Mai adásunkban a magyarországi vízgazdálkodás, vízpolitika főbb kihívásairól lesz szó. Pálvölgyi Tamást, az NKE Víztudományi Kar nemzetközi és stratégiai dékánhelyettesét, a Víz- és Környezetpolitikai Tanszék vezetőjét, a Környezeti Fenntarthatósági Intézet munkatársát kérdezzük arról, miképpen érinti vizeinket a klímaváltozás, mi a víz szerepe a fenntartható fejlődésben. A műsorban szólunk a Víz- és Környezetpolitikai Tanszéken folyó kutatásokról, a vezető kutatók munkáiról, a főbb kutatási irányokról, eredményekről, és arról is, miképpen zajlik a tudománykommunikáció e témában.
Magyarország a vizek országa. Ennek számos előnye van, de a folyószabályozást követően a medencehatásnak kedvezőtlen következménye is akad. A változó vízjárás – az aszály és az árvíz- belvíz váltakozása – egyes iparágakat is kihívások elé állít, és a települések létfeltételeit is meghatározza. Akkor járunk a fenntartható fejlődéshez közelítő pályán, ha meg tudjuk mondani, mit is jelent e fogalom az egyes ökoszisztémákban – állítja Pálvölgyi Tamás. A víz esetében az ENSZ fejlődési céljai ezt konkrétan meghatározzák. A gondot a végrehajtás elégtelensége jelenti: a célok jelentős részét várhatóan nem sikerül majd 2030-ig elérni. Ez azért is gond, mert a vízkérdés szorosan összefügg a helyi konfliktusokkal, a szegénységgel, az élelmiszertermeléssel.
Az NKE Környezeti Fenntarthatósági Intézetében is kiemelten foglalkoznak e témával. Az adásból kiderül, hogy milyen képzésekhez kötődnek a kutatások, és hogyan kapcsolódhatnak be a hallgatók az ott folyó kutatómunkába.