Litvánia vette át május 17-én az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottságának soros elnökségét Liechtensteintől a szervezet 46 tagállamának külügyminiszteri szintű egyeztetése keretében, melyet a következő fél évben lát majd el. Az eddigi gyakorlatnak megfelelően a leköszönő liechtensteini elnökséget vezető Dominique Hasler külügyminiszter, oktatási és sportminiszter rövid áttekintést nyújtott az elmúlt 6 hónap eredményeiről.
Ezt követően Ingrida Šimonytė, a litván miniszterelnök felvázolta elnöksége prioritásait. Ezek között első helyen szerepel Ukrajna támogatása az orosz agresszióval szembeni védelemben, amit a demokratikus intézmények erősítésével szeretnének elérni Ukrajnában, emellett pedig az újjáépítésben is jelentős támogatást biztosítanának az országnak. A nemzetközi bűncselekményekkel szemben nagyobb elszámoltathatóságra lenne szükség, amely során az ET szakértelmére támaszkodnának annak érdekében, hogy létrejöjjön például egy speciális nemzetközi büntetőbíróság Oroszország Ukrajnával szemben elkövetett agressziójának vizsgálatára, szankcionálására. Az ukrajnai gyermekek jogainak, biztonságának és jólétének védelmét, valamint a jogtalanul Oroszországba deportált gyermek biztonságos visszatérésének elérését is tartalmazza a célkitűzés.
A további prioritások között megtalálható a Reykjavíki ET csúcstalálkozóján elfogadott döntések végrehajtása, beleértve a demokrácia, emberi jogok és jogállamiság hazai és nemzetközi védelmét, az emberi értékek védelmét az agresszióval és tekintélyelvűséggel szemben, valamint egyes, a digitális dimenzióval kapcsolatos célokat is. Ez a célkitűzés magában foglalja például a konfliktusok által sújtott területeken a civil társadalom, a független média és emberi jogi jogvédők támogatását – például Fehéroroszországban, illetve más tekintélyelvű országokban.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéleteinek végrehajtását, a szociális jogok megerősítését, a korrupcióellenes és jó kormányzás elérését, a nemek közötti egyenlőséget, valamint a nők, gyermekek és fiatalok jogait, a környezetvédelem fontosságát, a kulturális sokszínűség és örökség védelmét említik a demokrácia, emberi jogok és jogállamisággal kapcsolatos további prioritások. A digitális dimenzió magában foglalja a véleménynyilvánítás szabadságát és az újságírók biztonságát – beleértve az online világot is, a mesterséges intelligenciát és emberi jogokat, a dezinformáció, gyűlöletbeszéd, történelemhamisítás elleni küzdelmet, valamint a nem hagyományos médiát, digitális technológiát és a médiatudatosságot.
Liechtenstein 2023. november 15 – 2024. május 17. között zajló elnökségi periódusának értékelésénél a sok megvalósuló eseményen túl egyéb történéseket is kiemelt. A jelenleg véget érő hat hónapos periódus alatt ünnepelte Liechtenstein ET tagságának 45. évfordulóját, illetve éppen akkor adta át az elnökséget, amikor a szervezet létrehozásának 75. évfordulóját ünnepelte. Emellett elnökségi periódusa alatt került sor az ET Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának 30. évfordulójára is, valamint meg választották az ET új emberi jogi biztosát, Michael O’Flaherty-t, aki 2024. április 1-jén kezdte meg a következő hat évre szóló mandátumát. Az új ET főbiztos megválasztásával és a lehetséges jelöltekkel kapcsolatban is megszületett egy lista az elnökség alatt.
Általánosságban véve, Liechtenstein elnökségét, többek között, szintén a 2023 májusában megrendezett Reykjavík-i ET csúcstalálkozóján elfogadott döntések végrehajtásának szentelte, különös tekintettel Ukrajna folyamatos és kitartó támogatására. 2024 áprilisában a Miniszteri Bizottság határozata alapján az ET főtitkár minden szükséges információt biztosíthat annak az informális központi csoportnak, mely egy, az ET és Ukrajna kétoldalú egyezménye által létrehozni kívánt különleges bíróság kialakításának módjait vizsgálja. A mesterséges intelligencia terén a liechtensteini elnökség során véglegesítésre és 2024 májusában elfogadásra került a Mesterséges intelligenciáról szóló Keretegyezmény is, amely hangsúlyozza az ET szerepét az emberi jogok digitális térben történő védelme terén. A nők és gyermekek jogainak védelmével, különösen az Isztambuli Egyezmény által hangsúlyozott, a nők elleni erőszak, valamint az emberkereskedelem megelőzésének és kezelésének fontosságával kapcsolatban is több figyelemfelkeltő eseményt tartottak az elmúlt félévben. Litvánia céljai sok ponton egyeznek a liechtensteini prioritásokkal, így ilyen szempontból is egy folytatólagos elnökségi periódus várható a következő időszakban.
Kép forrása: coe.int