Hat tagország szigorúbb migrációs politikát szorgalmaz.
Múlt héten hat uniós tagország – Ausztria, Cseh Köztársaság, Dánia, Lengyelország, Franciaország és Németország – belügyminisztere és az Európai Bizottság migrációért felelős biztosa találkozott egymással Németországban, hogy közös álláspontot alakítsanak ki az európai migrációs és menekültpolitika jövőjéről. A megbeszélést követően elfogadott közös nyilatkozatban a politikusok öt pontban határozták meg a szükségesnek tartott jövőbeni új irányvonalakat. Annak érdekében, hogy a felmerülő kihívásokra eredményesebben reagálhassanak, a tagállamok egyszerűsítenék és gyorsabbá tennék valamennyi ehhez kapcsolódó eljárást, továbbá szigorúbb szabályokat alkotnának az illegális bevándorlás elleni küzdelem okán. Második pontként az embercsempészek szembeni fellépést nevezték meg. A miniszterek szorgalmazták, hogy az Európai Bizottság folytassa a személyes adatok cseréjére vonatkozó megállapodások megkötését az Europol, valamint – elsősorban – Törökország és az észak-afrikai országok között.
A tagállamok hatékonyabbá tennék a visszaküldéseket is. Ehhez kapcsolódóan üdvözölték a Bizottság márciusban benyújtott rendeletre irányuló javaslatát, amelynek az egyik legfontosabb pontja az úgynevezett visszatérési központok létrehozása. Ezeket a központokat a tagországok hozhatnák létre harmadik országokban kétoldalú megállapodás alapján, és a jogszerűtlenül Európában tartózkodókat tudnák oda kiutasítani. A negyedik nagyobb terület, ahol a miniszterek változtatnának az uniós migrációs politikán az a külső határok védelme. A politikusok a védelem megerősítése céljából felhívták a figyelmet a következő hétéves költségvetési keretben a megfelelő nagyságú forrás biztosításának fontosságára, továbbá olyan új kihívásokra való felkészülésre is mint például Az instrumentalizáció veszélye. Ez utóbbi a részt vevő tagállamok közül leginkább Lengyelország számára bír kiemelt jelentőséggel, hiszen a lengyel parlament az év elején fogadott el olyan jogszabályt, amely lehetővé teszi ilyen esetben a menedékjog iránti kérelem benyújtásának felfüggesztését.
Végezetül, a miniszterek a harmadik országokkal való kooperáció elmélyítésére és kibővítésére tettek javaslatot, mind a származási mind pedig a tranzitországok esetében. Támogatásukat fejezték ki az Európai Bizottság azon javaslatával kapcsolatban, amely egy közös, biztonságos harmadik országokról szóló lista létrehozását foglalja magában. Ezen túlmenően, lehetővé tennék azt is, hogy a menekültügyi eljárásokat akár már a kibocsátó, akár már a tranzitországokban is le lehessen folytatni.
A közös nyilatkozatban megjelenített szándékok megvalósításához az Európai Bizottság, majd pedig a többi tagállam egyetértése és támogatása is szükséges.
Nyitókép forrása: Európai Unió