Ugrás a tartalomhoz
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Mernyei Ákos Péter

Egyenértékűek-e az uniós jogrendszerek?

A Real Madrid esete a sajtószabadsággal és a francia bíróságokkal.

Mernyei Ákos Péter 2024.02.27.
Nagy Ágoston

Birodalmi patriotizmus és kormányzati sajtópolitika

I. Ferenc legfelsőbb kézirata a Vaterländische Blätter ügyében

Nagy Ágoston 2024.01.30.
Lábody Péter

Mégsem menti meg a hírmédiát az új európai szerzői jogi irányelv?

Az ITKI idén június elején rendezett workshopot az új átfogó uniós szerzői jogi irányelv [Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/790 irányelve (2019. április

Lábody Péter 2019.10.05.
HORIZONTOK BLOG
Demmel József
Demmel József
az NKE EJKK Közép-Európa Kutatóintézet munkatársa
  • 2020.01.13.
  • 2020.01.13.

Az önálló szlovák társadalmi nyilvánosság születése

150 évvel ezelőtt, 1870. január 11-én egy kétezer lakosú felső-magyarországi kisvárosban, Turócszentmártonban (ma: Martin) nyomdát alapított egy helyi ügyvéd, Ján Kohút. Ez önmagában még aligha tűnik olyan jelentős eseménynek, hogy megemlékezzünk a jubileumáról. Ha azonban hozzátesszük, hogy ezzel a lépéssel jöttek létre a dualista Magyarországon a modern, önálló szlovák társadalmi nyilvánosság infrastrukturális alapjai, és innentől számíthatjuk a magát a magyar nyilvánossággal szemben megfogalmazó szlovák nemzeti sajtó valódi önállóságának kezdeteit, már rögtön érdekesebben hangzik a történet. Arról nem is beszélve, hogy a szlovák nemzeti mozgalom „strómanja”, az alapításhoz szükséges hivatalos engedélyeket kijáró intézőembere nem egy elkötelezett szlovák politikus, hanem az országot kormányzó – magyar – Deák-párt első embere volt.

1868. november 9-én Justh József országgyűlési képviselő, a Deák Ferenc által vezetett magyar kormánypárt elnöke (mai értelemben véve: a kormánypárt parlamenti képviselőcsoportjának frakcióvezetője) levelet kapott Fest Imre helyettes államtitkártól, amelyben arról tájékoztatták, hogy az általa kérvényezett turócszentmártoni nyomda megalapítását a miniszter engedélyezi. Nemsokára létre is jött a nyomda Kníhtlačiarsky účastinársky spolok (Könyvnyomtatási Részvénytársaság) néven, amelyben viszont Justh, a kérvényező már semmilyen szerepet nem vállalt. Az első igazgató, a már említett, Ján Kohút lett, azonban még ő is strómannak tűnik: a tényleges vezető ugyanis nem más volt, mint az 1848–1849-es forradalomban a magyar kormány ellen szlovák fegyveres csapatokat vezető, a Schmerling-provizórium idején liptói főispánná kinevezett Ján Francisci. A nyomda jelentőségét a szlovák nemzeti mozgalom szempontjából aligha lehet túlbecsülni. A Justh által engedélyeztetett nyomda a szlovák nemzeti mozgalom legfontosabb infrastrukturális háttérintézménye lett: itt jelent meg az ekkor Turócszentmártonba költöztetett legfontosabb szlovák közéleti-politikai napilap (amely évtizedekig egyedül jelentette a szlovák politikai sajtót), a Národnie novinyra („Nemzeti Újság”) átkeresztelt Peštbudínské vedomosti. De a Matica slovenská is itt nyomtatta fennállása alatt valamennyi kiadványát, és a nyomda a kulturális intézmény bezárása után is folyamatos megjelenési lehetőséget biztosított a szlovák nemzeti mozgalom tagjainak. A helyi magyar politikusok kifejezetten ártalmasnak tartották az intézményt, amely szerintük „sikeresen terjeszti a pánszlávizmust”, hiszen a szlovák nemzeti mozgalom tagjainak (a „pánszlávoknak”) „a kéz ügyben lévő nyomda” „veszélyes nyomtatványokat” terjeszt, amelyek ráadásul – az elvileg ezt figyelő – helyi hatóságoknak gyakran elkerülik a figyelmét.

Ján Francisci. Forrás: Wikipedia

Ugyanakkor nem azért fontos ez a nyomda, mert ekkor jött létre a szlovák nemzeti mozgalom sajtója, hiszen létezett az már negyedszázad óta: Ľudovít Štúr 1845-ben alapította meg az évszázad talán legnagyobb hatású szlovák lapját, a Slovenskje národňje novinit Pozsonyban. A lap legnagyobb jelentősége – túl az elsőségén – az volt, hogy gyakorlatilag létrehozta, és széles körben használttá tette a szlovákot mint írott, irodalmi nyelvet. Ennek pedig óriási jelentősége volt a nemzeti öntudatosodás szempontjából, a szlovákul beszélők mint elképzelt közösség, és úgy is mint nemzet képzetének elterjedése szempontjából. A felső-magyarországi, szlovákok lakta vármegyékben a helyi szlovák közösséget éppen ez az újság kötötte össze egymással – a szlovákok szlovákul beszélték meg egymással a legfontosabb helyi és nemzeti ügyeket. A regionális közéleti diskurzus legfontosabb terepe tehát Zólyom, Liptó vagy épp Turóc vármegyében nem egy magyar – vagy esetleg német – lap, hanem az első szlovák újság lett, ahová a magyar, országos diskurzus legfeljebb kívülről szűrődhetett be.

