Az Európai Bizottság idő előtt lehetővé tenné bizonyos esetekben a menedékkérelmek gyorsított eljárásban való elbírálását.
Az Európai Bizottság április második felében tett javaslatot arra, hogy a 2024-ben elfogadott és 2026 júniusában hatályba lépő új menekültügyi és migrációs paktum két pontjának végrehajtása már ebben az esztendőben kezdődjön meg. A testület kezdeményezésének célja, hogy segítséget nyújtson a tagállamoknak azon menedékkérelmek elbírálásának felgyorsításában, amelyek benyújtói nagy valószínűséggel nem jogosultak a menekültstátuszra. A Bizottság legutóbbi javaslata egyrészről azt szorgalmazza, hogy a nemzetek mielőbb alkalmazhassák a húsz százalékos elismerési arány küszöbértéket, amely értelmében a tagállamok jogosultak lennének gyorsított menekültügyi eljárást lefolytatni olyan országokból érkező személyek vonatkozásában, ahonnan a benyújtott kérelmek alapján a menedékkérők több mint nyolcvan százaléka elutasításra kerül. A másik pontját a biztonságos harmadik és származási országok meghatározása jelenti, amelyet kivételek kijelölésével lehetővé tenne az uniós testület, ezzel nagyobb mozgásteret adva a nemzeteknek bizonyos régiók vagy csoportok kizárásával kapcsolatban.
Hasonlóképpen a menekültügyi eljárások egy részének felgyorsítása és hatékonyabbá tételének céljából a menekültügyi és migrációs paktum néhány elemének idő előtti végrehajtásán túl az Európai Bizottság egy, a biztonságos származási országokat tartalmazó közös, uniós lista elfogadására is javaslatot tett. Valamennyi ilyen államból érkező menedékkérő nagy eséllyel elutasításra számíthat az elismerési ráta alapján, így a tagországoknak ismételten lehetőségük nyílna a gyorsított eljárás lefolytatására. A közös uniós lista nem felváltaná, hanem csupán kiegészítené a már meglévő nemzeti listákat.
Az európai listán kivétel nélkül szerepelne az összes tagjelölt nemzet, amelyről csak három esetben kerülhetnének le: fegyveres konfliktus esetén, az Európai Unió részéről történő szankció bevezetésekor, illetve amennyiben a menedékkérelmek elbírálásakor a pozitív döntések meghaladják a húsz százalékot. A tagjelölt országokon kívül hét állam szerepelne még a biztonságos származási országok között: Koszovó, Banglades, Kolumbia, Egyiptom, India, Marokkó, valamint Tunézia. Ez a nemzetek közül az Indiából érkezők esetében volt a legalacsonyabb az elfogadott kérelmek aránya, mindössze két százalékos. Banglades, Egyiptom, Marokkó és Tunézia esetében négy százalékos az elismerési arány, a Koszovóból, illetve Kolumbiából származók körében pedig öt százalékról lehet beszélni.
Az Európai Bizottság javaslatának hatályba lépéséhez az Európai Parlament és a Tanács támogatása is szükséges.
Nyitókép: Szúsza, Tunézia. forrás: Ivan / Flickr