Konferenciát tartanak XVI. Benedek pápa társadalmi tanításáról
Szeretet az igazságban: XVI. Benedek pápa társadalmi tanítása és ökológiai gondolkodása címmel rendez konferenciát május 22-én a Vallás és Társadalom Kutatóintézet és a PPKE – Teremtésvédelmi Kutatóintézet. Az esemény kapcsán az intézet munkatársával, Jancsó Andrással készített interjút a Magyar Kurír.
A beszélgetésben az intézet munkatársa kifejtette, hogy XVI. Benedek számos értékes társadalmi-politikai véleményt fogalmazott meg, ám azoknak a rendszerszintű összefoglalására hazánkban eddig még nem került sor, erre az első próbálkozás az intézet által kiadott könyv, illetve a konferencia.
A nemrég elhunyt pápa filozófiai-politikai nézeteire sok neves gondolkodó volt hatással, így Robert Spaemann és Josef Pieper is. Akit azonban ki lehetne emelni, az Ernst-Wolfgang Böckenförd, az úgynevezett Böckenförde-paradoxon megalkotója. A paradoxon szerint a szabadelvű szekuláris állam olyan előfeltevésekre épül, amit ő maga nem tud garantálni, itt jön be a keresztény morál, ami nélkül egy szabadelvű állam nem képes fennmaradni, tisztán láthatjuk ezt például egyes nyugat-európai államokban, ahol a gazdasági-társadalmi hanyatlás párhuzamba állítható a kereszténység és a krisztusi morál visszaszorulásával. A Böckenförde-paradoxon feloldásához tehát az államnak el kell ismernie, hogy vannak az igazságnak olyan részei, melyek megelőzik a társadalmi konszenzust.
A konferencia XVI. Benedek pápa Caritas in veritate kezdetű enciklájára épül. Az enciklikában nagy szerepet kap a szubszidiaritás és a szolidaritás gondolata, amely elveket a pápa visszavezet régebbi katolikus hagyományokra. A fejlődés nem elsősorban gazdasági jellegű, annál sokkal jelentősebb az ember lelki és szellemi fejlődése, ami az emberi lét céljához vezet. A konferencia célja a kiemelt enciklika teológiai, antropológiai és politikai-gazdasági szempontból történő bemutatása. A Római Katolikus Egyház számára kiemelt téma az ökológia és a teremtésvédelem. Bár a legtöbb figyelmet Ferenc pápa fordítja a bolygónk jövőjéről zajló diskurzusra, az első zöldpápának XVI. Benedeket szokás nevezni.
A konferencián a főelőadást Giampaolo Crepaldi, Trieszt nyugalmazott érseke, az Igazságosság és Béke Pápai Tanács korábbi titkára fogja tartani. A nyugalmazott érsek gondolkozásmódja centrumában az a gondolat áll, hogy az ökológia nem válhat világi vallássá, a teremtésvédelem központjában az embernek kell állnia.
A konferencián előadást tart továbbá:
- Aidan Nichols OP, aki Joseph Ratzinger egyik legavatottabb angol nyelvű ismerője, a logosz fogalmából kiindulva mutatja be XVI. Benedek pápa ökológiai gondolkodását.
- Karl Wallner OCist a heiligenkreuzi Joseph Ratzinger–XVI. Benedek pápa-főiskola korábbi rektora, jelenleg az osztrák pápai missziós művek vezetője. Wallner előadásában bemutatja majd, hogy az osztrák misszió hogyan próbálja átültetni XVI. Benedek pápa ökológiai megfontolásait a világmisszió munkájába.
- Mariano Barbato, a Passaui Egyetem professzora a társadalmi tanítás és tekintély kapcsolatáról beszél majd.
- Roberto Regoli, a római Gregoriana Pápai Egyetem egyháztörténeti intézetének vezetője a vallás–kultúra–béke hármassága szempontjából vizsgálja a pápa enciklikáját.
- Pietro Luca Azzaro, a Vatikáni Ratzinger Alapítvány munkatársa arról fog előadást tartani, hogy Szent Ágoston miként hatott Joseph Ratzinger társadalmi gondolkodására.
- Philipp Gabriel Renczes SJ, a Greogriana Egyetem teológiai karának dékánja a környezettudatosságot a bűnbeesés kontextusában vizsgálja majd.
- Görföl Tibor a teremtésteológiai, Tahyné Kovács Ágnes a kérdéskör jogi vonatkozásokról beszél majd.
A konferencia részleteiről a Facebookon lehet tájékozódni. Az eseményre regisztrálni ezen a linken lehet. A Magyar Kurír a bejegyzésben említett cikke elérhető itt.
Nyitókép forrása: manhhai / Flickr