Idén 58. alkalommal rendezték meg az Amerikanisták Nemzetközi Kongresszusát a szerbiai Újvidéken, 2025. június 30. és július 4. között. A világ minden tájáról több ezer kutatót, oktatót és doktoranduszt vonzott a rangos eseményt, amit ezúttal az Újvidéki Egyetem szervezett a Szerb Hispanisták Szövetségének a közreműködésével.
Az angol rövidítésből csak ICA (International Congress of Americanists) néven ismert, háromévente megrendezett tudományos kongresszus idén ünnepelte a 150 éves évfordulóját. Az egyik rangosabb és legrégebbi tudományos konferenciát 1875 óta rendezik meg. Az első tudományos eseményre a franciaországi Nancy városában került sor, majd az ezt követő 9 európai kongresszus után, 1895-ben már Mexikó adott otthont a rendezvénynek. Azóta a tudományos konferenciákat hol Európában, hol Amerikában rendezik, váltogatva a kontinensek között. Az elmúlt másfél évszázad során az ICA 24 országban került megrendezésre, a legtöbbször, 6-6 alkalommal Spanyolországban és Mexikóban. A világ eseményei miatt eddig mindössze három alkalommal szakadt meg a konferencia, az I. és a II. világháború idején, valamint a Covid-19 miatt. A rendezvény eredeti célja az Amerikával foglalkozó etnográfiai, nyelvészeti és történeti kutatások elősegítése volt, ám a témakörök az idők folyamán kibővültek, ma már igazi interdiszciplináris konferenciává vált az esemény. A kongresszust számos észak-amerikai helyszínen is megrendezték például Washingtonban (1915), New Yorkban (1928, 1949), Vancouverben (1979), ennek ellenére alapvetően spanyol nyelvűnek mondható, bár az angol, a francia, az olasz és a portugál nyelv is szerepel a konferencia hivatalos nyelvei között.
58. ICA 2025 – „Új kihívások, új terek”
A 2025-ös rendezvény mottója: „Új kihívások, új terek” a globális problémákra fókuszál. A kongresszus 29 tematikus területet ölelt fel az antropológiától a nemzetközi kapcsolatokon és a migrációhoz kapcsolódó kutatásokon át a társadalmi mozgalmak és az afroamerikai tanulmányokig, továbbá a konferencia idei helyszíne miatt a Balkán és Amerika témájú kutatások is bekerültek a „repertoárba”.
Az idei konferenciára 2 780 egyéni résztvevő és 125 hallgató regisztrált, összesen 69 országból. A legnagyobb létszámban Mexikóból, Brazíliából, Spanyolországból, valamint Szerbiából és Argentínából érkeztek az előadók, továbbá kis létszámban, de néhány magyarországi intézményből. Ennek köszönhetően a kiadott hivatalos program 492 oldalas gigantikus kiadvány lett, amely néhány angol és portugál nyelvű oldaltól eltekintve spanyol nyelvű.
A rendezvény a szokásos szimpóziumokból, kerekasztal-beszélgetésekből és plenáris előadásokból állt. Emellett párhuzamosan zajlottak egyéb események is: könyvbemutatók, kiállítások, filmvetítések, koncertek és kirándulások, mindezek multidiszciplináris jelleget adtak a kongresszusnak. A széles programkínálatból érdemes kiemelni a 2025 áprilisában elhunyt Nobel-díjas Mario Vargas Llosáról szóló rendkívül érdekes megemlékezést. Az író egyébként 10 évvel ezelőtt ellátogatott Újvidékre, és megígérte az Egyetemnek, hogy visszatér a városba – a halála miatt sajnos erre már nem kerülhetett sor.
A hagyományos történelmi, irodalmi, nyelvtudományi témájú szekciók mellett hangsúlyos szerepet kaptak az idén a térséget érintő aktuálpolitikai és a regionális biztonsághoz kötődő szimpóziumok, elsősorban a politikai kihívások, a szervezett bűnözés, a kisebbségek helyzete, valamint a humanitárius kérdések elemzése.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem – ICA 58
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemet az ICA kongresszuson Thomázy Gabriella, a Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia tanszék adjunktusa képviselte, aki szekció koordinátorként és moderátorként is részt vett az eseményen. A szekció társszervezője Gilberto Aranda Bustamante volt, aki a Chilei Egyetem Nemzetközi tanulmányok intézetének (Institute of International Studies, Univeristy of Chile) egyetemi tanára. A maratoni hosszú több, mint 6 órás spanyol nyelvű szekció a posztbipoláris korszak kihívásaira fókuszált, nemzetközi előadókkal, közönséggel és hosszú szakmai vitával. A szekcióban spanyol, kolumbiai, ecuadori, chilei és orosz előadók mellett Deák Máté, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa is előadott.
Miért is lett Újvidékből igazi latinos város?
A konferencia nagyszámú résztvevői elsősorban spanyol nyelvű országokból érkeztek, így az újvidéki teraszos éttermekből, kávézókból a városban sétálva szinte mindenhonnan spanyol szót lehetett hallani. A hotelek, hostelek megteltek, sőt még magánszállást is csak nagy szerencsével lehetett találni. Érdekes élmény, amikor egy szerb városban spanyolul kell útbaigazítást adni, vagy a kávézóban spanyolul válaszol a személyzet, hogy kedveskedjen a dél-amerikai vendégeknek.
ICA 59. -2028
A három év múlva, 2028-ban megrendezésre kerülő következő nemzetközi konferencia helyszíne a kolumbiai Medellinben lesz. Az ország utoljára 1985-ben, Bogotában rendezte meg a kongresszust. A szervezők több ízben is a nagy, túlzsúfolt fővárosok helyett kisebb városokat jelöltek ki az Amerikanisták Nemzetközi Kongresszusának, ebbe a vonulatba sorolható az idei Újvidék is, vagy akár a korábbi helyszínek, mint például a spanyolországi Sevilla, vagy Salamanca. Az idei konferencia eseményei alapján a 2028-as rendezvény is több ezer résztvevőt fog vonzani és előreláthatóan a multidiszciplináris témák fognak előtérbe kerülni.
A konferencia honlapja: https://ica2025.uns.ac.rs/ica2025-eng/ A konferencia programja: https://ica2025.uns.ac.rs/wp-content/uploads/2025/06/PROGRAMA-COMPLETO-ICA2025-26.6.25.pdf