Latin-Amerika egyetlen fejlett országa (2019-ig egyetlen dél-amerikai OECD-tagország) esetében is csak az a gazdaságpolitikai recept működik a jelek szerint, amelyet Európában már tanulmányoztunk.
Az első COVID-19 által fertőzött esetet 2020. március 3-án azonosították Chilében. A korlátozó intézkedések bevezetése több szakaszban valósult meg, amelynek IV. szakaszára március 16-án sor került. A gazdasági leállást fokozatos, óvatos újranyitás követte, ugyanis a járvány a déli féltekén még jelenleg is jelentősen hatást gyakorol a mindennapokra. Miután a járvány továbbra is erősen érinti a térséget, ezért a 2020. március 18-án kihirdetett alkotmányos különleges állapot szeptember 11-én további 90 nappal meghosszabbításra került.
Szeptember 16-ig a megbetegedések teljes esetszáma Chilében meghaladta a 439 ezer főt, ugyanakkor az aktív esetek száma a júniusi csúcsot követően (több mint 80 ezer aktív eset június 2-án) csökkent, jelenleg stagnál, s nem éri el a 16 ezret, valamint összesen 12058 haláleset történt.
A COVID-19 járvány okozta gazdasági nehézségek és visszaesés kezelése érdekében hozott egyik első döntés a 2020. március 19-én bejelentett gazdaságvédelmi intézkedéscsomag volt, amelynek összértéke 11,75 milliárd dollár volt és a GDP 4,7 százalékának megfelelő válságkezelésnek tekinthető.
Foglalkoztatáspolitikai jellegű intézkedések:
- A munkavállaló és a munkáltató – amennyiben a távmunka az adott munkakörben nem lehetséges – együttesen úgy rendelkezhet, hogy felfüggeszti a munkaviszonyt. Ebben az esetben a munkavállaló a jövedelmét a munkanélküli-biztosítási alapból kapja, s a munkáltatónak a nyugdíj- és egészségügyi járulékok fizetését szükséges viselnie.
- A foglalkoztatás védelmi törvény javaslata alapján a Kurzarbeit elemeként lehetővé teszi a munkaidő akár 50%-os csökkentését is, amelyet a munkanélküliségi biztosítás szolidaritási alapja egészít ki, oly módon, hogy a jövedelem értéke nem csökkenhet 75% alá.
Mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogató intézkedések:
- A helyi kiskereskedelmi értékesítés visszaesésének ellensúlyozására 100 milliárd dollár értékű szolidaritási alapot irányoztak elő.
- Emellett felgyorsítják az állami beszállítóknak szánt kifizetéseket, ezzel is többlet likviditást teremtve.
A sürgősségi gazdasági terv második szakaszának bejelentésére április 8-án került sor, amely az előzőekhez hasonlóan a vállalkozások likviditását biztosító, s szociális védelmi intézkedéseket foglalt magában. A kis- és középvállalkozások számára a banki működőtőke-hitelekhez való nehezebb hozzáférése kezelése érdekében állami garancia alapot hoztak létre. Emellett áprilisban bejelentésre került, hogy államilag garantált hitelek is elérhetőek lesznek a vállalkozások számára, amely programra összesen 24 milliárd USD-t fordítanak. Az államilag garantált hitelek esetében a Chile Nemzeti Bank és a Pénzügyi Piaci Bizottság (CMF) is koordinációs szerepet lát el. A független munkavállalók számára pedig a kormányzat külön támogatási programot alakított ki. Továbbá augusztusban újabb munkahelyvédelmi, befektetésösztönző, kis- és középvállalkozásokat támogató program került bejelentésre a 2020-2022 közötti időszakra, amelynek fontos eleme a 34 milliárd USD-t elérő közfoglalkoztatási állami program is.
A koronavírus-járvány márciusi megjelenése óta a kormányzat 30-nál is több adókat érintő intézkedést hozott a vállalatok likviditásának biztosítása érdekében. Ezek jellegét tekintve adó- és járulékfizetések elhalasztását (pl. áfabefizetés), ideiglenes adócsökkentéseket (pl. bélyegadó esetében 0 százalékra való csökkentést), valamint az önkormányzatok számára különleges hatáskörök biztosítása a helyi adók fizetési elhalasztását illetően. Emellett további adócsökkentési könnyítések bevezetése is napirenden van. Az adóintézkedéseknek a költségvetési vonzata is jelentős volt, pl. a bélyegadó ideiglenesen 6 hónapra 0 százalékra történő leszállítása 420 millió dolláros költségvetési kiesést eredményezett. Emellett a március 19-i intézkedések az adótartozások kezelésére vonatkozóan – különösen a kis- és középvállalkozások, valamint az alacsonyabb jövedelműek esetében – rugalmasságot biztosítanak egyes adótartozási-fizetési megállapodások kötésére.
A március 19-i intézkedések családok támogatása érdekében a családtámogatási bónusszal megegyező mértékű jövedelemtámogatási bónuszt jelentettek be, amelynek összköltsége 130 millió dollárra tehető. Ez utóbbi azok számára is elérhető, akik hivatalosan munkanélküliként szerepelnek. Emellett az intézkedéscsomag elemeként további pótlólagos forrásokat biztosított az egészségügyi rendszer megerősítése érdekében. Júniusban újabb sürgősségi családtámogatási jövedelem került kihirdetésre, amelynek értelmében az addigi 65 ezer peso-ról 100 ezer peso/főre emelték a kifizetés összegét. A törvény hatálya vonatkozik a hivatalos jövedelemmel nem rendelkező és a hivatalos jövedelemmel rendelkező háztartásokra is, míg utóbbiak esetében a hivatalos jövedelem összege kerül kipótlásra 100 ezer peso értékhatárig. A „Food for Chile” program keretében a járványhelyzet által súlyosan érintett 2,5 millió rászoruló családok számára nyújtanak közvetlen támogatást nem romlandó, fehérjében- és szénhidrátban gazdag élelmiszerekkel, valamint tisztítószerekkel ellátott „kosarak” szállításával.