Az egyik előző bejegyzésünkben foglalkoztunk a közösségi média felületek fontosságának szerepével a kampányolás és a fiatal generáció megnyerése kapcsán. Azonban az elmúlt hetekben a vezető közösségi média felületek mind bejelentettek bizonyos korlátozásokat november harmadikát követően, amely idén a választás hivatalos napja (ez a nap minden választási ciklusban a november elseje utáni első keddre esik).
De miért látták szükségesnek ezt a döntést? Az eddigi választások során a szavazás lezárta és a nyertes kihirdetése között csupán órák telnek el, azonban ebben az évben ez aligha lesz megoldható. Mivel a legtöbb államban a lakosság jelentős része vette igénybe a postai úton történő szavazást, így a szavazatok számlálása is igencsak eltolódhat továbbá magasabb számú érvénytelen szavazatra (vagy megkérdőjelezhető esetre), illetve szavazatok igazolhatóságának nehézségére számítanak. Mindennek fényében teljesen megalapozottnak tűnik a felvetés, hogy a választás hivatalos napja és a választási eredmények kihirdetése között napok, akár hetek telhetnek majd el.
A szavazás lezárta és az eredményhirdetés közti időszakban a közösségi média felületek a lehető legrosszabbra számítanak. Ha Donald Trump és Joe Biden is kihirdeti magát a győztesnek, az Egyesült Államok polarizált közösségei között beindulhatnak a különböző összeesküvés elméletek gyártásai és szinte kontrolállhatatlanná válhatnak a hírfolyamok. A BBC forrásai szerint, a nagy tech vállalatok szinte háborús hangulatra számítanak, és ennek megfelelően készítenek különböző terveket, amelyekkel tompítani tudják a zűrzavart.
A nagy tech cégek közös elhatározása azonban különböző taktikákat takar. A Facebook (és a birtokában lévő Instagram) vezetősége egyelőre azt tervezi, hogy elutasítja az amerikai politikai kampányok hirdetéseit, amelyek a hivatalos bejelentés előtt szeretnének győzelmüket népszerűsíteni, és általánosan törekednek majd a szavazással kapcsolatos dezinformációt megszűntetni. A Twitter már eddig is több-kevesebb sikerrel működő szabályzatát szeretné érvényesíteni, amely szerint az oldal felcímkézi vagy eltávolítja a megtévesztő híreket, amelyek aláássák a közvélemény bizalmát a választások kapcsán. Az Axios értesülése szerint, a Google (és a Google által létrehozott hirdetési platformot használó Youtube) is elutasít majd minden olyan politikai hirdetést november harmadika után, amely megemlíti a két jelöltet, illetve magát a választást vagy annak eredményét. Ezek az intézkedések akár több ezer politikai töltetű hirdetés eltávolításával is járhatnak, legalább is jelenleg a források erre számítanak.
Ezek valóban fontos lépések lehetnek, mivel a közösségi média felületek tisztában vannak vele, hogy milyen nagy befolyással van a közvéleményre az a rengeteg tartalom, amely minden internet hozzáféréssel rendelkező számára egy-két kattintással elérhető. Annak ellenére, hogy a 2016-os választások után pont annak révén került reflektorfénybe többek között a Facebook és a Twitter vezetősége, hogy nem figyelték kellő elővigyázatossággal az oldalukon megjelenő és gyorsan terjedő álhíreket, amelyek igen nagy befolyást gyakoroltak a közvéleményre. Idén a világjárvány miatt csak tovább növekedett a közösségi média oldalak forgalma, hiszen több millió ember használta ezeket a csatornákat, hogy kapcsolatban maradjanak a külvilággal, családjukkal és barátaikkal, amíg a korlátozások miatt a személyes találkozások minimálisra csökkentek. És mit jelent a megnövekedett forgalom? Mark Zuckerberg áprilisban bejelentette, hogy a Facebook, Messenger, Instagram és WhatsApp alkalmazásokat közel három milliárd ember vette aktívan használatba egy hónap alatt. A Twitter is megosztotta sikerét felhasználóival miszerint az első negyedévben 24%-kal nőtt az előző évhez képest azoknak a napi felhasználók a száma, akik hirdetéseket látták. Ezekből az adatokból tisztán látszik, hogy a 2016-os negatív megítélések ellenére a közösségi média felületeket rengeteg aktív felhasználó látogatja. Annak ellenére, hogy a Pew Research Center is felmérte, hogy az amerikai felhasználóknak a többsége már belefáradt a politikai témájú bejegyzések és tartalmak erős jelenlétébe, ez nem jelenti azt, alaptalan lenne tartani attól, hogy kontrollálhatatlanná válhat a helyzet a közösségi média felületeken november harmadikát követően.
Források:
BBC: US 2020 election: Social media’s nightmare scenario
Axios: Scoop: Google to block election ads after Election Day
NPR: Social Media Usage Is At An All-Time High. That Could Mean A Nightmare For Democracy
Pew Research Center: 55% of U.S. social media users say they are ‘worn out’ by political posts and discussions