Felfüggesztették a DACA-programot
A program létrehozása óta számos eltörlési kísérlet alanya volt, azonban a 2012 óta működő DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) közel 650 ezer fiatal bevándorlót védett meg a kitoloncolástól az Egyesült Államokban, akiknek most ismét a bíróságok kezébe került jövője.
A Trump-adminisztráció 2017-ben egyszer már megszüntette a programot, arra hivatkozva, hogy Barack Obama korábbi amerikai elnök hatáskörén kívül cselekedett, amikor elnöki rendelet útján, a Kongresszust megkerülve vezette be a DACA-t. A korábbi elnök nagy port kavarva ezzel a lépéssel, s demokrata oldalról többen is bírósághoz fordultak a program megvédése érdekében. Végül 2020. június 18-án került az ügy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága elé, ahol – habár csak 5-4-es arányban – de a Legfelsőbb Bíróság többsége mégis úgy döntött, hogy a DACA-program megszüntetésének indoklása nem volt megfelelő. Ezt követően a program helyreállt.
Azonban fontos megemlíteni, hogy a bíróság döntése a program megszüntetésével kapcsolatos eljárási követelmények hiányára mutatott rá, és nem a program létjogosultságáról hozott döntést. Akkor már tudni lehetett, hogy a bíróság döntése nyitva hagyta a kaput újabb megszüntetési kísérletekre, amire nem is kellett sokat várni.
Texas, illetve további nyolc állam (Alabama, Arkansas, Kansas, Louisiana, Mississippi, Nebraska, Dél-Karolina és Nyugat-Virginia) a houstoni szövetségi bírósághoz fordult a program megszüntetése kapcsán, kifogásolva annak alkotmányosságát, illetve költségeit. A DACA-program megszüntetésével a jogosultak elveszítik a kitoloncolás elleni védelmüket és munkavállalási engedélyüket. Az ismétlődő bírósági ügyek egyértelművé tették, hogy a demokratáknak (amennyiben továbbra is fent szeretnék tartani a programot) új bevándorlási törvényt kell alkotniuk a Kongresszus segítségével.
A houstoni szövetségi bíróság alkotmányellenesnek ítélte a programot 2021. július 16-án, ugyan arra az indokra hivatkozva, mint a négy évvel korábbi eljárás. Azonban a jelenlegi állás szerint a program még nem szűnik meg, hanem egyelőre felfüggesztésre kerül. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi DACA kedvezményezetteket a döntés nem érinti, így nem kell tartaniuk a kitoloncolástól, illetve továbbra is tanulhatnak vagy dolgozhatnak az Egyesült Államok területén. Azoknak a fiataloknak, akik viszont most tervezték a DACA-programba való jelentkezést már nem ilyen egyszerű a helyzetük: az államok továbbra is fogadják az új jelentkezéseket, de nem hagyhatják őket jóvá.
A döntés kapcsán Joe Biden elnök és a demokraták többsége aggodalmukat és kiábrándultságukat fejezték ki. A jelenlegi állás szerint, amennyiben a demokraták meg akarják védeni a fiatal bevándorlók sorsát, akkor új bevándorlási törvénycsomagot kell alkossanak. A törvényjavaslatok már elindultak, azonban republikánus támogatottság nélkül esélytelen a sikerük. Ilyen például Biden elnök az év elején bemutatott, az U.S. Citizenship Act of 2021 nevet viselő, átfogó bevándorlási törvényjavaslata, amelyben a DACA-program kedvezményezettjei számára egy hároméves utat jelöl ki az állampolgársághoz vezető úton. Ez jelenleg nem hogy támogatottságot sem élvez a Republikánus Párttól, hanem még tovább mélyíti a két párt közötti szakadékot is: szembe megy a Biden elnök által vallott mérsékelt politikai irányzattal, és így az elnök nemzetegyesítési szándékával is. Végül, de nem utolsó sorban, egy új bevándorlási törvény sem lenne golyóálló megoldás, hiszen nem kizárt, hogy maga a törvény is alkotmányos kérdéseket vetne fel. A texasi ügy várhatóan ismét a Legfelsőbb Bírósághoz fog kerülni, amely jelenleg az egyetlen hatalmi ág konzervatív többséggel, így csekély esélyekkel indulnak a DACA-program (valamint a további bevándorlást támogató programok) életben tartásáért.
A The New York Times szerint, a DACA-program által védettséget élvező emberek jelenleg a 20-as éveik közepén járnak, míg a legidősebbek a 30-as éveik végén. Többségük Mexikóból, Közép- és Dél-Amerikából, és Ázsiából érkezett az Egyesült Államokba. A programnak köszönhetően – a tartózkodási engedélyen és az iskoláztatáson kívül – a kedvezményezettek munkavállalási engedélyt is kaphatnak, de egészségbiztosításra is jogosultak lehetnek, amennyiben munkaadójuk lehetőséget kínál erre. De vajon az Egyesült Államoknak is előnyös a program?
Sok felmérés született már az utóbbi kérdésben, a legtöbb gazdasági fókusszal. Habár a gazdasági megfontolások abszolút meghatározóak a bevándorlás megítélése kapcsán (ennek hátteréről bővebben itt olvashat), érdemes azt is megvizsgálni milyen más megfontolások húzódhatnak a háttérben a DACA-program kapcsán. A jelenleg is folyamatosan növekvő bevándorlásellenesség egyik kulcseleme a republikánus párt által képviselt gyökerekhez való visszatérés, illetve a globalizmus és transznacionalitás elvetése. A párt számára azok az egyének, akik például nem beszélik az angol nyelvet és fenntartják kapcsolatukat anyaországukkal (úgy hogy mindemellett az Egyesült Államokban élnek és dolgoznak, sőt akár amerikai állampolgárok) nehezen illeszkedhetnek be az amerikai társadalomba. Azonban a Harvard Ed. Magazine szerint a program segíti a fiatal bevándorlókat az integrációban, illetve abban, hogy később, felnőttként függetlenül és jó esélyekkel helyezkedjenek el a munkaerőpiacon.
Összegezve, a DACA-program ismét válaszút előtt áll, csekély túlélési eséllyel. Ha a program megszűnik, ismét egy nehéz helyzettel kell majd szembenéznie az államoknak: hová tovább DACA nélkül? A program eltörlése ugyanis nem fogja útját állni az Egyesült Államokba fiatalon érkező egyéneknek. Arról pedig, hogy az államok miként kezelik majd a helyzetet, még nem született döntés.
Irodalom
The New York Times: What Is DACA? And Where Does It Stand Now?
Reuters: U.S. judge rules DACA program illegal, suspends new applications
AP: ‘A blaring siren’ for Democrats after ruling halts DACA
Harvard Ed. Magazine: Why DACA Works