Ugrás a tartalomhoz
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Csepeli Réka

Egy fegyverekkel bebiztosított Európa jövőképe

Si vis pacem, para bellum.

Csepeli Réka 2025.07.07.
Navracsics Tibor

Negyven éve leng

Az európai együttműködés egyik leghatásosabb szimbóluma.

Navracsics Tibor 2025.07.03.
Zsivity Tímea

Migrációs tesztlabor a Nyugat-Balkánon?

Új típusú migrációkezelési modell körvonalazódik Európa peremén.

Zsivity Tímea 2025.06.25.
Csepeli Réka

Az uniós demokrácia megmérettetése a bővítés árnyékában

Föderalisták kontra Szuverenisták.

Csepeli Réka 2025.06.23.
Kovács Örs

Hogyan lehet maximumpontos a felelete a szóbeli történelem érettségin?

Szóbeli tételek és feleletek történelemből emelt és középszinten.

Kovács Örs 2025.06.20.
KORMÁNYZÁS ÉS TUDOMÁNY BLOG
Almásy Gyula
Almásy Gyula
adjunktus, NKE ÁNTK Közszervezési és Infotechnológiai Tanszék
  • 2024.06.10.
  • 2024.06.10.

Kulturális forradalom a Perzsa-öbölben

Ha ma valaki az Arab-öböl államairól beszél, elsősorban a gazdagság, a felhőkarcolók, a fényűzés, a mesterséges szigetek, a pazar hotelek és szolgáltatások kerülnek előtérbe. Pedig az öböl országai egyre több erőfeszítést tesznek a saját és a világ kultúrájának bemutatásra.

Kicsit több mint ötven éve (1971-ben), hogy megalakult az Egyesült Arab Emirátusok, hét korábban önálló emírség összefogásával. Mohamed bin Zayed sejk jövőbelátó törekvésének eredménye volt ez, mely szerin a hét törzs erősebben tudja az érdekeit képviselni a nyugati hatalmakkal szemben, miután a hatvanas évek végén olajat találtak a Perzsa-öböl emirátusi területein. Ekkor még senki nem hallott Dubajról vagy Abu Dhabiról, a hetvenes években errefelé leginkább kereskedő karavánok haladtak át, a dubaji csatornára pedig fából készült dhaw-ok hozták az árut Indiából vagy Perzsiából.

A világ először Dubajt ismerte meg, 1999-ben adták át a Burj al Arab szállodát, ami az Eiffel-toronnyal szinte egymagasságú épület, akkoriban a világ legmagasabb szállodája volt. Ez egy csodálatos új vízió első lépése volt, amit Dubajban a Maktum család akkori vezetője, Maktum bin Rashid Al Maktum sejk álmodott meg. A cél az volt, hogy az országot megismertesse a világgal és a közeljövőben egy kereskedelmi, turisztikai, gazdasági központot hozzon létre, amit mindenki ismer. Huszonöt évvel később elmondhatjuk, hogy a terv sikerült. Dubaj ma a világ egyik legdinamikusabban fejlődő városa, repülőtere szintén folyamatosan dönti a rekordokat. Az arab állam koncepciója sokáig igen egyszerű volt: mindenből a legjobbat, legnagyobbat, legkülönlegesebbet kell megépíteni. Ennek szellemében épült meg a világ legmagasabb épülete, a Burj Khalifa, épült sípálya a sivatagban, mesterséges szigeteket varázsoltak a tengerbe, megépítették a Dubaj Marina negyedet, ahol csatornákat csináltak a sivatagban. A legismertebb a Pálma-sziget, amely egy óriási mesterséges sziget, ami a világűrből is látszik.

Közben persze a szomszédos államok is fejlődtek, de ezekben sokkal konzervatívabb volt a vezetés, sokkal inkább őrizték az arab hagyományokat, nem nyitottak olyan gyorsan a nyugat felé.

