Zelenszkij ukrán elnök múlt hét csütörtökön, az uniós vezetők egynapos ülésén mutatta be az orosz–ukrán háború rendezésével kapcsolatos ,,győzelmi tervét”, illetve újabb segítséget kért az Európai Uniótól. A terv nem aratott osztatlan sikert, valójában nem tartalmazott új pontokat, csupán összefoglalta a korábban már felvetett ukrán kéréseket, melynek fő eleme Ukrajna NATO-csatlakozásának ismételt sürgetése volt.
Zelenszkij múlt hét szerdán az ukrán parlamentnek is elmondta tervének fő pilléreit. A csütörtöki ülésen kiemelte, hogy az ukrajnai titkosszolgálat szerint jelenleg már kb. 10 000 észak-koreai fegyveres kiképzése zajlik annak érdekében, hogy csatlakozzanak az Ukrajnában tartózkodó orosz haderőhöz. Az ukrán elnök szerint ez a harmadik világháború első lépéseinek tekinthető. A Kreml nem értett egyet és elutasította az észak-koreai beavatkozással kapcsolatos jelentéseket. Korábban Ukrajna felhívta a figyelmet a Moszkva és Teherán közötti partnerségre, mivel a harctéren az orosz haderő Irán által gyártott Kamikaze drónokat használ, azonban a külföldi katonák és haderő bevonása Zelenszkij szerint a harcok eszkalációjának újabb jele.
A bemutatott ukrán ,,győzelmi terv” első pontja Ukrajna NATO-hoz való csatlakozásának fontosságát hangsúlyozza, ehhez azonban a 32 szövetséges állam, köztük az USA jóváhagyására lenne szükség. Zelenszkij szerint a legfontosabb országa győzelméhez, hogy a szervezet ,,védelmi ernyőt” biztosítson számukra; azt is kiemelte, hogy a harcokban lényegében ez az egyetlen esélyük.
Mark Rutte NATO-főtitkár a múlt héten Ukrajna NATO-csatlakozásával kapcsolatban csak annyit mondott, hogy a szervezet szorosan együttműködik Ukrajnával a következő lépések megtételéhez, illetve jelenleg az elsődleges prioritás az, hogy Ukrajna számára biztosítsák, hogy a lehető legjobb tárgyalási pozícióban legyen Oroszországgal szemben.
Zelenszkij tervében szerepel még nagyobb, jobb minőségű légvédelmi rendszerek kialakítása, valamint támogatás oroszországi célpontok elleni katonai csapásokhoz és a szövetségesektől érkező hírszerzési képességekhez való nagyobb hozzáférés. Az ukrán elnök szerint a háborúnak két módon lehetne véget vetni: nukleáris fegyvereket biztosítanak Ukrajnának az orosz támadások kivédésére vagy az ország csatlakozik a NATO-hoz. Ukrajna eddig Nagy-Britanniától, Franciaországtól és az USA-tól kapott nagy hatótávolságú rakétákat, Németországtól nem, és ezzel összefüggésben Helmut Scholz kancellár többször hangsúlyozta, elzárkózik attól, hogy ilyen fegyvert szállítsanak Ukrajnának.
Az ukrán elnök szerint a szervezethez való csatlakozásuk semmilyen szempontból nem jelentene vörös vonalat, és meghívásuk a NATO-ba olyan megelőző lépés lenne, ami azt mutatná, hogy Putyin nem változtathatja meg a világot és az agresszor nem állíthat fel új nemzetközi rendet. Zelenszkij az ülésen elmondta azt is, hogy tervét megosztotta Joe Biden leköszönő amerikai elnökkel, illetve Kamala Harris-szel és Donald Trumppal is; állítása szerint Trump egyetértett érvelésével.
Csütörtöki zárónyilatkozatukban az EU-tagállamok vezetői ismét kiálltak Ukrajna minden eszközzel történő támogatása mellett, azonban közös nyilatkozatukban egyáltalán nem reagáltak az ukrán „győzelmi tervre”, mely azt feltételezi, a tagállamok jelentős része nem osztotta Zelenszkij nézeteit. A múlt heti EU-s csúcson Ukrajna ügye némileg háttérbe is szorult; a találkozón elsősorban a migrációról, illetve a közel-keleti válság eszkalációjáról volt szó.
Orbán Viktor ,,rémisztőként” jellemezte Zelenszkij tervét, és ismét kritikával illette az EU-t, amiért továbbra is fegyverekkel és pénzzel látja el Kijevet, így Magyarország továbbra is a béke mellett foglal állást. Ezzel továbbra is jelentős kisebbségben van az EU-ban, Orbán mellett csak Robert Fico szlovák kormányfő képvisel hasonló álláspontot. A nyugati vezetők részéről a rakétahasználatot korlátozó intézkedések feloldásában az is szerepet játszhat, hogy Oroszország bejelentette nukleárisfegyver-doktrínájának megváltoztatását, ami azt jelenti, hogy Moszkva akkor is bevetheti atomfegyvereit, ha olyan, csak konvencionális fegyverekkel rendelkező ország támadja meg, amelyet atomhatalmak támogatnak.
Kép forrása: mno.hu