Skip to content
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • KERESÉS
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • KERESÉS
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • KERESÉS
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • KERESÉS
Varga Réka

Magyar diplomata az ENSZ Közgyűlés élén

Be kell vonni a fiatalokat a közös munkába – szorgalmazza a szakember.

Varga Réka 2022.10.10.
Gát Ákos Bence

Az orosz-ukrán háború megváltoztatja-e az Európai Unió politikai mindennapjait?

Elveszi a teret az ideológiai vitáktól?

Gát Ákos Bence 2022.03.03.
Miszlivetz Áron

Az EU szűkülő bővítéspolitikája?

Év végi összegzés az uniós bővítéspolitikáról.

Miszlivetz Áron 2020.12.18.
Mitrovits Miklós

„Függetlenség, szabadság, lengyel–magyar barátság!”

Lengyel szolidaritás és segítségnyújtás az 1956-os magyar forradalom alatt.

Mitrovits Miklós 2020.10.23.
HORIZONTOK BLOG
Mitrovits Miklós
Mitrovits Miklós
tudományos főmunkatárs, NKE Közép-Európa Kutatóintézet
  • 2020.06.08.
  • 2020.06.08.

Lech Wałęsa Magyarországon

A magyar-lengyel együttműködés a késő kádárizmusban 

1981. május 6-án a magyar állami televízió Panoráma műsorában megjelent Lech Wałęsa, az akkoriban már mintegy tízmillió tagot számláló lengyel Szolidaritás szakszervezet elnöke. A maga nemében egyedülálló médiaesemény volt ez, hiszen a szocialista tábor egyetlen országában sem engedték meg, hogy a rendszer szempontjából halálos ellenségnek számító Wałęsának teret adjanak gondolatai kifejtésére. Ugyanakkor Chrudinák Alajos és Baló György műsora nem csupán Wałęsa szerepeltetése miatt volt rendkívüli. Lényegében a magyar médiában ez volt az első – és a rendszerváltásig egyben az utolsó – olyan megjelenés, amelyben a lengyel politikai, gazdasági és társadalmi válságot reálisan bemutatták és még az ellenzéknek is lehetőséget adtak álláspontja kifejtésére. 

A Panoráma adása még azt megelőzően kerülhetett adásba, hogy a – hivatalosan egyébként nem létező – cenzúra a lengyel ügyek tárgyalását letiltotta volna az összes magyar sajtótermékben, beleértve még az irodalmi folyóiratokat is. 1981. május 30-án Tóth Dezső művelődésügyi miniszterhelyettes közölte a lapszerkesztők szokásos havi összejövetelén, hogy a lengyel tematikájú közléseket ritkítani kell. Olyannyira komolyan vették, hogy ezt követően fegyelmi eljárást indítottak a szegedi Tiszatáj irodalmi folyóirat szerkesztőségével szemben, mert a lap következő számában túl sok lengyel irodalmi témájú írás jelent meg. Ezzel egyidejűleg pedig a lengyeleket lejárató propaganda kampány kezdődött, amelynek éllovasai közé tartozott a Rádiókabaré, a Parabola, a Ludas Matyi szatirikus lap és persze az állambiztonság. 

Felmerül a kérdés, miért volt szükség ilyen szigorú lépésekre a stabilnak tekintett késő kádári Magyarországon? Miért tekintette a Magyar Szocialista Munkáspárt vezetése önmagában a lengyel témájú közléseket veszélyesnek, miért kellett lejáratni a lengyeleket Magyarországon? A kérdésre akkor kapunk választ, ha a közvéleménykutatásokra és a formálódó magyar demokratikus ellenzékre tekintünk. 

1978-ban Karol Wojtyła krakkói érseket választották meg a Vatikánban a római katolikus egyház fejévé, II. János Pál pápa néven. Eközben a lengyel politikai és gazdasági válság tovább mélyült, a rendszer felélte tartalékait, a pártvezetőknek már szinte senki nem hitte el az újabb ígéreteket egy szebb jövőről. Az 1980 nyarán kirobbant lengyel sztrájkok következtében a lengyel pártvezetés engedményekre kényszerült. Létrejött a szocialista tábor első legális ellenzéki tömegszervezete, a Szolidaritás mozgalom. A lengyelországi eseményeknek óriási hatása volt külföldön is. Magyarországon minden ellenzéki beállítottságú ember Lengyelországra figyelt, a Visztula partján történő események nagymértékben hatottak a magyar közvélemény nyitott füllel élő tagjaira és végsősoron felgyorsították a demokratikus ellenzék informális intézményesülését. 

Nem véletlen, hogy az MSZMP PB 1980. december 9-én hozta az első ellenzékről szóló határozatát. Kádárék a vitában egyértelműen a lengyel befolyást emelték ki az ellenzék erősödésében játszott fő tényezőként és határozott álláspontot alakítottak ki: „Le kell számolni az ellenséggel, elszigetelni az ellenzékieket, megnyerni az ingadozókat”. A program megvalósításához igényben vették az állambiztonság roppant szervezetét, sőt a lengyel társzervek segítségét is igénybe vették. 

Az MSZMP vezetése több közvéleménykutatást is megrendelt. 1981 májusában az Agitációs és Propaganda Bizottság asztalán feküdt az a dokumentum, miszerint a magyar lakosság 53 százaléka jogosnak tartja a lengyel munkások követeléseit, 62 százalék pedig egyenesen úgy vélte, hogy a lengyel Szolidaritás megalakulása „elősegíti a szocializmus  megújulását”. Márpedig, ha a valamit nem akart a kádári vezetés, akkor az éppen egy lengyelországihoz hasonló független mozgalom kialakulása volt. 

A magyar ellenzékiek azonban már korábban is kapcsolatba léptek a lengyelekkel. Először az emigrációban élő Gömöri György, Kende Péter, Schöpflin György. 1976 októberében az 1956-os forradalom huszadik évfordulója alkalmából Párizsban egy lengyel-magyar konferenciát szerveztek. Itt mondta el Adam Michnik a híressé vált új evolucionizmus programját. Eszerint nem a pártban kell reformer szövetségeseket keresni, hanem a társadalomra támaszkodva alulról jövő autonóm mozgalmat kell építeni és a hatalmat így engedményekre kényszeríteni. Négy év sem kellett hozzá, hogy mindez Lengyelországban valósággá váljon a Szolidaritás mozgalom formájában. Kende Péter pedig elindította a Párizsi Magyar Füzeteket, az első magyar nyelvű rendszeresen megjelenő szamizdat folyóiratot, amelyben folyamatosan tudósítottak a lengyelországi fejleményekről.  

Ezt követően a lengyel-magyar személyes találkozók megszaporodtak. Ifj. Rajk László, Haraszti Miklós, Kis János, Bence György, Kovács Mária és még sokan mások utaztak Lengyelországba ellenzéki kapcsolatépítés céljával. Utazásaikról a magyar állambiztonság kérésére a lengyel szervek alapos megfigyelési dossziékat készítettek, majd a hazai hatóságok legtöbbjüket nem engedte többet Lengyelországba utazni. Magyar Bálintot például magyar kérésre ki is utasították Lengyelországból, majd bevonták az útlevelét, állásából eltávolították, s később csak egy értelmiségi szolidaritási akciónak köszönhetően kapott új munkát. 

E tapasztalatszerző utak nagy jelentőséggel bírtak itthon. Előbb lengyel mintára létrehozták az ún. szabadegyetemeket, majd az 1980–1981 folyamán elindultak az első szamizdatlapok is. A fentiek fényében nem meglepő, hogy mind a szabadegyetemek előadásain, mint a szamizdatlapokban a lengyel témák kiemelt helyet foglaltak el. E fórumok jelentették ekkoriban az első – immár a nyilvánosságnak szánt – független hírforrásokat. 1981 végén pedig Demszky Gábor – lengyel útján szerzett tapasztalataira támaszkodva – ifj. Rajk Lászlóval és Nagy Jenővel megalapította az első hazai független kiadót, amely később számos lengyel témájú könyvet adott ki. 

A lengyelországi események váltották ki a magyar demokratikus ellenzékből az első nyílt politikai és szolidaritási akciókat is. Pákh Tibor 1980 májusában részt vett a Varsó melletti Podkowa Leśnában megszervezett éhségsztrájkban a NOWA szamizdatkiadó vezetőinek szabadon bocsájtását követelve. 1981 nyarán a Szegényeket Támogató Alap (SZETA) szervezett gyermektábort Kékkúton hátrányos helyzetű lengyel gyermekek részére. A táborban szervezőként és tolmácsként részt vett Wojciech Maziarski magyar szakos egyetemi hallgató, akit emiatt azon nyomban örökre kiutasítottak az országból. A hatóságok zaklatása azonban nem vette el a SZETÁ-sok kedvét. 

1981. december 13-án Lengyelországban bevezették a hadiállapotot, tízezer embert internáltak, bebörtönöztek, a Szolidaritás legális működésének időszaka véget ért. E lépés azonban sem Lengyelországban, sem Magyarországon nem mért végső csapást az ellenzékre. A SZETA 1982-ben újabb táboroztatást szerveztek volna a lengyel gyermekeknek, s amikor már minden adminisztratív korlátot legyőztek volna, a fiatalok beutazási engedéllyel a varsói pályaudvaron sorakoztak, akkor közbelépett az állambiztonság és megtagadták a kasszáknál a jegyeladást számukra. A hadiállapot első hónapjaiban azonban sikerült egy vasúti szerelvényt kijuttatni Varsóba tele az ellenzékiek által összegyűjtött adománnyal. 

Mindezek csupán a kezdetet jelentették a magyar ellenzék történetében. A hadiállapot bevezetése ihlette az első nagy ellenzéki vitát itthon, amely a Beszélő hasábjain több mint egy évig tartott. Kis János amellett érvelt, hogy a hadiállapot nem a vég, hanem a kezdet. Mégpedig a rendszerváltás kezdete. A szocialista rendszernek nincsenek tartalékai, immár nem lehetséges egy magyarországihoz hasonló konszolidáció. Igaza lett. 

A nyolcvanas évek közepétől kiszélesedtek a lengyel-magyar ellenzéki kapcsolatok. A demokratikus ellenzék mellett új szereplők léptek be. Egyfelől a népi mozgalomhoz köthető független értelmiségiek, akik később Lakitelken megalapítják a Magyar Demokrata Fórumot. Közülük elsősorban az MDF későbbi szóvivőjét, Kiss Gy. Csaba tevékenyégét kell kiemelni, aki szorosan együttműködött a Varsóban élő Engelmayer Ákossal és a krakkói katolikus értelmiségi körökkel. Másfelől az egyetemisták, különösen a Bibó István Szakkollégiumban Fellegi Tamás tanítványai, Orbán Viktor és Kövér László. Ők pedig a független lengyel egyetemi csoportokkal, diákszervezetekkel vették fel a kapcsolatot. Mindkét csoport jó kapcsolatot ápolt Wacław Felczak krakkói történészprofesszorral, aki a második világháború alatt futárként tevékenykedett a megszállt Lengyelország és Magyarország között. Felczak volt az, aki elsőként javasolta a „bibósoknak” a párt alapítást. 

A lengyelekkel való kapcsolattartás és a tapasztalatcsere tehát a rendszerváltó pártok mindegyikében fontos szerepet töltött be. Olyannyira, hogy az 1989-es kerekasztal tárgyalások során az SZDSZ és a FIDESZ éppen a lengyel tapasztalatok miatt nem írta alá a megállapodást. Lengyelországban ugyanis az alku értelmében és az első félig demokratikus választások eredménye következtében a Szolidaritás adhatta a miniszterelnököt, a kommunista párt pedig az államfőt. A két magyar liberális párt látva ezt a megoldást, meg akarta akadályozni, hogy még a választások előtt Pozsgay Imrét válassza meg a parlament államfőnek és ezzel megerősítsék a kommunista utódpárt pozícióit.

Témakörök: Lech Wałęsa, lengyel-magyar, MSZMP, SZETA, szolidaritás
nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT