Kedden tette közzé az Európa Tanács (ET) kisebbségvédelmi szaktestülete a romániai nemzeti kisebbségek helyzetét értékelő jelentését. A jelentés elkészítésében a szakértők konzultáltak a nemzeti kisebbségekkel, de a román kormány is hozzáfűzte a meglátásait.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke nem ért egyet a hivatalos román állásponttal: „Úzvölgye, székely himnusz, egyházi ingatlanok, szegregáció? Az Európa Tanács ötödik jelentése tételesen említi azokat a problémákat, amelyekre az RMDSZ delegációja felhívta a szakértők figyelmét tavaly júniusban és más alkalmakkor. A nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény romániai gyakorlatba ültetését vizsgáló dokumentumhoz a román kormány is hozzáfűzte kommentárját, ebben pedig azt állítja: a kollektív jogok szegregációhoz vezetnek, a szegregáció meg konfliktusokhoz. Minden tisztelettel megismételjük: az állam foglalkozzon inkább a felsorolt problémák megoldásával, a törvénykezés betartásával, és ne mondjon butaságokat… A nemzeti kisebbségi jogok csak közösségben tudnak kiteljesedni! A közösségi identitás megélése nem szegregáció, hanem jogos követelése a romániai magyaroknak. Akárcsak mindaz, amit a jelentés is megállapít: a közigazgatási kódex visszalépést jelent a nyelvi jogok tekintetében, a szóbeli nyelvhasználati jogok gyakorlatba ültetése elmarad, a szimbólumhasználat, mint például a székely himnusz eléneklése sporteseményeken, korlátozva van. Az úzvölgyi katonatemető ügye, az egyházi ingatlanok, köztük a gyulafehérvári Batthyáneum visszaszolgáltatásának újraindítása mind-mind megoldásra vár!”
A strasbourgi székhelyű, 46 tagot számláló Európa Tanács (ET) kisebbségvédelmi szaktestülete kedden közzétett jelentésében azt állítja, hogy bár anyagilag Románia támogatja a nemzeti kisebbségek kulturális önazonosságának megőrzését és a nemzeti kisebbségeknek van politikai képviselete, számos kérdés megoldatlan maradt, amivel Romániának foglalkoznia kell: például a kisebbségi nyelvhasználat jogának jövőbeni biztosításával kapcsolatos bizonytalansággal, a romákkal szembeni diszkriminációval az oktatásban, valamint a nemzeti kisebbségekkel szemben elkövetett rendőri visszaélések kivizsgálásával és szankcionálásával.
Továbbra sem biztosított az anyanyelv használata a közigazgatásban, a szakértők sajnálatukat fejezték ki, hogy a román kormány még mindig nem hagyta jóvá a hatályos jogszabályok által megkövetelt kétnyelvű közigazgatási nyomtatványok használatát.