleg egy kis western kerül műsorra.
BÁ: A csapat legfiatalabbjaként hozzám az újabb alkotások állnak közelebb, de Jocihoz hasonlóan a magvasabb mondanivalóval rendelkező alkotások vonzanak. Ilyenek például Christopher Nolan filmjei. De nagyon várom azt is, hogy a fiúk végre napirendre tűzzék A mások élete című filmet is.
Szerintetek mitől jó egy film?
Laska Pál: Vannak különböző “kánonok”, ahol különböző szempontok szerint csoportosítják a filmalkotásokat, de úgy gondolom, ha egy film megtekintése után a néző úgy áll fel, hogy élvezte és még tovább nézte volna – az már jó film.
Hogyan lehet megtanulni érteni, értelmezni a filmeket, a filmnyelvet?
LP: Sok filmet kell nézni.
SJ: Rengeteg filmet kell nézni, gondolkozni rajtuk, és sok szakértőt érdemes meghallgatni. Természetesen nem hiányozhat a tudás sem az adott témakörről, amit éppen elemzel, legyen akár szó titkosszolgálatról, rendőrségről vagy hadseregről.
A fiatalokkal, tizenévesekkel hogyan kezdenétek megszerettetni az igazán jó és értékes filmeket?
BÁ: Megmutatnánk nekik ezt a műsort. Viccet félretéve, az ilyen műsorok ténylegesen jó alapok lehetnek azoknak a tizenéveseknek, akik érdeklődnek a minőségi filmek iránt, illetve még nem ismernek olyan sokat. De ez nem feltétlen korosztályfüggő: aki másképp akarja nézni kedvenc filmjeit vagy újdonságra vágyik, az is megtalálhatja a számítását az ilyen ismeretterjesztő műsorokban.