Mai adásunk témája a gyerekek elleni online szexuális kizsákmányolás. Hogyan védhetjük meg őket?
Néhány éve nagy vihart kavart egy cseh dokumentumfilm, amelyben három fiatal színésznő kiskorúnak adta ki magát, és így léptek be egy népszerű online chatszobába, felnőtt férfiak közé. Csapda a neten volt a film címe, s akkor azt írták róla, hogy a megtekintés után sokakban meginoghat az emberi faj felsőbbrendűségébe vetett hit.
Az NKE Rendészettudományi Karán Kiss Tibornak, a Kriminológiai Tanszék adjunktusának vezetésével kibernyomozó szakirányos hallgatók egy csoportja a gyerekek elleni, online térben elkövetett szexuális kizsákmányolást vizsgálta. Ambrózy Dorián rendőr hallgató zászlóssal a tapasztalatokról beszélgettünk.
Az adásból kiderül, hogyan jutnak a bűnözők olyan fotókhoz, videókhoz, amelynek felhasználása bűncselekmény. Milyen hibákat követnek el a szülők, később pedig a kiskorúak? Hogyan válnak áldozattá? Mit tegyen a szülő, ha szívesen megosztana információkat a gyerekéről – mondjuk a közösségi médiában –, de nem szeretné kitenni őt a bűnözők figyelmének? Miért veszélyes az is, ha csak ismerősök szűk körében oszt meg a kicsiről tartalmat a szülő?
Milyen platformokon zajlik a kereskedés a szeméremsértő felvételekkel? Melyek az új trendek e téren? Hogyan hálózzák be a gyerekeket? Milyen kiberdevianciákról kell tudnunk? S hol tehetünk bejelentést, ha látóterünkbe kerül ilyen jellegű bűncselekmény?
A Ludovika Podcast adásában ma erről lesz szó.