Ugrás a tartalomhoz
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • OPEN ACCESS
Csepeli Réka

Egy fegyverekkel bebiztosított Európa jövőképe

Si vis pacem, para bellum.

Csepeli Réka 2025.07.07.
Navracsics Tibor

Negyven éve leng

Az európai együttműködés egyik leghatásosabb szimbóluma.

Navracsics Tibor 2025.07.03.
Zsivity Tímea

Migrációs tesztlabor a Nyugat-Balkánon?

Új típusú migrációkezelési modell körvonalazódik Európa peremén.

Zsivity Tímea 2025.06.25.
Csepeli Réka

Az uniós demokrácia megmérettetése a bővítés árnyékában

Föderalisták kontra Szuverenisták.

Csepeli Réka 2025.06.23.
Kovács Örs

Hogyan lehet maximumpontos a felelete a szóbeli történelem érettségin?

Szóbeli tételek és feleletek történelemből emelt és középszinten.

Kovács Örs 2025.06.20.
HORIZONTOK BLOG
Zahorán Csaba
Zahorán Csaba
történész, NKE Közép-Európa Kutatóintézet
  • 2024.10.15.
  • 2024.10.15.

Egy híd – két emlékezet

Ústí nad Labem – német nevén Aussig – városában több híd is áll, amelyek az észak-csehországi (Szudéta-vidéki) nagyvárosnak az Elba két partján elterülő részeit kötik össze. Az egyik közülük a „Dr. Edvard Beneš híd“. Bár 1998-ban kissé háttérbe szorította a merész formájú Mária híd, amely Ústí egyik legújabb jellegzetességévé vált, továbbra is a helyi emlékezet fontos helye.

Ezt már elnevezésének változásai is tükrözik – azok ugyanis leképezik a város és az egész régió történetének fordulatait a XX. század folyamán. Az acélszerkezetű hidat 1936-ban adták át, és ekkor nevezték el Edvard Benešről. Bár ebben az időszakban Ústí nad Labem lakosságának vagy háromnegyedét németek alkották, helyi német kezdeményezésre – amiben nagy szerepet játszott a város szociáldemokrata polgármestere, Leopold Pölzl – a híd a Csehszlovák Köztársaság hivatalban lévő (második) elnöke, Edvard Beneš nevét kapta. Ez fontos gesztusnak számított az egyre élesedő cseh–szudétanémet konfliktusok közepette. A híd azonban nem sokáig viselte az államfő nevét. A müncheni döntés és a Szudéta-vidék – vele együtt Ústí – Németországhoz való csatolása után az új hatalom nem akárkiére cserélte le: a hidat egy másik aktív politikusról, Hermann Göringről nevezték el. A „Hermann Göring-Brücke” ugyan 1945-ben elkerülte a felrobbantást, ám a német vereséget követő átnevezést már nem, és visszakapta az eredeti nevét. A kommunista hatalomátvétel viszont újabb változást hozott, és 1952-ben az akkor kivégzett görög kommunista politikusról, Nikosz Beloianniszról nevezték el a hidat. Ez az elnevezés ugyan tartósabbnak bizonyult, de az államszocializmus bukása ismét visszahozta Beneš nevét, úgyhogy 1990 óta így hívják.

A híd ünnepélyes átadása. Forrás: usti-aussig.net  

Az egyik sorsfordító évszámtól, 1945-től elválaszthatatlan az a két emléktábla, amelyek a híd egy-egy oldalán találhatók. A déli oldalon lévő Edvard Benešt idézi fel: a névadó elnök képmása melletti szöveg a híd megépítéséről és felújításáról tudósít – az utóbbi befejezésére pont Beneš születésének 110. és Csehszlovákia létrejöttének 76. évfordulóján került sor 1994-ben. A híd másik, északi oldalán lévő emléktábla azonban mintha vitában állna az elsővel, de mindenképpen árnyalja a Beneš-portrét. A rajta szereplő rövid, cseh és német nyelvű írás szerint a 2005-ben kihelyezett tábla az „1945. július 31-i erőszak áldozatainak“ állít emléket. Ennél többet viszont nem tudunk meg – az, hogy milyen erőszakra került sor a második világháborút befejező német kapituláció után alig három hónappal, már nem derül ki róla.

