Remélhet-e gyors fellendülést az ágazat? A biztos válaszért persze előre kellene utaznunk az időben… Ennek kivitelezhetetlensége okán érdemes inkább a korábbi tapasztalatokat segítségül hívni.
Az elmúlt években a turizmus világszerte gyorsan bővült. Ehhez hozzájárult, hogy egyrészt az emelkedő jövedelmek révén kibővült azok köre, akik megengedhetik maguknak a világlátást, másrészt a kínálati oldalon is olyan újítások jelentek meg – gondolok itt például a fapados légitársaságokra, vagy a magáncélú szálláskiadásokat felfuttató Airbnb típusú felületekre –, amelyek olcsóbbá tették az utazást. Az aranyévek azonban 2020-ban megszakadtak: a koronavírus-járvány következtében a turzimus is a legnagyobb veszteségeket elkönyvelő ágazatok közé sorolódott 2020-ban. Az Egyesült Nemzetek égisze alatt működő Világ Turizmus Szervezet elemzése szerint a COVID-járvány mintegy 70%-kal vetette vissza az idegenforgalmat, ami körülbelül a 30 évvel ezelőtti szintnek felel meg.
Magyarországon a turizmus nemzetközi összehasonlításokban is kiemelten jelentős ágazat. Az OECD számításai szerint hazánkban a turizmushoz közvetlenül köthető ágazatok termelték meg a GDP minden 15-ik forintját 2017-ben. Ezzel a teljesítménnyel olyan turisztikai nagyhatalmakat is megelőzünk, mint például Ausztria vagy Olaszország.
Éppen emiatt nagy érvágást jelent a gazdaság egésze szempontjából is, hogy Magyarország vendégforgalmi adatai is drámai visszaesést mutattak 2020-ban. Ha nem is 30 évet, de közel két és fél évtized lépett vissza a szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma. A közel három évtizedes időutazást követően égető kérdés, hogy mikor térhetünk ismét vissza a járvány előtti világ normális medrébe.
Az nem kétséges, hogy amíg a járványt nem sikerül visszaszorítani, addig a turizmus is tetszhalott állapotban fog maradni. Ugyanakkor mi lesz utána? Mennyire tér vissza az utazási kedv? Remélhet-e gyors fellendülést az ágazat? A biztos válaszért persze előre kellene utaznunk az időben… Ennek kivitelezhetetlensége okán érdemes inkább a korábbi tapasztalatokat segítségül hívni. Korábban is előfordult ugyanis, hogy járvány, természeti katasztrófa, erőszakos események vagy épp terrorista cselekmények miatt egy-egy ország vagy régió turizmusa átmenetileg lebénult. Elemzések szerint a főként ez utóbbiak vetik vissza tartósan az idegenforgalmat: akár 2-3 év is eltelik, mire a turizmus helyreáll az érintett helyeken. A természeti katasztrófák – már ha lehet ilyet mondani – egy fokkal jobbnak bizonyultak: bekövetkezésük után 1-2 év után már nyoma sem maradt a visszaesésnek. A jelenlegi helyzet szempontjából végezetül biztató, hogy az idegenforgalom a leggyorsabban éppen embereket sújtó járványt követően állt helyre: a súlyos akut emberi légzőszervi megbetegedéseket okozó koronavírus (vagy ismertebb nevén SARS: Severe Acute Respiratory Syndrome) 2003-as Kínában való megjelenését követően 3-7 hónappal a turizmus teljesítménye meghaladta a járvány kitörését megelőző értékét.
E kedvező, a turizmus gyors újraindulásával számoló forgatókönyv bekövetkeztét valószínűsíti neves londoni elemzők várakozása is, akik szerint 2021. az utazás éve lehet: ugyanis sokan, akik kénytelenek voltak kihagyni a 2020-as nyaralást és a 2021 eleji síszezont, alig várják, hogy utazhassanak, míg mások szeretteik elhalasztott meglátogatását pótolnák be minden bizonnyal. Ennek következtében az elemzők úgy vélik, hogy a legvonzóbb úti célok, járatok és szállodák az év második felére telítettek lesznek. Ennek következménye lehet az is, hogy az árak emelkednek, részben azért, mert a várhatóan akkor is szükséges óvintézkedések, előírások betartása költséges, részben pedig azért, mert a tömeges kereslettel szembesülve az ágazatban érdekeltek nyereségük újraépítésére fog törekedni.
Bár a fenti elemzés szerint az újrainduló idegenforgalomnak lehetnek kellemetlen, „zsebbe nyúlós” következményei is. Mégis ahogy Szent Ágoston írta: „a világ egy könyv, és aki nem utazik, az csak egyetlen lapját olvassa el”. Remélhető, hogy hamarosan módunk lesz arra, hogy ismét szabadon lapozgathassuk és olvashassuk e színes, páratlan könyvet.