A Ludovika Podcast legújabb adásában Petruska Ferenc alezredessel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Honvédelmi Jogi és Igazgatási Tanszékének tanszékvezetőjével a nemzetközi szakirodalomban lawfare-nek nevezett jelenségről, magyarul a jogi hadviselésről beszélgetünk.
A jogi hadviselés voltaképpen a jog ártó szándékú közvetlen vagy közvetett felhasználása, azaz egy új hadszíntér egy háború során, ami a konfliktusokat a harcmezőkről a tárgyalótermekbe viszi. Eszközei rendkívül változatosak és kreatívok, ráadásul autokratikus vezetők is felhasználhatják a nemzetközi jogot ellenfeleik ellen. Emellett a jogi hadviselésben különös szerep juthat a kormányzat által létrehozott nem kormányzati szervezeteknek (Government-Organized Non-Governmental Organization – GONGO), amelyek független szervezetekként lépnek nemzetközi porondra, valójában azonban komoly kormányzati támogatással nemzeti érdekeket érvényesítenek.
A podcastban arról is szó esik, hogy a lawfare ellen nagyon nehéz védekezni, hiszen az meglévő jogintézményeket használ fel, ezáltal formálisan jogszerű. Ennek ellenére a szakirodalomban ismert a lawfare eszközeit is alkalmazó, azokat ellensúlyzó eljárás, azaz a counterlawfare fogalma is, melynek célja a lawfare támadásokat kivédeni, illetve hatásukat mérsékelni. A counterlawfare csak akkor hatékony, ha azt a lawfare próbálkozásokat azonnal követve alkalmazzák.