A Beneš-emléktábla. Forrás: a szerző felvétele (2024)

De nem annyira bonyolult dolog utánanézni a történteknek, amelyeknek még a wikipédián is van szócikke „az ústí-i mészárlás“ (csehül Ústecký masakr, németül pedig Massaker von Aussig) címmel. Magyar nyelven pedig Sidonia Dedina (Sidonie Dědinová) Edvard Beneš, a likvidátor című „dokumentumregényének“ 22. („A robbanás“) fejezetében lehet róla olvasni. A tragikus esemény nemcsak Csehszlovákia második világháborús történetének egyik utójátéka volt, hanem a modern cseh történelem egyik legellentmondásosabb fejezetének, a németek elűzésének is fontos epizódját alkotja. 

1945. július 31-én délután egy robbanássorozat rázta meg Ústí nad Labem városát. Az északi városrészben, KrásnéBřeznóban felrobbant egy lőszerraktár, ami során több tucat ember meghalt vagy megsebesült – köztük számos német nemzetiségű is. Ám a szomszédos objektumokra is átterjedt, órákon át tartó robbanások szinte azonnal egy újabb szerencsétlenséghez, egy valóságos pogromhoz vezettek. A hátteret az a feszült helyzet alkotta, amikor Potsdamban a győztes nagyhatalmak Németország és a németek jövőjéről tárgyaltak, Csehszlovákia egész területén – kortól és nemtől függetlenül – pedig náci árulókként tekintettek a német lakosokra, akiket sok helyen elűztek otthonukból, és számtalan atrocitásra, erőszakos incidensre került sor ellenük. 

Ez történt Ústí nad Labemben is, ahol a robbanás után cseh civilek, csehszlovák és szovjet katonák, valamint az ún. „forradalmi gárdák“ tagjai szinte azonnal a németekre vetették magukat. Őket könnyen fel lehetett ismerni, mivel kötelezően „N“-betűs fehér karszalagokat kellett viselniük. A támadók az ún. „wehrwolfokat“ – a háború végén szervezett német partizánegységek tagjait – és a helyi németeket vádolták a robbantással, a város központjában pedig elszabadult az erőszak. Az utcákon ütlegelték, rugdosták a német civileket és lőttek is rájuk. Egy szemtanú beszámolója szerint a vasútállomás előtt egy civil ruhás kopasz cseh férfi a németeket okolta, miközben több személyt halálra vert a felhergelt tömeg aktív közreműködésével. A vérengzés egyik helyszíne az Edvard Beneš híd volt, ahonnan rá lehetett látni a lángoló raktárra és épületekre, és amelyen keresztül sok német épp hazafelé tartott a munkából. Az emberekkel teli hídról több személyt az Elbába löktek, majd a vízben fuldoklókra is lövöldöztek. Az említett szemtanú egy babakocsit is látott a vízbe repülni, majd utána egy nőt. Ústí egyszerre több részén gyilkolták vagy bántalmazták a németeket, igaz, volt, ahol a helyi hatóságok vagy jóindulatú csehek a védelmükbe vették őket. A hídon legalább 18 német nemzetiségű személy veszítette életét, a pogromnak a többiekkel együtt bizonyíthatóan 43 áldozata volt, de a becslések szerint számuk elérhette a 100 főt is. A későbbi német szövegekben több ezer halottat is emlegettek, ám ezt a számot nem sikerült hitelt érdemlően alátámasztani.

A mészárlás emléktáblája. Forrás: a szerző felvétele (2024)

A mészárlást követő napon kormánybizottság érkezett Ústíba az események kivizsgálására. Ám hiába állt az élén maga a honvédelmi miniszter, Ludvík Svoboda és a belügyminiszter, Václav Nosek, nem derítettek ki semmit. Nemcsak hogy a wehrwolfok számlájára írták a robbanást, hanem a csehszlovákiai németeket is „ötödik hadoszlopként” emlegették, amely ellen – szovjet mintára – keményen kell fellépni. Egy hivatalos jelentés szerint a mészárlást egyenesen a németek „provokatív viselkedése“ váltotta ki. Mindez azt sugallta – a korabeli csehszlovák propaganda pedig felerősítette –, hogy a német lakosság továbbra is fenyegetést jelent a Csehszlovák Köztársaságra, és tartani lehet a határvidéki zűrzavar és bizonytalanság folytatódásától. A németek és a csehek együttélése már nem lehetséges, a viszály megszűnését pedig csak a németek kitelepítése hozhatja el. Ahogy az közismert, erre hamarosan sor is került: a potsdami konferencia áldását adta a csehszlovákiai németség áttelepítésére a németországi (és kisebb részben ausztriai) megszállási övezetekbe. Aussigból pedig néhány éven belül teljesen és véglegesen Ústí nad Labem lett.

A híd napjainkban. Forrás: a szerző felvétele (2024)

A történtek háttere mindazonáltal még ma sem teljesen ismert. Az 1989-es rendszerváltásig a német szabotőrök akciójáról, majd utcai zavargásokról beszéltek, és csak utána kezdték el feltárni és bemutatni az események valódi lefolyását. Bár a német megszállás és a náci rémuralom évei alatt a csehekben felgyülemlett frusztráció részben akár magyarázatot is jelenthetne a pogromra, az újabb kutatások szerint a civil elkövetők között feltűnően sok volt a nem helyi. Egyes elképzelések szerint a németek elleni brutális fellépést előre eltervezték. Olyan dokumentumok nem kerültek elő, amelyekből kétséget kizáróan megállapítható lenne a robbanások oka (vagy felelőse) – de még ha baleset volt is, mindenképp kapóra jött a csehszlovák vezetésnek. Az erőszakos cselekedetek ugyanis mintegy igazolták a Szudéta-vidék instabilitását, amíg az továbbra is német többségű. 

Noha nem Edvard Beneš adta ki az utasítást a vérengzésre, annak tágabb kontextusa mégis kapcsolódik a nevéhez. Nemcsak azért, mert ő volt akkor a köztársaság elnöke, hanem azért is, mert a háború alatti emigráns csehszlovák kormányzat vezetőjeként, később pedig az újjáalakuló állam fejeként nagy szerepe volt a szudétanémetek kitelepítésének eltervezésében és kivitelezésében. Az 1945 tavaszán kibocsátott kassai kormányprogram alapján az ún. Beneš-dekrétumok tették lehetővé a Csehszlovákia ellenségeiként megbélyegzett németek és magyarok jogfosztását, majd az előbbiek teljes és az utóbbiak részleges kitelepítését. Mindennek fényében nem meglepő, hogy a 2010-es években egykori ústí-i németek leszármazottai levélben fordultak Ústí vezetéséhez, hogy nevezzék át a hidat – Pölzl nevét ajánlották –, de nem kaptak választ. 

Beneš neve ugyan messze nem makulátlan a cseh történeti emlékezetben – a müncheni döntés elfogadásán és a németek kitelepítésén túl sokan azt is felróják neki, hogy a második világháború után gyengének bizonyult a kommunista előretöréssel szemben –, az ústí-i híd azonban továbbra is az ő nevét őrzi. Az emléktáblák közötti feszültséget pedig ma is érezhetik a történelem iránt érdeklődők. 

Irodalom

František Emmert: Moderní české dějiny. Mladá Fronta, Praha, 2019.

Sidonia Dedina: Edvard Beneš, a likvidátor. Korona Kiadó, Budapest, 2004.

Hans Lemberg–K. Erik Franzen: Előzöttek. Hitler utolsó áldozatai. Canissa Kiadó, é. n. 

archive.org

irozhlas.cz

archive.org

A jelen szöveg a szerző „Nationality of a Region” című, a Nemzetközi Visegrádi Alap (IVF) támogatásával (#62420010) folytatott kutatásának a része.

Címkép: a szerző felvétele (2024)

Témakörök: Csehország, híd, történelem
nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT