A népirtás megelőzését, a humanitárius segítségnyújtás lehetőségét igen, azonnali tűzszünetet viszont nem rendelt el a Bíróság
A Gázai övezetben zajló háború már lassan négy hónapja tart: 2023. október 7-én a Hamász palesztin terrorszervezet támadást indított Izrael ellen, melyet izraeli válaszcsapások követtek. Dél-Afrika 2023. december 29-én eljárást indított Izrael ellen a Nemzetközi Bíróság előtt, beadványában kilenc ideiglenes intézkedés elrendelését kérte. A Nemzetközi Bíróság 2023. január 26-án arra utasította Izraelt, hogy tegyen meg minden szükséges intézkedést a palesztinok elleni népirtás megakadályozása érdekében a Gázai övezetben, a katonai hadműveletek felfüggesztését azonban, a dél-afrikai kéréssel ellentétben, nem rendelte el.
A Nemzetközi Bíróság az ENSZ legfontosabb bírói szerve, amely államok közötti jogi vitákban hoz ítéletet, illetve tanácsadó véleményt nyújt nemzetközi jogi kérdésekben. Előbbi esetben a Bíróság határozatai kötelezőek a felek számára, és jelentős hatással lehetnek a nemzetközi jogra és a nemzetközi kapcsolatokra[1].
A mostani ügyben Dél-Afrika kezdeményezte az eljárást Izrael ellen azzal az állítással, hogy Izrael gázai hadműveletei népirtásnak minősülnek, a beadványban egyúttal kilenc ideiglenes intézkedés elrendelésére kérve a Bíróságot.
Az „interim measure” vagy ideiglenes intézkedés egy olyan előzetes döntés, amit a Bíróság alkalmazhat folyamatban lévő ügyekben. Ennek célja, hogy megelőzze a visszafordíthatatlan károkat, illetőleg, hogy biztosítsa a folyamatban lévő jogvita érdemi tárgyalásának lehetőségét.
A Bíróság 2024. január 26-án olyan ideiglenes intézkedések meghozataláról döntött a végső ítélet meghozataláig, amelyek a jelenlegi helyzet súlyosbodásának megakadályozására irányulnak. A Bíróság megállapította, hogy az ideiglenes intézkedések bevezetéséhez szükséges feltételek teljesültek, azonban hangsúlyozta, ezek a rendelkezések semmilyen módon nem minősülnek állásfoglalásnak a Bíróság joghatóságának kérdésében és a végleges ítéletének tartalmát tekintve.
A Bíróság hat ideiglenesen intézkedést rendelt el, melyek között szerepel, hogy Izraelnek minden tőle telhetőt meg kell tennie a népirtás megelőzése érdekében. Ebbe beletartozik a népirtás fizikai elemei elkövetésének, így különösen a következő cselekményeknek a megakadályozása: a gázai palesztin lakosság tagjainak megölése, súlyos testi vagy lelki sérelem okozása; szándékosan olyan életfeltételek kierőszakolása, melyeknek célja ennek a csoportnak a teljes vagy részleges fizikai elpusztítása; valamint a csoporton belül a születések meggátolása. Mindezek mellett Izraelnek meg kell akadályoznia és büntetnie kell a népirtásra való közvetlen és nyilvános felbujtás minden formáját és biztosítania kell a sürgősen szükséges alapvető szolgáltatások, illetve a humanitárius segítségnyújtás lehetőségét Gázában[2].
Ugyanakkor a Bíróság nem rendelt el azonnali tűzszünetet. Annak ellenére sem, hogy azt Dél-Afrika kifejezetten kérte, illetve korábban már megtette ugyanezt a Bíróság az Ukrajna által Oroszország ellen indított eljárásban, habár az sem érte el a célját.
A Bíróság döntése jelentős nemzetközi visszhangot váltott ki. Dél-Afrika fontos mérföldkőnek nevezte a döntést a palesztin nép ellen elkövettet bűnök igazságtételi folyamatában, míg Izrael hangsúlyozta, hogy joga van az önvédelemhez és minden intézkedés megtételéhez az október 7-i támadás megismétlődésének megakadályozása érdekében.
A Nemzetközi Bíróság végzését mindkét fél tekintheti egyaránt sikernek és kudarcnak, hiszen egyikőjük sem kapta meg teljesen azt, amit szeretett volna. A Bíróság ezen a ponton még nem hozott döntést sem a népirtás bűncselekményének, sem pedig Izrael felelősségének megállapításáról; az eljárás az ügy érdemének eldöntése érdekében tovább folytatódik[3].
[1] The International Court of Justice: The Court, (utoljára letöltve: 2024.01.29.)
[2] LATTIMER Mark: The International Court of Justice’s Interim Measures to Prevent Genocide in Gaza, Lawfare, 2024, [online] (utoljára letöltve: 2024.01.29.)
[3] EDWARDS Christian: Top UN court says Israel must take ‘all measures’ to prevent genocide in Gaza but stops short of calling for ceasefire, CNN, 2024, [online] (utoljára letöltve: 2024.01.28.)
Nyitókép: Great Hall a bírókkal. Forrás: Wikipédia