Dubajjal teljesen egybeépült Sharjah, amely önálló emirátusként a mai napig sokkal szigorúbb szabályok szerint él. Ők az arab kultúra bemutatását tűzték ki célul, bár természetesen ma már sok tengerparti szálloda várja a kikapcsolódni vágyó turistákat. Ám az UNESCO már 1998-ban Sharjahnak adta az arab világ kulturális fővárosa megtisztelő címet. A város valóban kiérdemelte ezt: folyamatosan arra törekszik, hogy a modern vívmányokat az arab hagyományokkal ötvözze. Ezt Sharjahban járva lépten-nyomon megtapasztalhatjuk. Sharjah nem követi Dubai útját, az állam inkább az arab kultúra és a művészet támogatását tekinti küldetésének. Több egyetemen is tanulhatnak a helyi diákok, elsődleges a magas szintű oktatás, és persze az Iszlám hagyományok ápolása. Sharjah városa 5000 éve létezik, erre nagyon büszkék. A Museum of Islamic Civilization 1996-ben nyitotta meg kapuit, majd 2006-ban felújítva újranyitották. Itt több mint 6000 tárgyat mutatnak be a muszlin világ történeti fejlődését prezentálva. A város másik híres múzeuma a szintén 1996-ban nyílt Tudományos Múzeum (Sharjah Science Museum), melyben 50 interaktív kiállítást láthatunk. Emellett a város számos fesztivált rendez évente, melyek szintén az Iszlám kultúrát népszerűsítik.

Dubajhoz visszatérve: a fent említett gyors fejlődés, fejlesztés mellett a kultúra sokáig háttérbe szorult.  2012-ben Mohammed bin Rashid Al Maktum uralkodó jelentette be, hogy a Burj Khalifa mellé egy csodálatos operaházat építenek. A 2016-ban megnyíló teártumot Placido Domingo előadása nyitotta meg, a mai napig híres előadók és ismert operák csendülnek fel a különleges formájú épületben.

2017-ben nyitották meg az Etihad múzeumot, amely az Egyesült Arab Emirátusok újkori történetét mutatja be interaktív kiállításokkal 25 000 négyzetméteren.

És hogy Dubaj is mennyire komolyan gondolja a kultúra népszerűsítését, azt a 2022.02.22-én (palindrom dátum) megnyílt Jövő Múzeuma mutatja be legjobban. A múzeumok hivatása a múlt valamelyik szegmensét, egy-egy terület fejlődését bemutatni. Nos, nem Dubajban. Itt a múzeum a jövőt hozza el a látogatóknak Már maga az épület is egy csoda. A múzeum Tórusz formája maga is szimbolikus jelentőségű: egy üreget rajzol körül, mely az ismeretlen tudás jelképe. A múzeum homlokzatán Mohamed sejk a város jövőjéről írott verse olvasható, kalligrafikus arab írással. Az írásjelek a homlokzaton egyúttal ablakként is funkcionálnak. A Zayed sugárúton található múzeum rozsdamentes acélból készült, az alkotás 1024 darab lemezből áll össze és a National Geographic a világ 14 legszebb múzeuma közé sorolta már a befejezés előtt. A múzeum építészetileg a fejlett technológiát ötvözi a kulturális hagyománnyal. A múzeum azt igyekszik bemutatni, hogy milyen lesz a világ ötven év múlva. Arra ösztönzi a látogatókat, hogy gondolkodjanak el a bolygó egészségéről és biológiai sokféleségéről. A múzeum koncepciója az, hogy a fenntartható jövő és az egészséges bolygó megteremtése nem akadályozhatja a fejlődést és a gazdasági növekedést. A Jövő Múzeumának látogatóit Aya, egy mesterséges intelligenciával rendelkező idegenvezető kalauzolja. Bemutatja a repülő taxikat, a szélerőműveket és a Nap-projektet. A projekt elképzelése szerint a Holdra számtalan napelemet telepítenek, amelyek a napenergiát a földi csomópontok felé irányítják.

De Dubaj mellett a sokáig sokkal kevésbe nyitott Abu Dhabi is a gyors fejlődés útjára lépett az elmúlt 15 évben. A koncepció itt is világos, az Emirátusok fővárosa most már kulturális fővárosaként próbálja megkülönböztetni magát Dubajtól. Ennek a koncepciónak a megvalósult hírmondója a Saadiyat-szigeten álló Louvre múzeum. A 224 évvel a párizsi Louvre múzeum alapítása után megnyílt épület egy építészeti remekmű, a különleges Nouvel kupolával. A Pritzker-díjas és Művészeti Wolf-díjas francia, Jean Nouvel építész tervezte ezt a 7850 csillagból álló összetett, geometriai szerkezetet. A csillagok különböző méretekben és szögekben ismétlődnek nyolc különböző rétegben. A napszakok váltakozásával a fény mindig máshol és máshogy szűrődik át a kupolán keresztül, így elbűvölő hatást kelt a múzeumban. Ezt a jelenséget „fényesőnek” hívják. Ez alatt találjuk a Louvre ide kölcsönzött gyűjteményét. Persze ez sem egy szokványos kiállítás, mert nem tartja be a megszokott múzeumi normákat. A műveket témák és időkeretek szerint csoportosítja, nem országok vagy konkrét civilizációk alapján, így mutat rá az emberi művészet és kultúra univerzális szálaira.

Emellett szintén a Saadiyat-szigeten épül az Abu-Dhabi Nemzeti Múzeum, ahol majd a British Museum kincseiből láthatunk majd egy lenyűgöző kollekciót, persze csak 2025-ben, mert a grandiózus épület csak addigra készül el. A Sheik Khalifa bin Zayed al-Nahyan-ról, azaz az Emirátusok alapítójáról elnevezett múzeum óriási épülete egy sólyom szárnyait szimbolizálja majd, ezzel tisztelegve az ország atyjának kedvenc időtöltése előtt.

De a Zayed kulturális központba még egy másik extravagáns múzeumot is terveznek, ez pedig a Guggenheim-múzeum lesz, ami szintén 2025-re készülhet el. A monumentális, 320 ezer négyzetméteres épületet birtokló múzeum a modern és kortárs művészetekre összpontosít, szándéka, hogy egyenlő platformot biztosítson a világ minden tájáról származó művészeknek. A tervek szerint a bilbaói és New York-i Guggenheim Múzeumokhoz képest a legnagyobb kiállítótérrel fog rendelkezni, továbbá egy oktatási központ és egy háromszázötven férőhelyes színház is helyet kap majd benne. Az építményt Frank Gehry, a tervező úgy jellemzi, mint egy „szándékosan rendetlen, a letisztultság felé haladó” épületet.

Emellett a teamLab Phenomena Abu Dhabi egy interaktív művészeti központ, amely előreláthatóan még idén megnyitja kapuit a Saadiyat-szigeten. Az intézmény célja, hogy izgalmas felfedezéseket nyújtson a digitális művészet világában – ötvözve a technológia, a természet és a művészet elemeit. A kiállítások folyamatosan változnak, ahogy interakcióba lépünk velük, így minden látogatás újabb és újabb megtapasztalásokkal kecsegtet. De ezzel még nincs vége a kulturális beruházásoknak az Emirátusok fővárosában. A Natural History Museum Abu Dhabi ugyancsak a Saadiyat-szigeten magasodik, várhatóan 2025 végére készül el. A múzeum a természettudományok és a paleontológia csodáit mutatja be, és a világ legjelentősebb természetrajzi gyűjteményeinek egy részét emeli be repertoárjába. A tárlatot végigjárva felfedezhetjük az élet eredetét, az evolúciót, valamint betekintést nyerhetünk a Föld történetébe és a környezeti folyamatokba is.

Összegezve tehát elmondhatjuk, hogy az Emirátusokba ma már nem csak nyaralni érdemes ellátogatni, igazán tartalmas kulturális élmények várják a kultúra, a művészetek iránt érdeklődőket.

Források

whichmuseum.co.uk

universes.art

akt-uk.com

whatson.ae

abudhabiculure.ae

matthewsouthwest.com

compositesworld.com

whatson.ae

whichmuseum.co.uk

louvreabudhabi.ae

traveltriangle.com

earth.esa.int

Nyitókép: Museum of Islamic Civilization, forrás: IrenicRhonda / Flickr

Témakörök: kultúra, művészet, Perzsa-öböl, történelem
nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT