Az Európai Unió kormány- és államfői megegyeztek az Ukrajnának szánt 50 milliárdos csomagot érintő részletekben.
Ülésezett február első napján az uniós állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács. A tanácskozás elsődleges célja formálisan az Unió 2021–2027-re szóló hosszú távú költségvetésének félidős felülvizsgálata volt. Az újabb tárgyalásra a december 15-i magyar vétó miatt volt szükség – mint ismeretes, Magyarország ugyan támogatta a 64,6 milliárdos költségvetési kiegészítéséről szóló megegyezés legtöbb részét, ám az Ukrajnának szánt 50 milliárdos segély- és hitelcsomagot akkori formájában nem fogadta el. Ennek megfelelően a tegnapi tárgyalás leginkább a részletek pontosításáról szólt amelyekben most sikerült megegyezni, így a költségvetés többi tételét is elfogadták.
A tárgyalás eredményeképpen az összegeket egy új, tematikus, Ukrajna eszköz keretein belül folyósítják, és nagyobb részét, 33 milliárd eurót hitelek formájában nyújtják Ukrajnának. A vissza nem térítendő támogatás értéke 17 milliárd euró lesz, amelyek a 2021–2027-es többéves pénzügyi keret felső határain felül hozták létre. Az eszköz elsődleges célja, hogy Ukrajna újraépítését és modernizációs folyamatait elősegítse, így például a közszolgáltatások nyújtásának biztosítása, az uniós csatlakozás miatt szükséges reformok finanszírozása, valamint a befektetések ösztönzése.
Az Eszköz végrehajtását a Bizottság felügyeli majd, amely a végrehajtásról éves jelentést készít, amit az Európai Tanács évente megvitat. Szükség esetén az Európai Tanács két év múlva felkérheti a Bizottságot, hogy az új többéves pénzügyi keretet illetően tegyen felülvizsgálati javaslatot. Az uniós források felhasználásának évente történő értékelése és felülbírálása az Ukrajnát érintő korrupciós ügyes miatt indokolt lehet.
A napokban kiderült, egy ukrán fegyvergyártó cég alkalmazottai a védelmi minisztérium tisztviselőivel együttműködtek, hogy közel 40 millió dollárt elsikkasszanak, amelyet 100 000 aknavető lövedék vásárlására szántak az Oroszországgal vívott háborúhoz. A korrupciót leleplezték, öt ember ellen emeltek vádat, egy személyt pedig őrizetbe vettek. A nyomozásra akkor kerül sor, amikor Kijev megpróbálja visszaszorítani a korrupciót, hogy felgyorsítsa tagságát az Európai Unióban és a NATO-ban.
Az elsikkasztott összeg több mint egyhatoda például annak a 250 millió dolláros értékű csomagnak, amely révén az Egyesült Államok 2023. december 27-én biztosított fegyvereket és felszereléseket Ukrajna számára. Mindeközben a Biden-kormány, Ukrajna legelkötelezettebb támogatója, azért küzd, hogy a szenátusban egy olyan kétpárti megállapodást véglegesítsenek, amely akár 61 milliárd dollárnyi segélyt is felszabadítana Ukrajna számára. A háború kezdete óra a kongresszus mintegy 46 milliárd dollár pénzügyi, humanitárius és katonai támogatást hagyott jóvá Ukrajnának, de ezek a források mára kimerültek. Az idő múlásával a republikánus szenátorok egyre nagyobb része – mára már csaknem fele – látja úgy, hogy Amerika már így is túl sok pénzzel támogatta Ukrajnát. Ennek megítélése egy igencsak szubjektív vélemény, de érdemes figyelembe venni, hogy a kilenc évig tartó afganisztáni háborúra az USA átlagban kevesebbet költött, mint Ukrajna 2022 és 2023 közötti támogatására – amelyekhez a fegyverszállítmányokat is hozzá kell számolni.
Mindezek fényében az Unió részéről érkező 50 milliárdos pénzügyi csomag viszonylag kiegyensúlyozottnak tűnhet. Ugyanakkor, ha a korábbi összegeket is ide számoljuk, valamint a tagállamok bilaterális szerződéseinek értékeit is figyelembe vesszük, az EU és tagállamai által kifizetett összeg csaknem kétszerese az amerikai támogatásnak. Természetesen érthető, hogy az EU támogatja a szomszédjában lévő bajba jutott tagállamot – főleg ha az szívesen csatlakozna a tömbhöz. Ugyanakkor furcsa, hogy az egyre inkább élénkülő globális versenyben az Unió hajlandó pénzügyi erőforrásainak nagyobb részét egy térség fejlesztésére fordítani, mintsem saját versenyképességének javítására, illetve stratégiai autonómiájának valódi kiépítésre. Egyelőre úgy tűnik, hogy Európa belesodródott egy, még az USA-nak is drágának számító háború finanszírozásába. Mindeközben lényeges fejlesztésekre volna szükség ahhoz, hogy az EU a korábban megszokott jólétet fenntarthassa: az USA és Kína egyre növekvő versengése mellett ez jelenleg elveszett ügynek tűnik.
Fénykép forrása: europa.eu