Az első hivatalos népszámlálásra 1790-ben került sor az Egyesült Államokban, amelyet azóta tízévente megismételnek. A világjárvány ellenére a tavalyi évben is zavartalanul lezajlott a számlálás, azonban a feldolgozott adatok kissé megkésve váltak elérhetővé a nyilvánosság számára. A 2020-as népszámlálás különlegessége többek között az volt, hogy először adódott lehetőség arra, hogy a kérdéseket – a népszámlálási űrlap postai úton történő visszaküldésének hagyományos módszere mellett – online vagy telefonon is meg lehetett válaszolni.
Az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatalának (United States Census Bureau) adatai alapján az ország lakosságának száma 2020. április 1-jén 331 449 281 fő volt, amely 7,4 százalékos növekedést mutat a 2010-es népszámlálás óta. Ez majdnem rekord alacsony növekedésnek tekinthető, hiszen egyedül az 1930-as évtizedben volt ennél alacsonyabb mutató.
A népszámlálást az Alkotmány I. cikkének 2. szakasza írja elő, melynek során az összegyűjtött adatok egyik kiemelkedően fontos felhasználási célja az egyes államok kongresszusi képviselőinek meghatározása. A folyamat során az Egyesült Államok Képviselőházának 435 helyét lakosságarányosan felosztják az 50 állam között, amely érvényben marad egészen a következő népszámlálásig. A Reuters jelenlegi értesülései szerint, az elmúlt évtizedekhez hasonlóan, a déli és nyugati területek nagyobb népesség növekedést mutattak, mint a középnyugati és északkeleti területek.
A népszámlálási hivatal adatai alapján, a legnépesebb állam továbbra is Kalifornia, több mint 39 millió lakossal. Ez a szám megdöbbentően hat azt tekintve, hogy az öt legkevésbé népes államban (Wyoming, Vermont, Alaszka, Észak-Dakota és Dél-Dakota) összesen 3 619 080 főt számoltak, amely az ország lakosságának körülbelül 1 százalékát teszi ki. Városi bontásban jelenleg New York, Los Angeles, Chicago, Houston és Phoenix a legnépesebbek, amelyek közül Phoenix lakossága gyorsabban nőtt, mint bármely az első tíz helyen szereplő város. Az adatokból szintén látszik, hogy a legnépesebb megyék (counties, az államok kisebb közigazgatási részegységei) tovább növekedtek az elmúlt tíz évben, míg a kisebb megyék zsugorodtak. A 2020-as népszámlálást követően Texas, Florida és Észak-Karolina államok képviselőinek száma fog növekedni, amely növelheti a Republikánus Párt esélyét arra, hogy a jövő évi félidős választásokon visszahódítsa a Képviselőház vezetését a demokratáktól. A képviselők számának meghatározásán túl, az adatokat a választási körzetek kiigazítására vagy átrajzolására is használják a népesség növekedése vagy csökkenése alapján.
Az adatok nyilvánosságra hozása után az ország etnikai feloszlásának változása kapta azonban a legnagyobb figyelmet. A legkiemelkedőbb adat ebből a szempontból a fehér lakosság számának 8,6 százalékos csökkenése az évtized folyamán, amely jelenleg az Egyesült Államok lakosságának 57,8 százalékát (204,3 millió) teszi ki. Annak ellenére, hogy még mindig a legnagyobb etnikai csoportot képviselik, a 2020-as adat az eddigi legalacsonyabb mutató a történelem során. Az államok szintjén azonban Kaliforniában, Hawaiiin, Új-Mexikóban és a Columbiában már nem a fehér lakosság a domináns csoport, ugyan úgy, ahogyan a 18 év alatti összlakosság 52,7 százalékánál sem. Növekedést mutatott azonban a spanyol, illetve latin-amerikai etnikumú lakosság száma, amely az új adatok alapján 23 százalékkal növekedett az elmúlt tíz évben (jelenlegi összesen 61.2 millió fő). A fekete, illetve afroamerikai lakosság részaránya változatlanul 12 százalék körül mozog, míg az ázsiai etnikumú lakosok részaránya 6 százalék, ami szintén növekvő tendenciát mutat.
Azonban a számok és a százalékok mögött kiemelkedő oknak említi meg több elemzés is, hogy habár az adatok a fehér népesség csökkenését mutatják, érdemes figyelembe venni, hogy erős növekvő tendenciát lehet megfigyelni annak kapcsán, hogy az Egyesült Államok népessége egyre nagyobb arányban vall többnemzetiségű/etnikumú identitást. Az Associated Press értesülései szerint, több mint háromszorosára nőtt azoknak a száma, akik két vagy több etnikumhoz tartozónak vallotta magát, amely jelenleg 33,8 milliót jelent és nagyjából az összlakosság 10 százalékát teszi ki.
Összességben elmondható, hogy az Egyesült Államok népessége etnikai szempontból sokkal sokrétűbb, mint eddig valaha. Várhatóan ez az átalakulás tovább folytatódhat az elkövetkezendő 10 évben is.
Források:
United States Census Bureau
The Washington Post: Census data shows widening diversity; number of White people falls for first time
Associated Press: Census shows US is diversifying, white population shrinking
New U.S. census data shows white population shrank for first time