A Hamász palesztin terrorszervezet múlt hét szombaton kora reggel támadást indított Izrael ellen, melyben a híradások szerint eddig több mint 1100 ember halt meg mindkét oldalon. A Hamász 130 izraeli túszt ejtett, akiket a Gázai övezetben tartanak fogva. Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője rendkívüli külügyminiszteri ülést hívott össze e hét keddre, és több európai állam is fokozott biztonsági intézkedéseket vezetett be az országaikban élő zsidó közösség és a zsidó intézmények védelme érdekében.
További adatok alapján Izraelben több mint 800 halálos áldozat lehet és 2200 sérült, palesztin oldalon pedig 500-an haltak meg és több mint 2700-an megsérültek. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök közölte, hogy Izrael háborúban áll, és keményen meg fogják torolni a támadást. Hétfő délelőtt az izraeli hadsereg bejelentette, hogy visszaszerezték az ellenőrzést a Gázai övezet szomszédságában lévő összes város fölött. Emellett Joav Galant izraeli védelmi miniszter hétfőn elrendelte a Gázai övezet teljes blokádját, így Izrael sem villanyáramot, sem élelmiszert, sem üzemanyagot nem enged be az övezetbe.
Megszólalt a támadás ügyében a Hamász legfelsőbb vezetésének egyik tagja is, aki arról számolt be a híradások szerint, hogy az Izrael ellen indított akcióról csak a Hamász néhány parancsnoka tudott és még a szervezet legszorosabb szövetségeseit sem tájékoztatták terveikről. Az akcióban sem Irán, sem a libanoni Hezbollah nem vett részt, azonban csatlakoznak majd a harcokhoz, ha Gáza ellen népirtó háború indul. A vezető elmondása szerint az akciót több mint egy éven át készítették elő és azért indították el a támadást, mert az izraeli kormány tagjai provokatív látogatásokat tettek muszlim szent helyeken és egyre fokozták a nyomást a fogva tartott palesztinokon, emellett pedig arról értesültek, hogy a Hamász vezetőinek likvidálására készülnek. A vezető kitért arra is, hogy őket is meglepte az Al-Aksza vihar névre keresztelt művelet sikeressége, mivel arra számítottak, hogy Izrael visszaveri vagy jelentősen akadályozza a támadást. A hírek szerint a Hamász készen áll akár egy elhúzódó konfliktusra is, a túszokat pedig arra akarják felhasználni, hogy elérjék az izraeli börtönökben fogva tartott összes arab elengedését és az Egyesült Államokban a szervezet támogatása miatt elítéltek szabadon bocsátását.
Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője rendkívüli külügyminiszteri ülést hívott össze keddre, melyen a konfliktus összefüggéseit és következményeit tekintették át. Múlt hét szombaton az EU nevében kiadott nyilatkozatában Borrell elítélte a Hamász többszöri és válogatás nélküli támadásait Izrael ellen, és az értelmetlen támadások és akciók azonnali befejezésére szólított fel. Borrell a közösségi média felületén is kiemelte, hogy az ártatlan civil lakosság célpontként való kezelése soha senki számára nem lehet indokolt.
Az EU szolidaritását fejezte ki Izraellel, kiemelve, hogy a nemzetközi joggal összhangban joga van megvédenie magát az effajta erőszakos és célpontokban nem válogató támadásokkal szemben.
Várhelyi Olivér,az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa hétfőn bejelentette, hogy az EU azonnali hatállyal felfüggeszti a palesztinok támogatását az izraeli támadás miatt. Ez 691 millió eurót jelent, mely alapvető szolgáltatások, mint az egészségügy, szociális támogatások és különböző fejlesztések finanszírozására lett volna felhasználható. Németország és Ausztria szintén bejelentette kétoldalú támogatásának felfüggesztését, amely 125 millió és 19 millió euró nagyságrendű összeget tesz ki. Ezzel ellentétben Olaszország hétfőn arról tájékoztatott, hogy a palesztin területek számára továbbra is humanitárius segítséget nyújt. Luxemburg – a gázai övezet legjelentősebb támogatójaként – szintén a segélyek fenntartása mellett állt ki, arra hivatkozva, hogy a kétmilliós gázai lakosság szintén ki van téve a Hamász tevékenységének, s ők segítség nélkül még inkább a terroristák hatalma és befolyása alá kerülnek.
Franciaország, Nagy-Britannia és Németország fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be az országaikban élő zsidó közösségek elleni esetleges támadások megelőzése érdekében.
Londonban múlt hét szombattól növelték a rendőrök számát az esetleges tüntetések kapcsán, a brit kormány úgy nyilatkozott, hogy mindent megtesz a zsidó közösségek védelme érdekében. Németországban Olaf Scholz kancellár vasárnapi állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy a német kormány nem fogadja el azt, hogy az Izrael elleni szörnyű támadásokat Németország utcáin ünnepeljék. A berlini rendőrség vasárnap bejelentette a zsidó közösségek és intézmények védelmének növelésére irányuló szándékát, miután egy videó jelent meg arról, hogy egy palesztin csoport – a Hamasz Izrael elleni támadásait követően – Berlin belvárosában édességet osztogatott. Franciaországban Élisabeth Borne miniszterelnök szintén kiemelte, hogy megerősítik a biztonságot a vallásgyakorlási helyeknél és zsidó létesítményeknél. Borne hangsúlyozta, hogy jelenleg nem áll fenn különleges veszély, azonban a francia kormány rendkívül éberen figyeli a történéseket.
Ezzel egyidőben az európai országok is megkezdték állampolgáraik evakuálását a térségből, valamint több európai légitársaság felfüggesztette izraeli járatait. Az Arab Liga és Oroszország tűzszünetre és tárgyalásokra szólította fel a feleket. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az erőszak elfogadhatatlan, így Moszkva a nyugati országoktól is elvárja, hogy ők is szólítsanak fel a harci cselekmények leállítására, azonban szerinte ezen országok álláspontja kérdéseket vet fel, mert azt hangsúlyozzák, hogy Izraelnek győznie kell.