Szlovákiában először 2020. március 6-án regisztrálták az első megbetegedést. Május 28-ig közel 1520 fertőzöttet vettek nyilvántartásba, akik közül 1332-en gyógyultak meg, míg 28-en meghaltak. A szlovák hatóságok február 28-tól kezdték mérni a beutazók testhőmérsékletét, március 7-től rendszeresen fertőtlenítik a pozsonyi tömegközlekedési eszközöket. Március 8-án a fővárosi régióban felfüggesztették az oktatást a gimnáziumokban, március 10-től megtiltották a rendezvények tartását, valamint március 12-én hirdették ki a vészhelyzetet.
A szlovák kormány mindezidáig három nagy, lex corona-nak hívott csomagban hozott gazdaságvédelmi intézkedéseket. Hasonlóan a járványtól érintett többi országhoz az intézkedések között munkaerőpiacot védő, vállalkozások likviditását javító, adózást könnyítő lépéseket találhatunk.
Munkaerőpiacot védő intézkedések
A foglalkoztatás fenntartáshoz 2 milliárd euró értékben bértámogatásokat hagytak jóvá, amelyek lehetővé teszik a vállalkozások bérköltségei egy részének (beleértve a munkáltatói társadalombiztosítási járulékokat) megtérítését, amennyiben a cégek vállalják, hogy nem bocsátják el munkavállalóikat. A kompenzáció azon munkáltatók számára jár, akik megőrzik a munkahelyeket annak ellenére, hogy ideiglenesen szüneteltetik vagy csökkentik gazdasági tevékenységüket. Az intézkedéseket azóta már az Európai Bizottság is jóváhagyta. A csomag az alábbi intézkedéseket foglalja magában:
- A vírus miatt leállásra kényszerült vállalatok dolgozóinak bérét 80%-ban az állam átvállalja maximum havi 880 euró/fő mértékig.
- Kompenzáció kérhető azon munkavállalók számára, akiknek a munkáltató oldalán felmerülő akadály miatt a bevétele lecsökkent. Ezen támogatásra a vállalkozásokon keresztül lehet pályázni maximum havi 200 000 euró értékben, amely az Európai Szociális Alap finanszírozásában valósul meg.
- Azon vállalkozások elhalaszthatják 3 hónapra az egészségügyi és társadalombiztosítás járulék megfizetését, amelyek dolgozói az állami intézkedések miatt nem állhatnak munkába.
- A munkáltatók márciustól májusig mentesülnek a TB járulék fizetési kötelezettség alól az 540 eurónál kevesebb jövedelemmel rendelkező munkavállalók esetében.
- Az egyéni vállalkozók számára az árbevételben történt visszaesés mértékével megegyező kompenzáció érhető el legfeljebb havi 540 euró összegig.
- Azok az egyéni vállalkozók, akik a vészhelyzet kihirdetése idején nem rendelkeztek jövedelemmel átalány hozzájárulást kaphattak a jövedelemszerző tevékenységből származó jövedelem pótlására 2020 márciusában 105 euró, áprilisában és májusában 210 euró összegben.
- Nemcsak a meglévő munkahelyek megvédése áll a szlovák kormány politikájának fókuszában, hanem újak teremtése is. A Gazdasági Minisztérium saját hatáskörben történő döntéssel felgyorsítja a befektetési támogatások odaítélését, rugalmasabbá teszi az ügyintézést. Mindazonáltal a közvetlen támogatásoknál a munkahelyteremtés mellett fontos szempont lesz a projekt által képvisel hozzáadott érték is.
Adófizetés teljesítéséhez kapcsolódó könnyítések
A munkaadók bizonyos adó- és járulékfizetéseket késleltethetnek, amennyiben az árbevételük 40%-kal visszaesett a járvány következtében. A jövedelemadó-előleg késleltetése elérhető a jogi és természetes személyek számára is. Szintén kedvező változtatás, hogy az adóbevallások beküldésének határideje június 30-ra módosult.
Vállalkozások likviditását segítő intézkedések
Az egyéni vállalkozók és a kkv-k számára a működőképesség és a foglalkoztatás fenntartásához áthidaló hitel vált elérhetővé 1,2 millió euróig, kedvező feltételekkel. A hitel futamideje négy év, 4%-os kamattámogatás mellett egy éves halasztott fizetési lehetőséggel. Szlovák Fejlesztési és Garancia Bank szintén kínál hitelt maximum 350 millió euró értékben a működési költségek finanszírozására, amelynek futamideje maximum 3 év, egy éves halasztott fizetéssel. A vállalatok likviditási helyzetét állami garanciavállalási programok is segítik. A „Koronaellenes garanciaprogram”-ra a Slovak Investment Holding 38 millió eurót különített el, miközben az ehhez kapcsolódó forrásallokáció további 57 millió eurót jelent.
További intézkedések
Hasonlóan Magyarországhoz, Szlovákia is bevezetett 9 havi hiteltörlesztési moratóriumot, mind a természetes személyek, mind a vállalkozások számára, amely összességében 800 millió euró értékű törlesztési kötelezettséget érint. Az áthidaló hitelek esetében 1 éves tőke- és hitelfizetési halasztás vehető igénybe. Szintén fizetési moratórium lépett életbe a bérleti díjakra, az 2020. április 1-től június 30-ig tartó időszakra.
A járványügyi intézkedések miatti kárpótlásul a karanténban levő, beteg hozzátartozót ápoló, vagy az köznevelési intézmények zárva tartása miatt otthon levő szülők a fizetésük 55%-át megkapják az államtól, karantén miatti betegszabadság formájában. A szülők, akik az iskolabezárás miatt kénytelenek voltak otthon maradni gyermekeikkel, napi 36 eurót kapnak, ami az első 11 napban a munkáltató által kerül kifizetésre, viszont a 12. naptól az állam állja a költségeit.
Előrehaladott járványügyi enyhítések
Szlovákia azon országok közé tartozik, amely sikeresen és relatív gyorsan fékezte meg a járványt. Ennek köszönhető, hogy már igen korán megkezdte a járványügyi intézkedések lazítását. Ezt több, eredetileg két hetes közönként tervezett lépésben tette meg a kormány. Első körben április 22-től a kisebb alapterületen működő üzletek és szolgáltatások nyithattak meg. Május 6-án a kormány egyidejűleg léptette érvénybe az enyhítések második és harmadik fázisát, amivel lehetővé tették a nagyobb alapterületen működő üzletek és szolgáltatások, a kisebb bevásárlóközpontok, a kültéri sportpályák, a rövid távú szállást nyújtó intézmények megnyitását, és engedélyezték az istentiszteleteket, illetve kinyithattak az éttermek és bárok teraszai is. A negyedik szakaszban, május 20-tól pedig megnyithattak a mozik, az uszodák, a bevásárlóközpontok és a sportlétesítmények.