Modern vállalkozói tudás és attitűd, innovatív gondolkodásmód, valamint a korai fázisú cégek működésének ismerete – ezt kínálja a Hungarian Startup University Program. A komplex online kurzust 2020 óta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem is meghirdeti hallgatóinak. Az intézmény idei három ösztöndíjas csapata kreatív és kifejezetten hasznos ötleteket fejleszt a tavaszi félévben.
A Hungarian Startup University Program (HSUP) Magyarország első, felsőoktatási szintű, a startupok világával kapcsolatos képzése. Startupnak azt az induló, korai fázisú céget nevezzük, ami magas növekedési potenciállal rendelkezik, gyorsan képes skálázódni (fejlődni), a célja pedig valamilyen termék, szolgáltatás vagy üzleti modell innovációja.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által 2020-ban életre hívott, jelenleg a Nemzeti Innovációs Ügynökség gondozásában, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakpolitikai támogatásával megvalósuló HSUP főként az innováció világával, a modern vállalkozói ismeretekkel, továbbá a startupok működésével kapcsolatos tudást adja át az egyetemistáknak. A HSUP tehát a valós piaci életre készíti fel a résztvevőket.
Növekvő érdeklődés
A magyar startup ökoszisztéma dinamizálását segítő komplex edukációs programban tanultakkal a hallgatók gyakorlati megoldásokká alakíthatják az akadémiai (elméleti) ismereteket, miközben értékes készségeket szerezhetnek. Az online kurzus arra is ráirányítja a fiatalok figyelmét, hogy az innovatív ötletek továbbfejlesztése, majd a saját vállalkozás alapítása valódi karrierlehetőséget jelent.

A HSUP jelenleg több mint 30 hazai felsőoktatási intézményben, köztük a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) valósul meg. Az NKE alapvető küldetése, hogy a hallgatói számára piacképes, a fiatalok érdeklődési körébe tartozó képzési programokat biztosítson. A HSUP az NKE-n egyre népszerűbb: míg 2020 őszén a legelső félévet 40 hallgató kezdte el, addig a 2023/2024-es tanév első szemeszterét már 141-en teljesítették, a másodikat pedig jelenleg 68-an végzik.
A program felelőseként az egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kara, valamint Pályázati és Projektmenedzsment Irodája (PPI) széles körben terjeszti a HSUP-hoz kapcsolódó információkat, aktualitásokat, emellett minden félévben biztosítja a tárgyfelelősi, koordinációs és egyéb adminisztratív tevékenységeket.
Hogyan épül fel a képzés?
A program két, egymást követő szemeszterben valósul meg. Az intézmény a NEPTUN rendszerben teszi elérhetővé a kurzust, amelynek sikeres teljesítéséért a hallgatók kreditet kapnak. A képzés hazai fejlesztésű, minden egyetem számára közös e-learning platformon vagy a HSUP applikáción végezhető el. Utóbbi napjainkban már a második legnépszerűbb oktatási alkalmazás Magyarországon.
Az első (őszi) félévben 7 elméleti modult és ugyanennyi vizsgát kell teljesíteni. Ebben az időszakban az innovatív gondolkodásmód és a startupok világa kerül a középpontba. A hallgatóknak a szemeszter végén onepagert (a vállalkozási ötletükről szóló egyoldalas összefoglalót) kell készíteniük. A tárgyfelelős oktató felkérésére, a PPI-vel együttműködve, az Innovációs és Technológiai Osztály munkatársai minden tanévben részt vesznek a hallgatói onepagerek értékelésében.
Amennyiben a kiválasztott ötletek kidolgozói folytatják a képzést, társakat toborozhatnak, a második (tavaszi) félévben pedig maximum 3 csapattag ösztöndíjat is kap. A tavaszi szemeszterben egyébként 5 elméleti modult kell teljesíteni, ekkor főként a startupok építésével és működtetésével kapcsolatos ismeretek szerezhetők meg. A vállalkozási ötlet fejlesztésén dolgozó csapatokat a félév során mentorok segítik a konkrét üzleti vagy technológiai probléma megoldásában, illetve a projekt megfelelő előrehaladásában.
A kiemelkedő teljesítményeket a HSUP ösztöndíjrendszere külön is jutalmazza: a 15 legjobb csapat tagjai fejenként 1 millió forintot kapnak. A 4 legígéretesebb csapat pedig – ha megalapítja vállalkozását, majd tőkét tud bevonni a piacról a tavaszi félév zárását követően – startuponkét akár további 20 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthat. A második félév értékelésekor kiválasztott csapatok lehetőséget kapnak továbbá a nyilvános, befektetők és inkubátorok előtti bemutatkozásra.
Ösztöndíjas csapatok
Az NKE-nek jelenleg 6 HSUP-ösztöndíjas hallgatója van. Az egyetemi bírálók a 2023/2024-es tanévben 8 olyan innovációt választottak ki, amelyet érdemesnek ítéltek az üzleti-technológiai fejlesztésre. Ezek közül végül 3 csapat indult el a startupépítés kihívásokkal teli, érdekes, egyben komoly sikerekkel is kecsegtető útján.
A „Smart Office Pen” elnevezésű ötlet innovatív, az irodai munkát megkönnyítő, 10 funkciós intelligens toll kifejlesztésére irányul. A „Szerződés- és nyilatkozatíró AI-val” című innováción dolgozó csapat mesterséges intelligenciára épülő nyomtatványkitöltő programot hozna létre. A „Bookone” csapata pedig a felhasználó által elolvasott könyvekből származó információkat a gyakorlatba átültető applikáción dolgozik.
Projektadatok
Program címe: Hungarian Startup University Program Támogatás – 2024
Pályázati felhívás kódja: STARTUP-2024-HSUP
Projektazonosító: STARTUP-2024-HSUP-010
A projekt kezdési és befejezési dátuma: 2024. 02. 01. – 2024. 06. 30.
A támogatás összege: bruttó 3.000.000 Ft

valamint az NKE Innovációs és Technológiai Osztályának honlapján olvasható.
Nyitókép: Ivan Samkov / Pexels.com