A november első hetében zajló kormányzói választásokon sarokba szorultak a Demokrata Párt képviselői, míg Virginia államban vereséggel zártak. A republikánus előretörés aggodalomra ad okot az egyre inkább megosztottá váló demokrata tábor részére.
A kormányzói tisztség tagállami szintű, kvázi az elnöki pozícióhoz hasonlítható. Minden olyan kérdést, melyet az Alkotmány nem az elnökre vagy a Kongresszusra ruház, tagállami szinten a kormányzók dönthetik el. Lényegében véve a helyi végrehajtó hatalom képviselőinek minősülnek.
A pénzügyi szakemberből lett republikánus képviselő, Glenn Youngkin nyerte november 2-án a virginiai kormányzóválasztást. Elődje, Terry McAuliffe demokrata képviselő 48,5%-os szavazati aránnyal maradt alul Younkin 50,7%-os eredményéhez képest. Győzelme kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen 2009 óta nem fordult elő, hogy republikánus képviselő nyerte volna teljes Virginia államban a kormányzói széket. McAuliffe 2013-ban, Barack Obama második elnökségi ciklusa alatt lett kormányzó, mostani veresége azonban egyfajta intő jel is lehet az éppen hatalmon levő demokraták számára népszerűségük csökkenése tekintetében.
A The New York Times cikke alapján Youngkin személyes vagyonának köszönhetően nyerte meg a szavazókat, akiket a „trumpizmus” ugyan elriasztott, de nem ellenezték egy újabb republikánus üzletember felemelkedését, aki 2021 januárja óta megközelítőleg 20 millió dollárt szánt kampányára. Hiába próbálta a demokrata tábor éles kritikákkal sorozni Youngkint, miszerint „trumpi farkas”, aki a volt elnök táborának híve, Younkin stílusa és szakmai pályafutása sehogy sem hasonlítható Trumpéhoz. Youngkin elismerte Trump vereségét Joe Bidennel szemben a tavaly novemberi választások során, de akkor is demokrata vádak érték, miszerint szimpatizál Trump választási csalással kapcsolatos elméleteivel. A vádak hitelességét többek között azzal is igyekezett cáfolni a jelenlegi választások során, hogy a Richmondban november 1-én Trump által szervezett Youngkint támogató ún. „Vegyük vissza Virginiát” gyűlésen jómaga nem vett részt.
Ahhoz, hogy a választásokon tett ambiciózus ígéreteit betarthassa, előbb a demokrata többségű Szenátussal is el kell fogadtatnia azokat. Tervei között szerepel, hogy betiltatja a „kritikus fajelmélet” oktatását, meneszti a szabadlábra helyezési bizottságot, adókat csökkent és a tanárok fizetését növeli. A helyi problémák egyik gyökereként a faji alapon történő megkülönböztetést emelte ki az újonnan megválasztott kormányzó, mely véleménye szerint nem szolgál másra, minthogy egymás ellen fordítsa az embereket. Egyesek szerint győzelmét ezen nézeteinek is köszönheti.
A mostani republikánus győzelem egyfajta előrejelzésként is értékelhető a soron következő, 2022-ben esedékes félidős választásokra vonatkozóan, amikor esélyük van a republikánusoknak változtatni a jelenlegi felálláson és megszerezni a Kongresszus vezetését. Jövőre a félidős választások mellett majd 36 államban fog kormányzói választásokra is sor kerülni. Bizalomra adhat okot a republikánusok számára az is, hogy az Joe Biden népszerűsége beiktatását követően alig néhány hónappal – elsősorban az amerikai csapatok kaotikus afganisztáni kivonulásának köszönhetően, a gazdasági nehézségeknek és a diplomáciailag kényesen ható elnöki szundikálásoknak köszönhetően is – jelentősen csökkent. A jelenlegi állás szerint a válaszadók 42,8%-a elégedett Joe Bidennel és 51,3%-uk nem. A felmérések között eltérések figyelhetők meg, vannak, amelyek alapján ez az arány 38–59%-is lehet.
Borítókép: Steve Helber