Köszöntjük a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Innovációs és Technológiai Iroda (ITI) újonnan indult blogján! Az ITI csapatával arra vállalkozunk, hogy az Innováció & Technológia Blogon keresztül közelebb hozzuk az innováció olykor távolinak és megfoghatatlannak tűnő világát az érdeklődőkhöz. Célunk, hogy a tudományos írások, valamint a blog műfaját keresztezve, közvetlenebb formában tájékoztassuk, elgondolkodtassuk, egyben inspiráljuk, kreativitásra, aktivitásra ösztönözzük az olvasókat.
Az információátadás és az ismeretbővítés mellett szeretnénk hatást gyakorolni az innovációval kapcsolatos mindset-re (felfogásra, szemléletre), vagyis az egyén gondolatainak, értékeinek, meggyőződéseinek és elvárásainak egyvelegére is. A mindset ugyanis alapvetően befolyásolja a viselkedésünket, a viselkedésünk pedig az elért eredményeinket. Ahogy azt a futószalagos gyártósor és a modern tömeggyártás egyik úttörőjétől, Henry Fordtól gyakran idézik: „Akár azt hiszed, hogy meg tudod tenni, akár azt, hogy nem – igazad lesz!”
Ezen a ponton talán adódik már a kérdés: kik vagyunk, hogyan és miért jöttünk létre, illetve mivel foglalkozunk valójában?
Az egyetemi innovációs folyamatok
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2019-ben új egyetemi innovációs ökoszisztéma rendszert indított útjára, amelynek elsődleges célja az egyetemeken keletkezett tudásvagyon piaci hasznosítása. Ez pedig az oktatók, a kutatók és a hallgatók körében kialakuló vállalkozói szemlélettel, a technológia-transzfer és az innováció intézményi szintű menedzsmentjével válik lehetővé.
A program megvalósításával a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) fő stratégiai célja, hogy olyan innovatív egyetemmé váljon, amely versenyképes hazai és nemzetközi innovációs tudásközponti pozícióval rendelkezik, a rendelkezésére álló tárgyi, szellemi és tudományos erőforrások hatékony aktivizálásával pedig az oktatás, illetve a kutatás területén egyaránt a társadalmi és gazdasági kihívásokra válaszolni képes intézményként működik.
Az ITI 2020-ban a Közszolgálati Technológia Transzfer Kezdeményezés (KTTK) című, 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00014 számú projekt keretében jött létre. Négy alapvető feladatunk van:
- a hallgatói ötletek felkarolása a ZeFir Mentorprogramban;
- az egyetemi polgárok ötleteinek fejlesztése és piacra juttatásuk támogatása a Proof of Concept Programban;
- az egyetemi szellemi tulajdon kezelése, valamint a szellemitulajdon- és iparjogvédelmi rendszer működtetése;
- külső, főként piaci partnerekkel való együttműködés a kutatás-fejlesztés-innováció területén, az NKE részéről egyablakos kapcsolat kialakítása a vállalkozásokkal.
Az ITI emellett rendezvényeket, tréningeket és oktatásokat is rendszeresen szervez az innováció, a szellemitulajdon-védelem, illetőleg a startupok témakörében, továbbá részt vesz a Hungarian Startup University Program hallgatói ötleteinek értékelésében.
A blog folytatása
Jelen bevezető sorokat követően havi egy-két alkalommal jelentkezünk új, saját írásokkal. Az első szakmai anyagunk a drónok piacának elemzéséről és az aktuális fejlesztési trendekről szól majd. A témát két részben járjuk körül.
A folytatásban pedig a kedves olvasók, valamint az egyetemi polgárok arra vonatkozó ötleteit is várjuk, hogy miről olvasnának szívesen, sőt akár küldhetnek nekünk saját írásokat is. Terveink szerint ősszel az NKE hallgatóinak körében publikációs versenyt hirdetünk, amelynek célja, hogy bemutassuk, milyen innovatív ötletek, elképzelések foglalkoztatják a fiatalokat 2022 végéhez közeledve. Addig is keressenek minket bátran, írjanak nekünk az iti@uni-nke.hu e-mail-címre!
Bízunk benne, hogy az Innováció & Technológia Blog elnyeri a tetszésüket, és rövidesen ugyanolyan lelkesedéssel keresik majd a bejegyzéseinket, amilyen nagy kedvvel mi írjuk őket!
Fotó: pexels.com