A Národnie noviny fejléce (1913). Forrás: http://dikda.eu/

Az 1848–1849-es események után következő évtizedek természetesen a szlovák társadalmi nyilvánosság számára is visszaesést hoztak. Jelent meg ugyan szlovákok által szerkesztett politikai lap, de Bécsben, cseh nyelven és gót betűtípussal – a szlovák társadalmi nyilvánosság szempontjából tehát nem tudta betölteni azt a szerepet, mint a korábbi újság.

1861-ben, némileg szabadabb politikai légkörben, a szlovák nemzeti mozgalomban ismét felmerült egy magyarországi kiadású, szlovák nyelvű politikai lap ötlete. Először Besztercebányán akart újságot kiadni a már említett Francisci, de a helyi politikai vezető, Radvánszky Antal ellehetetlenítette ezt a tervet – így végül az ország politikai központja, Pest-Buda mellett döntöttek, így jelent meg az újság Peštbudínské vedomosti („Pest-Budai tudnivalók”) címmel. A cím és a város kiválasztása mégis szimbolikus, hiszen a szlovák és a magyar politikai elit épp ekkor, 1861-ben állt a legközelebb a megegyezéshez és a konstruktív párbeszédhez. És szimbolikus épp ezért a váltás is, amely összefügg a nyomda történetével is. A turócszentmártoni nyomdát ugyanis elsősorban azért alapították, hogy legyen hol nyomtatni a Pestről elköltöztetett, és Národnie novinyre („Nemzeti Újság”) átnevezett lapot. A cím és a költözés is azt mutatja: a szlovák nemzeti mozgalom eddigre elengedte, hogy megpróbáljon megfelelni a magyar politikai elit elvárásainak, és vállalva a központtól való eltávolodás és ezzel a provincializmus veszélyét is, a szlovák nyelvterület közepére tette át a szlovák információs hálózat központját. Ekkor ugyanis nem csak a politikai napilap és szerkesztősége, de számos szlovák újság és számos szlovák értelmiségi is Turócszentmártonba költözött.

Turócszentmárton korabeli képeslapon. Forrás: https://hu.museum-digital.org/portal/index.php?t=objekt&oges=21467&cachesLoaded=true

Már csak egy kérdés maradt a végére: miért segítette elő ezt a folyamatot a Deák-párt első embere, Justh József, miért járta ki magas rangú magyar politikusként, hogy a szlovák társadalmi nyilvánosság immár infrastrukturálisan is leváljon az országos közéletről, és kikerüljön a magyarországi sajtót felügyelő hatóságok látóköréből, nem mellesleg anyagilag is megerősítse ezzel a szlovák nemzeti mozgalmat, hiszen az addig nyomdára kifizetett pénz immár „házon belül” maradt? Az első válasz elvileg az lenne, hogy maga Justh is szlovák anyanyelvű volt. A korban ugyanis a magyar nemesi (politikai) és a szlovák anyanyelvi identitás együttes jelenléte („hungarus-tudat”) még tömegek számára jelentette a normalitást, a hétköznapi valóságot. Ugyanakkor önmagában ez még nem magyarázhatja tettét, hiszen Radvánszky Antalnak, aki – ahogy már szó volt róla – 1861-ben elüldözte Besztercebányáról a szlovák politikai lapot, ugyancsak szlovák volt az anyanyelve, sőt később elismert szlovák költő is lett. Justh némileg eltérő helyzetben volt: a helyi, politikai erőviszonyok ugyanis egészen mások voltak Radvánszky vármegyéjében, Zólyomban, mint Justhéknál, Turócban. Utóbbi helyen ugyanis már annyira erős volt a szlovák nemzeti mozgalom, hogy a helyi liberális magyar politikai elit riválisává vált. Justh úgy érezte, nem tudja legyőzni a színszlovák Turócban a szlovák nemzeti mozgalmat, ezért egy hibrid technikát választott: nyilvánosan támadta őket, hogy kifelé „jó magyarnak” tűnjön, titokban azonban támogatta őket, hogy némiképp csillapítsa helyi politikai ambícióikat. Ez a húzd meg – ereszd meg taktika az 1860-as években még jól működött, azonban épp a nyomda miatt visszafelé sült el. Az 1870-ben megalapított nyomda ugyanis számos, helyben kiadott és terjesztett sajtótermékkel – a politikai lapon kívül szépirodalmi, népművelő újságokkal, valamint elsősorban a helyi, turóci magyar politikusokat gúnyoló élclappal – szinte teljesen átvette az uralmat a Turóc vármegyei nyilvánosság fölött. Ez pedig oda vezetett, hogy a magyar politikai elit már 1872-ben alig bírta megtartani pozícióit a megyében, két évvel később pedig a magyar kormánynak kellett – a demokrácia és a jogállam szabályait figyelmen kívül hagyva – beavatkoznia. Ekkor gyakorlatilag kiiktatta az évszázadok óta Turócot vezető elitet – a Justh és a Révay családot és lekötelezettjeiket –, megakadályozva ezzel, hogy a szlovák nemzeti mozgalom átvegye a megyei hatalmat, és ezzel de facto létre tudjon hozni Magyarországon belül egy kis önálló autonóm szlovák nemzeti államot. De ez már egy másik történet.

Magyarországi Szlovákok Kutatóintézete (Békéscsaba) – Szlovák Tudományos Akadémia, Történettudományi Intézet (HÚ SAV)

Témakörök: nyomda, sajtó, szlovák nemzeti mozgalom, társadalmi nyilvánosság
nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT