A pilóta nélküli légi járművek (Unmanned Aerial Vehicles – UAV), közismertebben drónok alkalmazása az elmúlt évek egyik nagyon gyorsan fejlődő műszaki és gazdasági területe. A témakör a Nemzeti Közszolgálati Egyetem számára szintén lényeges a különböző egyetemi szakterületek érintettsége miatt.[1]
A drónok használatának terjedése, piacuk méretének növekedése és technológiai fejlesztésük gyors ütemben zajlik, ezért kiemelt figyelem irányult rájuk az elmúlt néhány évben. A drónokban rejlő felhasználási lehetőségek azonban szorosan összefüggenek képességeikkel, amit a szakirodalom közvetlenül összeköt az adott drón autonóm működésének szintjével. Eszerint minél inkább autonóm, önálló módon tud működni egy drón, a felhasználás földrajzi területe és módjai annál inkább kiszélesednek, csökken a helyhez kötöttség, nő az eszköz hatóköre.
A gépi autonómia egyik osztályozását az alábbi táblázat tartalmazza:[2]
Szint száma | Autonómia leírása |
1 | A gép nem segít, az ember csinál mindent. |
2 | A gép több lehetőséget ajánl fel. |
3 | A gép egy leszűkített listát ajánl fel. |
4 | A gép egy lehetőséget javasol. |
5 | A gép cselekszik, ha az ember jóváhagyja. |
6 | Az automatikus végrehajtás előtt ad vétójogot az embernek. |
7 | Cselekvés után mindenképpen tájékoztatja az embert. |
8 | Cselekvés után, ha az ember kéri, kap tájékoztatást. |
9 | Cselekvés után, ha a gép úgy gondolja, tájékoztatja az embert. |
10 | A gép mindent önállóan csinál, az ember teljes kihagyása. |
A fenti táblázatban szereplő szintek közül jelenleg az 5. vagy annál alacsonyabb szinteket láthatjuk, de ennek nem kizárólag technológiai, hanem jogi, szabályozási okai is vannak. A teljes autonómia eléréséhez szükséges a megfelelő jogszabályi környezet, ez elmondható minden autonóm eszköznél (talán legjobban ismert példa az önvezető autók esete, ahol az eltérő szabályozási környezet miatt különböző országokban különböző felhasználási módok, eltérő autonómiaszintek láthatóak).
A drónok és általában az autonóm járművek használatával kapcsolatos igények erősödése és használatuk terjedése következtében a jogszabályi és az egységes működési környezet kidolgozása már megkezdődött, például a drónok 2020 végén bekerültek a 1995. évi XCVII. számú, a légiközlekedésről szóló törvény szövegébe is. De az egységes jogszabályi, működtetési feltételrendszer kidolgozása várhatóan évekig el fog tartani.
A drónok gyors elterjedésének fontos oka, hogy felhasználásuk közvetlen gyakorlati előnyökkel jár, alkalmas az emberi munka kiváltására és kiterjesztésére akár a legnehezebb körülmények esetén is. A közvetlen, konkrét gyakorlati felhasználást jól mutatja, hogy melyek a drónok jelenlegi legfontosabb felhasználási területei:
- Építőipar
- Mezőgazdaság
- Energetika
- Szórakoztatási célú drónok (szórakoztatóipar, játék drónok stb.)
- Bűnüldözés, rendfenntartás, katonai cél.
A felhasználási területek és az ezzel szorosan, ok-okozati összefüggésben lévő technológiai fejlődés következtében minden szakértői vélemény szerint a drónok piacának gyors bővülése várható a következő években. A kereskedelmi felhasználású drónpiac mérete 2021-ben 6,51 milliárd dollár volt, amely egyes becslések szerint 2029-re több mint hétszeresére, 47,38 milliárd dollár méretűre nőhet. Fontos megjegyezni, hogy ezek a piaci adatok a kereskedelmi célú felhasználásra vonatkoznak, egyébre (pl. határrendészet, katonai cél stb.) nem.
A katonai célú drónok piaca egyes szakértői becslések szerint 2020-ban 10,68 milliárd dollár volt. A piac méretét 2028-ra 26,12 milliárd dollárra becsülik, amely kb. 2,5-szeres növekedést jelent. Ez a növekedési ütem elmarad a kereskedelmi célú piac növekedésétől, de ez is jelentősnek nevezhető. A katonai és más biztonsági technológiák esetében a piaci méret növekedését alapjaiban határozzák meg az állami megrendelések, állami finanszírozású programok, ennek megfelelően ebben az esetben a piac növekedésének üteme várhatóan nagyobb kilengéseket mutat majd, mint a kereskedelmi célú felhasználásnál.
A becslések között természetesen vannak olyanok, amelyek ennél jóval nagyobb növekedést valószínűsítenek, létezik olyan elemzés, amely szerint 2032-re a teljes drónpiac 279 milliárd dollár lesz.
Jelenleg a drónok piaca Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában a legnagyobb méretű, ezen belül a legnagyobb piacok Ázsiában találhatók: Kína és Japán. A jelenlegi legnagyobb kereskedelmidrón-gyártó kínai cég. A szakértői becslések szerint ezek a piaci viszonyok a jövőben is hasonlóak maradnak.
Ilyen időtávban a különböző becslések közötti nagy eltérés teljes mértékben lehetséges az adott elemzés által figyelembe vett tényezők és a drónok újdonsága miatt. Összességében azonban megállapítható, hogy a piac néhány éven belül a többszörösére fog növekedni. A piaci méret gyors bővülésének következménye, hogy a dróntechnológiában egyre jelentősebb fejlesztői kapacitás jelenik meg, ami a technológia fejlődésének gyorsulását is valószínűsíti.
A cikk második részét ITT olvashatják.
Az elemzés a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00014 azonosítószámú, „Közszolgálati Technológia Transzfer Kezdeményezés (KTTK)” című projekt keretében készült.
[1] Pánya Nándor: A pilóta nélküli légi járművek vizsgálata autonómia szempontjából, Repüléstudományi közlemények, 2016 http://epa.oszk.hu/02600/02694/00070/pdf/EPA02694_rtk_2016_01_081-094.pdf
[2] Az 1995. évi XCVII. törvény a légiközlekedésről nem a drón, hanem a pilóta nélküli légijármű kifejezést használja, de itt az általánosan használt, közérthető drón kifejezés szerepel.
Fotók: pexels.com