Trump elnök április 2-án hirdette ki a „Felszabadítás Napját”, amikor elkezdte a nemzetközi kereskedelem, illetve világrend átalakítását az általa bevezetett kereskedelmi vámokkal. Erről bővebben itt írtunk. Az egyedi alapon, meglehetősen újszerű módszerrel kiszámolt „kölcsönös vámok” bevezetését azonban július 9-ig felfüggesztették.
A lejáró határidő előtt néhány nappal az amerikai elnök újabb intézkedéseket foganatosított. Egyrészt, egy újabb határidőt tűzött ki, augusztus 1-jét, amikor is a vámtarifák életbe lépnek. Másrészt, a vámtarifák bizonyos országok esetében módosultak, többnyire néhány százalékot lefelé, ám Japán például a korábbi 24 százalék helyett 25 százalékos vámtarifákra számíthat, míg a Kambodzsára kivetett tarifa az eredeti 49 százalékról 36 százalékra csökkent.
A határidő kitolására azért lehetett szükség, mert a kezdeti várakozásokkal ellentétben, a tárgyalások lebonyolítása hosszabb időt igényel. Az USA eddig alig három országgal tudott megegyezni – az Egyesült Királysággal, Kínával és Vietnámmal –, ám velük sem sikerült minden részletet pontosítani.
Az Európai Unióval folytatott tárgyalások viharosan indultak, hiszen az USA májusban egy akár 50 százalékos vámtarifa bevezetését is felvetette. Az eltelt idő óta mindkét fél szerint a megfelelő irányban haladnak, de egyértelműen több időre van szükség, mivel 27 tagállam érdekeit kell összeegyeztetni az amerikai adminisztráció elvárásaival.
Egyes források szerint az USA fenntartaná az április óta meglévő 10 százalékos alapvámot az összes uniós árura, kivéve néhány érzékeny ágazatot, mint a repülőgépek és a szeszes italok. Ugyanakkor nem sok jele van annak, hogy a politikai szempontból rendkívül fontos iparágak, mint például az autó-, acél- és alumínium-, illetve a gyógyszeripar is felmentés kaphatna. Az EU egyik tárgyalási prioritása, hogy az Egyesült Államokból autókat gyártó és exportáló európai autógyártók csökkentett vámtarifákkal importáljanak járműveket az EU-ból, és ne az áprilisban az autókra és autóalkatrészekre kivetett magas, 25%-os vám mellett.
Kérdéses, hogy az EU kihasználja-e az augusztusig kiterjesztett határidőt és harcol a lehető legjobb lehetőségekért, vagy igyekszik a tárgyalásokat lezárni még ezen a héten. A tárgyalások elhúzásával ugyanis azt kockáztatja, hogy a lobbanékony amerikai elnök újabb vámokat vethet ki az EU-ra.
Nyitókép forrása: Európai Unió