Ugrás a tartalomhoz
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Menü
  • MAGAZIN
  • BLOGTÉR
  • PODCAST
  • TV
  • GYŰJTEMÉNY
  • WEBSHOP
  • FOLYÓIRATOK
  • KIADÓ
Tóth Bettina

A klímaváltozás az európai polgárok és a döntéshozók szemszögéből

A megkérdezett magyar állampolgárok 90%-a támogatja az EU klímacéljait.

Tóth Bettina 2025.07.11.
Máthé Réka Zsuzsánna

Trump elnök a történelem legjobb kereskedelmi tárgyalója?

Az USA eddig három országgal tudott megegyezni.

Máthé Réka Zsuzsánna 2025.07.10.
Kalas Vivien

Bizalmatlansági szavazás az Európai Bizottsággal szemben

Az ügynek gyakorlati következmények nélkül is lehet politikai hatása.

Kalas Vivien 2025.07.09.
Pató Viktória Lilla

Európa nyersanyag-expanziója

Stratégiai projektek az EU-n kívül.

Pató Viktória Lilla 2025.07.08.
Csepeli Réka

Egy fegyverekkel bebiztosított Európa jövőképe

Si vis pacem, para bellum.

Csepeli Réka 2025.07.07.
ÖT PERC EURÓPA BLOG
Zsivity Tímea
Zsivity Tímea
kutató, NKE EJKK Európa Stratégia Kutatóintézet
  • 2023.12.13.
  • 2023.12.13.

Vučić: menekülés a győzelembe?

Ezen a hétvégén, december 17-én előrehozott parlamenti, vajdasági tartományi és 65 településen – köztük Belgrádban is – önkormányzati választásokat tartanak Szerbiában. A választások mostani időzítése mögött három indok sejlik fel. A 2023 májusában az országban fővárosában és annak környékén történő, 19 fő halálát okozó lövöldözések következményeként létrejövő „Szerbia az erőszak ellen” mozgalom követelései, a szeptember 24-i észak-koszovói tragikus kimenetelű fegyveres támadás, továbbá az Európai Unió és a nemzetközi közösség azon erőteljes nyomása, hogy Szerbia mihamarabb – még a 2024-es európai parlamenti választások előtt – térjen vissza a Pristinával folytatott párbeszédhez.

Aleksandar Vučić szerb államfő az előrehozott választásokkal időt kíván nyerni. Az új kormány felállításáig az ország belügyeire hivatkozva elodázhatja a Pristinával való párbeszédet, továbbá stabil kormányra van szüksége ahhoz, hogy véghez tudja vinni politikai célkitűzéseit – elnyomva az országban eluralkodó euroszkeptikus hangokat. Az idén novemberben végzett közvélemény-kutatás eredményei szerint a felmérésben résztvevő választópolgárok arra a kérdésre, hogy „Támogatja-e Szerbia belépését az EU-ba?” a válaszadók 38,8%-a igennel, 32,5%-a nemmel, 11,1% inkább igen, mint nemmel, 8,5%-a inkább nemmel, mint igennel válaszolt, míg további 9,1% bizonytalan a kérdést illetően. Ami az orosz, kínai és más EU-n kívüli országokkal való kapcsolatot illeti, arra a kérdésre, hogy „Támogatja-e, hogy Szerbia a lehető legszorosabb kapcsolatba kerüljön Oroszországgal, Kínával és a BRICS-országokkal?” a válaszadók 63,4%-a igennel, 9,3%-a nemmel, 13,3%-a inkább igen, mint nemmel, 6%-a inkább nem, mint igennel válaszolt.

A felmérések adatai jól tükrözik a szerb társadalomban uralkodó politikai közhangulatot. Ennek fényében érdemes szemlélni a Köztársasági Választási Bizottság által kihirdetett 18 választási listát, amelyekre a soron következő választáson voksolni lehet.  A 250 képviselőnek helyet adó szerb törvényhozásban 3 százalék a bejutási küszöb. A nemzeti kisebbség választási listája akkor is részt vehet a mandátumelosztásban, ha a szavazatok kevesebb mint 3 százalékát kapja meg. Ebből következik, hogy sok kis párt is bekerülhet a parlamentbe, ami viszont kihathat a kormányalakítás menetére és annak stabilitására. A december 17-i szerbiai választásokon a következő 18 listára adhatják le a voksukat a választópolgárok. 

