A magyar irodalom, a magyar történelem és a magyar táj, a régi és új keletű hagyományaink, a magyar konyha, előadó- és képzőművészetünk, a magyar sport ismerete hazaszeretetünk és nemzetállami létünk tartóoszlopai. Ilyen módon a hungarikum egyszerre belső identitásképző elem, valamint Magyarország külső imázsának, brandjének alkotóeleme, hordozója. Olyan kiemelésre méltó nemzeti érték, amely jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével itthon és külföldön a magyarság csúcsteljesítményét jelenti.
Ezek azok a népünk által teremtett szellemi, kulturális javak, anyagi alkotások, amelyeket minden magyar magáénak érezhet és tudhat világszerte, amelyek alapján a külföldiek megkülönböztethetnek bennünket más nemzetektől.
Az Országgyűlés 2012-ben fogadta el a hungarikumtörvényt azzal a céllal, hogy megfelelő jogi keretet adjon a magyarság egésze számára fontos értékek azonosításához, gyűjtéséhez és dokumentálásához, lehetőséget biztosítva a minél szélesebb körben történő megismertetésükhöz, megőrzésükhöz, védelmükhöz.
Valójában miért is jelentősek a hungarikumok? Hogyan befolyásolják a magyarság megítélését? Melyek az országimázst és a magyarságképet leginkább formáló, kiemelkedő nemzeti értékek? Miként vált Csíksomlyó a hit megélésének helyszíne mellett egyben nemzeti zarándokhellyé is? Milyen szerepet töltött be a népművészet a Matyóföldön száz évvel ezelőtt, és milyet napjainkban?
A Ludovika Podcast legfrissebb adásában egyebek mellett erről is beszélgetünk Tőzsér Anettel, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársával, a Ludovika Egyetemi Kiadó által publikált, A hungarikumok szerepe a magyar identitás és az országimázs formálásában című könyv szerzőjével.