Oroszország újra az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában?
Oroszország ismét csatlakozna az ENSZ Emberi Jogi Tanácsához (EJT), másfél évvel azután, hogy tagságát 2022 áprilisában az Ukrajna elleni háború miatt felfüggesztették. Az ezzel kapcsolatos szavazás az EJT, illetve az ENSZ számára a nemzetközi rendszer jellegére is rávilágít majd. A Tanács tagjai erről október 10-én szavaznak.
A genfi székhelyű, 47 tagú ENSZ Emberi Jogi Tanács tagjait három évre választják. Oroszország Albániával és Bulgáriával közösen vesz részt a választási versenyben a közép- és kelet-európai országok számára fenntartott két helyért, a szavazáson pedig az ENSZ Közgyűlés összes, 193 tagja részt vesz. Oroszország felfüggesztésére 2022 áprilisában az ENSZ Közgyűlés 93 tagja szavazott igennel, 24 nemmel, 58 tartózkodott.
Az Oroszország újraválasztásáért lobbizó orosz diplomaták az ENSZ-tagállamok támogatását kérik. Egy, a BBC által megszerzett, Oroszország által kiadott állásfoglalás szerint, melyet az orosz diplomaták támogatásuk megszerzése érdekében az ENSZ tagok között köröztettek, az állt, hogy Oroszország azt ígéri, hogy „az együttműködés alapelveit és a kölcsönös tiszteleten alapuló konstruktív párbeszéd erősítését kívánja előmozdítani a Tanácsban annak érdekében, hogy a tagok az emberi jogi kérdésekben megfelelő megoldásokat találjanak”. Emellett azt is megfogalmazta, hogy igyekszik megakadályozni, hogy a Tanács „egyetlen országcsoport politikai akaratát szolgáló eszközzé” váljon, ami a Nyugatra való hivatkozást jelentett. Az említett állásfoglalásban Oroszország az Egyesült Államokat és szövetségeseit okolja EJT-tagsága elvesztéséért.
Oroszország valószínűleg abban reménykedik, hogy némileg visszanyeri nemzetközi hitelességét annak ellenére, hogy Ukrajnában és saját határain belül emberi jogi visszaélésekkel, jogsértésekkel vádolják. Az ezekkel a visszaélésekkel kapcsolatos legfrissebb jelentést hétfőn terjesztette az EJT elé az Ukrajnával foglalkozó vizsgálóbizottság, mely szerint sok bizonyíték áll rendelkezésre az Oroszország által folyamatosan elkövetett háborús bűnökről: beleértve a kínzást, a nemi erőszakot és a civilek elleni támadásokat is. Mariana Katzarova, az ENSZ oroszországi különmegbízottjának két héttel ezelőtt közzétett jelentése szerint az emberi jogi helyzet Oroszországban is „jelentősen romlott”, az ukrajnai inváziót kritizálókat önkényes letartóztatásnak, kínzásnak és rossz bánásmódnak vetik alá.
Három NGO (UN Watch, Human Rights Foundation, Raoul Wallenberg Center for Human Rights) e hónapban közzétett jelentése szerint Oroszország nem alkalmas az EJT-tagságra, újraválasztása az EJT-be – miközben még tart az Ukrajna elleni háború – azt üzenné, hogy az ENSZ nem akarja komolyan felelősségre vonni Oroszországot az ukrajnai helyzetért, illetve az emberi jogok tiszteletben tartása szempontjából is kontraproduktív lenne. Emellett az Egyesült Királyság külügyminisztériuma is kifejezte, hogy határozottan ellenzi Oroszország ismételt csatlakozását az EJT-hez, hivatkozva az Ukrajnában és a saját állampolgárai ellen elkövetett emberi jogi visszaélésekre és jogsértésekre. Oroszország szerintük teljes megvetést tanúsított az ENSZ Alapokmánya iránt, így az, hogy visszatérhet az EJT-be, magát az emberi jogok fogalmát sértené, és veszélyes visszalépés lenne, amely rontaná annak hitelességét.
Az orosz képviselő 2022-ben elítélte országa ,,kiszavazását”, melyhez több ország csatlakozott, így Észak-Korea és Szíria is. Kína, Szíria és Fehéroroszország a döntés ellen szavazott, India, Egyiptom és Dél-Afrika pedig tartózkodott.
Kép forrása: apnews.com