„Aleksandar Vučić – Szerbiának nem szabad megállnia” a Szerb Haladó Párt választási listája. Vučić Koszovó függetlenségének el nem ismerésével, az Oroszországgal szembeni szankciók be nem vezetésével és az EU integráció fontosságát hangsúlyozva kampányol. A listán koalíciós partnerként szerepel a Szocialisták Mozgalma, a Szerbiai Szociáldemokrata Párt, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártja, az Egészséges Szerbia, a  Szerb Néppárt és a  Szerb Megújhodási Mozgalma.

„Ivica Dačić – Szerbia miniszterelnöke” lista a miniszterelnöki posztra “pályázó” szocialista vezető és külügyminiszter nevét viseli. A szocialisták 2012 óta hatalomra kerülése óta a Szerb Haladó Párt  koalíciós partnerei. A szocialisták listáján szerepelnek az Egyesült Szerbia, valamint a Szerbiai Zöldek is. Támogatják az Európai Unióhoz való csatlakozást, de ellenzik az Oroszország elleni szankciók bevezetését. Támogatják a Koszovóval folytatott párbeszédet, de függetlenségét nem ismerik el.

A Szerb Radikális Párt listavezetője Vojislav Šešelj. A radikálisok az európai integráció megszakítását szorgalmazzák. Szerbia BRICS tagságát javasolják, Koszovó függetlenségét nem ismerik el.  A radikálisok önállóan indulnak a parlamenti választáson, de egyes településeken és városokban – így Belgrádban is – a haladókkal együtt fognak szerepelni. 

A „Nemzeti Összejövetel – államépítő erő” nevet viselő lista a szélsőjobboldali erőket tömöríti. Ellenzik Szerbia EU-hoz, NATO-hoz való csatlakozását, Koszovó függetlenségének elismerését és az Oroszország elleni szankciók bevezetését. Kiállnak az ország katonai semlegessége mellett. 

A „Remény Szerbiának” lista a jobboldali Szerbiai Új Demokrata Párt és a Mozgalom a Szerb Királyság Megújításáért koalíciójából áll. Az EU-tagság helyett a gazdasági, kereskedelmi, kulturális és tudományos együttműködést szorgalmazzák az Európai Gazdasági Térségben. Úgy vélik, hogy Koszovó Szerbia szerves része és külpolitikájukat is ekként formálják.

A „Vajdasági Magyar Szövetség – Elnökünkért, közösségünkért, a jövőért” lista programjának fő pontjai az illegális migráció elleni küzdelem, az európai integráció, a kisebbségek jogainak védelme, valamint Szerbia és Magyarország közötti stratégiai partnerség fontosságának a hangsúlyozása. A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szoros kapcsolatot ápol a Fidesszel, a választási kampány során több magyarországi kormánypárti politikus segítette a VMSZ-t. Az anyaországnak is politikai és gazdasági érdeke, hogy Szerbia az EU integráció útján maradjon.

A „Szerbia az erőszak ellen” a legnagyobb, több Európa-párti ellenzéki pártból álló választási lista. A koalíciót alkotó pártok nem értenek egyet minden kérdésben (pl. Koszovó). Technikai kormányzást szorgalmaznak a választások után, amelybe egy évre a listán szereplő pártokon kívül a kormányváltást támogató országos ellenzék is bekerülne.

Az „Együtt az igazságért„ nevet viselő lista a bosnyák-horvát nemzeti kisebbségek pártjainak koalíciójából áll. Támogatják Szerbia EU-csatlakozását. 

Az „SDA Sandžak” a bosnyák nemzeti kisebbség önálló listája. Szorgalmazzák Szerbia EU- és NATO-tagságát.  

Az „Együtt a jövőért és a fejlődésért – Koalíció a békéért és a toleranciáért” több pártból és kisebbségek mozgalmából álló koalíció szorgalmazza a kisebbségek jogainak gyakorlatban történő alkalmazását. 

A Néppárt listavezetője Vuk Jeremić volt külügyminiszter, az ENSZ Közgyűlésének volt elnöke. Ellenzi Koszovó függetlenségének elismerését, Oroszország elleni szankciók bevezetését. Az ország katonai semlegessége mellett érvel. A lítiumbányászat betiltását szorgalmazza. Véleménye szerint Szerbiának újra kell definiálnia az EU-val való kapcsolatát. Javasolja az Európai Gazdasági Térséghez való csatlakozást.

A „Jó reggelt Szerbia” lista az Elég volt mozgalom, a Szociáldemokrata Párt és az Ellopott babák mozgalom csoportosulásából áll. Stratégiai célként Szerbia EU csatlakozását jelölték meg.

„Az albánok politikai küzdelme folytatódik” nevet viselő lista a dél-szerbiai albán pártok koalíciójából áll. Céljuk az albánok integrációja az állami és közintézményekbe.

„Mi vagyunk a nép hangja” polgári csoport jobboldali és oroszbarátként definiálta magát. Ellenzi Koszovó függetlenségének elismerését és Szerbia EU-hoz való csatlakozását.

„Szerbia Nyugaton – Kérdezzük a szakmát” nevet viselő lista képviselői támogatják a Koszovóval való kapcsolatok normalizálását, Oroszország elleni szankciók bevezetését, Szerbia EU-csatlakozását, nem vetik el a NATO-ba lépés lehetőségét sem.

Az „Orosz Párt” ruszofilként, szociálkonzervatívként, euroszkeptikusként, antiglobalistaként, szerb nacionalistak definiálja magát. Szorgalmazza Szerbia belépését az Eurázsiai Gazdasági Unióba és teljes jogú tagságát a katonai Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetében.

„Muszáj másként” nevet viselő lista élén Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt vezetője áll. Kijelentette, hogy az országnak sürgősen rendeznie kell Koszovóval való kapcsolatát. Oroszországhoz fűződő viszonyát pedig újra kell gondolnia.

Az „Albán Demokratikus Alternatíva – Egyeséges Völgy” listát két dél-szerbiai albán párt alkotja. Bejelentették, hogy ha bekerülnek a parlamentbe, akkor harcolni fognak a Preševo-völgyi albánok jogaiért.

A választási listákban szereplő pártok összetétele és programjaik jól tükrözik a szerb társadalomban uralkodó politikai nézeteket. Az ország politikai-ideológiai megosztottságát a közvélemény-kutatási adatok is alátámasztják. Előzetes felmérések alapján a megkérdezett választópolgárok 39, 2%-a „Aleksandar Vučić – Szerbiának nem szabad megállnia” koalícióra, 25,8%-a „Szerbia az erőszak ellen” ellenzéki csoportosulásra, 8,4%-a „Ivica Dačić-Szerbia miniszterelnöke”  listára, 8,4%-a nem tudja, csak abban biztos, hogy valamely ellenzéki formációra szavazna.

Jelen választásnak nagy a tétje a tekintetben, hogy a megmérettetést követően sikerül-e stabil kormányt alakítani, mivel ettől függ: Szerbia marad-e az EU integráció útján és képes lesz-e normalizálni Koszovóval való kapcsolatát. Mindezek tudatában az Európa Parlament egy hattagú missziót küld az országba. A megfigyelői misszió – amely az EBESZ-misszió részét alkotja majd – vezetője Clement Groeschel lesz. A megfigyelők december 14. és 19. között tartózkodnak Szerbiában. A tervek szerint találkoznak majd a kulcsfontosságú szerb politikai szereplőkkel, az EBESZ missziójának és az Európa Tanács tagjaival, valamint a szerbiai civil szféra (CeSID, CRTA, BIRN, Transparentnost Srbija és mások) képviselőivel is. A választás napján a megfigyelők felkeresik majd a szavazóhelyeket, ellenőrzik a választások szabályosságát.

Vučić számít pártja sikerére és arra, hogy abszolút többséget fog szerezni, amivel zavartalanul folytathatja eddigi politikáját. Kijelentette, hogy a szocialistákat korábban nem azért választotta koalíciós partneréül, mert szüksége volt rájuk, hanem kizárólag az ország stabilitása miatt. Kiemelte, hogy a Vajdasági Magyar Szövetségre mint erős és állandó partnerre tekint. Később viszont már úgy nyilatkozott: „Nem is lesz szükségünk kisebbségekre. Abszolút többségünk lesz, hacsak nem történik valami az elkövetkező kilenc napban. A legutóbbi parlamenti választásokon 42%-ot kaptunk, most pedig lényegesen többet fogunk” – mondta.

A közvélemény-kutatások adatait figyelembe véve kevésen múlhat Vučić győzelme, ezért nem lebecsülendő a Vajdasági Magyar Szövetség – Szerbia legnagyobb magyar kisebbségi pártjának- szerepe a leendő kormányalakítás során.

Témakörök: esélyek, Európai Unió, Szerbia, választás
nke-cimer

LUDOVIKA.hu

KAPCSOLAT

1083 Budapest, Ludovika tér 2.
E-mail:
Kéziratokkal, könyv- és folyóirat-kiadással kapcsolatos ügyek: kiadvanyok@uni-nke.hu
Blogokkal és a magazinnal kapcsolatos ügyek: szerkesztoseg@uni-nke.hu

IMPRESSZUM

Ez a weboldal sütiket használ. Ha Ön ezzel egyetért, kérjük fogadja el az adatkezelési szabályzatunkat. Süti beállításokElfogad
Adatvédemi és süti beállítások

Adatvédelmi áttekintés

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT