Az, hogy milyen társadalmat építünk, milyen lesz az értelmiségünk, mely prioritások mentén milyen döntéseket hozunk – nos, az mind-mind a felsőoktatásban dől el, állítja a Ludovika Podcast mai adásának szakértője, Czippán Katalin. A Környezeti Fenntarthatóság Intézet munkatársát, az NKE fenntarthatósági fejlesztési programjának szakértőjét arról kérdeztük, milyen jó gyakorlatok működnek a hazai egyetemeken.
Tíz éve ugyanis minden felsőoktatási intézmény elkészítette a fenntarthatósági stratégiáját, mert akkor ez pályázati kritérium volt. Működnek-e, megvalósulnak-e ezek? Ez már csak azért is lényeges kérdés, mert mára kiderül: a hallgatók és a társadalom számára is fontos fenntarthatósági szempontok hiteles képviselete versenyelőnyt is jelent.
Miképpen épülnek be a külföldi gyakorlatok a hazai egyetemek mindennapjaiba? Hogyan érvényesülhetnek a fenntarthatósági szempontok és hatások az egyetemi kutatások során? Mi jellemzi e szempontból az NKE gyakorlatát? Mi az egyetemi koncepció célja?
„Gondoljuk át pályázati szokásainkat; hiszen más sok elem megvan. Beszéljünk arról, miképpen tesszük ezeket láthatóvá – haladni apró lépésekben, közösen lehet” – figyelmeztet Czippán Katalin. Részletek a Ludovika Podcast adásában.