A balti országokat viszonylag elkerülte a járvány, népességarányos számaikban a kelet-európai országokhoz hasonló mértékű veszteséget szenvedtek el eddig egészségügyi értelemben. Érdekességüket az adja, hogy fejlődési pályájukat eddig is jelentős mértékben az innovatív üzleti, technológiai és közigazgatási megoldásokra, valamint az erre épülő külföldi beruházókra építették, mindamellett, hogy földrajzi szempontból az EU peremén elhelyezkedő, viszonylag kis országok.
A balti országok sok hasonló intézkedést vezettek be, mint más európai országok. A hiteltartozások törlesztése kamatmentesen halaszthatóvá vált. A vállalati likviditás érdekében többlethitelforrásokat vontak be Nemzeti Bankon keresztül (Litvániában például 2,5 milliárd euró mértékben). Az adózás területén nemcsak halaszthatóvá váltak az adóbefizetések, de még adócsökkentést is vezettek be, Észtországban például az üzemanyagra kivetett jövedéki adó, a kikötőhasználatra kivetett illetékek és az online médiatermékek adója esetében. A térség országai is bevezették a rövidített munkaidőre adott bértámogatást, amely különböző mértékben (a litvánok a bér 60%-át, az észtek 70%-át, a lettek 75%-át támogatják), de mindenképpen a minimálbér szintjéhez viszonyítva limitált (Litvániában 555 euró, Lettországban 750 euró, Észtországban 1000 euró). Mindegyik ország költ néhány millió eurót a kulturális vállalkozások és az elmaradt rendezvények szervezőinek kompenzálására, valamint egyösszegű támogatásokat juttatnak néhány ezer eurótól néhány tízezer euró mértékig az idegenforgalmi vállalkozásoknak. A háztartások elhalaszthatják közműdíjaik befizetését. A közvetlen fiskális csatornát pedig arra használják a balti kormányok a vállalatok és háztartások jövedelempótlásán kívül, hogy az építőiparon és ingatlanüzemeltetésen keresztül az állami infrastruktúrát, az úthálózatokat, épületeket bővítsék, fokozottan karbantartsák, beruházásokat hozzanak előre, valamint Lettországban ehhez kapcsolódóan a lakóépületek felújítási programjait is felgyorsítsák.
A balti gazdasági válaszlépésekben izgalmas az az előre tekintő strukturális innováció, amellyel úgymond ki akarják cselezni a válságot, vagy ahogy egy észt program fogalmaz, meg akarják hekkelni a válságot. (Hasonlatosan a magyar programhoz.) Ennek egyik emblematikus és talán egyedi esete, hogy létrehoztak egy olyan platformot, amelyen keresztül a vállalatok megoszthatják és kölcsönvehetik egymás munkavállalóit. A kezdeményezés rövid távon akár enyhítheti is a munkanélküliség és az állami jövedelempótlás terhét. (Hosszú távon nyilván a munkaerőkölcsönzés jogi szabályozását kell átgondolni.) Ez a megosztó is annak az átfogó programnak az eredménye, amely támogatja a startup vállalkozások indítást.
További előre tekintő kezdeményezés, hogy a három balti ország és Finnország egységes regionális gázpiacot kíván létrehozni, amely hatékonyabb üzemeltetést, biztonságosabb ellátást és alacsonyabb energiaárakat eredményező versenyző piacot eredményezhet.