A beruházás mindkét fél számára rendkívül előnyös lehet
Az EU és a Dél-Afrikai Köztársaság képviselői Fokvárosban tartottak március 13-án egy csúcstalálkozót. Az EU-t António Costa, az Európai Tanács elnöke, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke képviselte a találkozón, míg Dél-Afrikát Cyril Ramaphosa elnök.
A találkozó legfontosabb hozadéka, hogy az EU és Dél-Afrika megállapodtak egy, a Global Gateway keretein belül bejelentett 4,7 milliárd eurós beruházási csomagról, amelynek három alkotóeleme van. Egyrészt támogatja a dél-afrikai vakcinagyártás bővítését és a helyi gyógyszeripari értékláncok előmozdítását. Másrészt, támogatni kíván egy, a kritikus nyersanyagok használatának igazságos energetikai átmenetét, a biztonságos és fenntartható, karbonszegény hidrogén értékláncainak, valamint az energetikai infrastruktúrának a fejlesztése révén. Végezetül az infrastrukturális fejlesztéseket, beleértve a közlekedést és a digitális fejlesztéseket is gyorsítani kívánja.
Ezek mellett a vezetők megállapodtak abban, hogy tárgyalások induljanak az EU és Dél-Afrika között a nyersanyagokra vonatkozó megállapodás megkötéséről. Továbbá abban is egyetértettek, hogy támogatják azon erőfeszítéseket, amelyek hozzájárulnak a megújulóenergia-kapacitások megháromszorozásához és az energiahatékonyság megkétszerezéséhez világszerte 2023-ig, valamint a stratégiai jellegű karbonszegény értékláncok kialakítását.
Dél-Afrika kiemelte, hogy nagyon értékesnek tartja az EU kutatási és innovációs keretprogramjában, a Horizont Európa programban való részvételét, ezzel párhuzamosan a vezetők megállapodtak abban, hogy folytatják az ezirányú együttműködést.
A beruházás köré épülő találkozónak több fontos politikai üzenete is volt. Az EU és Dél-Afrika vezetői kijelentették: támogatják, hogy a világszerte – többek között Ukrajnában és a megszállt palesztin területeken – dúló háborúk és konfliktusok igazságos, átfogó és tartós békével záruljanak. Egyetértettek abban, hogy meg kell reformálni az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsát – mégpedig az alulreprezentált régiók képviseletének megerősítésével –, valamint a Kereskedelmi Világszervezetet, amelyet az indokolatlan kereskedelmi intézkedések és a piactorzító gyakorlatok által okozott hatások soha nem látott kihívások elé állítanak. Mindezek a jelenlegi rendkívül instabil geopolitikai környezetben mindkét fél számára jelentős lépésnek számítható. Az együttműködés megerősítése mindkét fél számára előnyös lehet és a bejelentés időzítésének is fontos geopolitikai üzenete van.
Ki mit nyer az együttműködésből?
Az energetikai infrastruktúra fejlesztése Dél-Afrika számára különösen lényeges szempont, hiszen a dél-afrikai állami villamosenergia-vállalat, az Eskom képtelen elegendő áramot termelni az ország energiaválságának kezelésére. Egyes források szerint Jacob Zuma elnök (2009–2018) alatti évekig tartó rossz gazdálkodása és korrupciós botrányai után az Eskomnak most 422 milliárd rand, azaz jelenleg közel 23 milliárd dollárnak megfelelő összegű adóssága van, amelyet a kormány igyekszik visszafizetni. Az áramkimaradások miatt havi átlagban 55 millió dolláros kárt okoznak a gazdaságnak.
A dél-afrikai államkincstár szerint a gyakori áramkimaradások és a vasúti árufuvarozás és a kikötők működési problémái zavarják a gazdasági tevékenységet, és korlátozzák az ország exportlehetőségeit. Ezekben az ágazatokban átfogó reformok vannak folyamatban, bár a növekedés helyreállása csak idővel fog bekövetkezni. A háztartások fogyasztására nyomást gyakorolnak a magas megélhetési költségek, a beruházások pedig továbbra is alacsonyak a gyenge bizalom és a strukturális korlátokhoz kapcsolódó kihívást jelentő üzleti feltételek miatt.
Dél-Afrika az elmúlt évtizedben több gazdasági kihívással is igyekezett megküzdeni, csekély sikerrel. Az államkincstár szerint a GDP növekedése 2012 óta évente átlagosan csak 0,8 százalékos volt, ami a munkanélküliség és a szegénység magas szintjét mélyítette el. Az Afrikai Fejlesztési Bankcsoport adatai szerint a reál-GDP növekedése a 2022-es 1,9 százalékról 2023-ban 0,6 százalékra lassult a tartós villamosenergia-hiány, a közlekedési ágazat korlátai, valamint az arany és a platinacsoportba tartozó fémek alacsonyabb nemzetközi árai miatt. Ezek a tényezők 2023-ban a mezőgazdaság (3,2 százalékos csökkenés) és a bányászat (1,6 százalékos csökkenés) kulcsfontosságú ágazataiban a növekedés lassulását eredményezték 2022-hez képest. A közeljövőben sem várható, hogy a reál-GDP növekedése meghaladná az 1,5 százalékot.
A háztartások fogyasztása a 2022-es 2,8 százalékról 2023-ban 0,7 százalékra csökkent a magasabb kamatlábak miatt. Az infláció a 2022-es 6,9 százalékról 2023-ban 6,0 százalékra csökkent, ám ez elsősorban az alacsonyabb nemzetközi üzemanyagáraknak köszönhető. A költségvetési hiány 2021/22-ben és 2022/23-ban a GDP 4,6 százaléka maradt. A szegénységi rátát 2023-ban 21,6 százalékra becsülték, a Gini-együttható pedig rendkívül magas, 0,63 volt. A teljes munkanélküliség 32,1 százalék, a fiatalok (25–34 évesek) munkanélkülisége pedig 39 százalék volt.
Mindezek fényében érthető, hogy a kormány prioritásként kezeli az energetikai és logisztikai reformokat, valamint rendkívül örvend olyan befektetőknek, mint az EU, hiszen a rangos partnerek jelenléte a térségben növelheti más befektetők bizalmát is és ezzel együtt növekedhetnek a beruházások és a foglalkoztatási ráta is. A befektetések csökkenthetik az esetleges újabb hitelfelvételi költségeit, vagyis felgyorsulhat a gazdasági növekedés.
Az EU számára Dél-Afrika az EU legnagyobb kereskedelmi partnere a szubszaharai Afrikában. Jelenleg az EU-nak a világ különböző országaival fennálló tíz kétoldalú stratégiai partnersége közül az egyetlen afrikai partnere van, Dél-Afrika és jelentős kereskedelmi kapcsolat van a két partner között. Az EU 2023-ban összesen 37,3 milliár euró értékű javakat és szolgáltatásokat exportált Dél-Afrikába, importjának összértéke 28,6 milliárd volt. Az EU hivatalos adatai szerint több, mint kétezer uniós vállalat működik Dél-Afrikában, amelyek több, mint 500 ezer közvetlen és közvetett munkahelyet teremtenek.
Dél-Afrika első számú befektetője az EU, elsősorban Hollandia, amely a közvetlen külföldi befektetések megközelítőleg 47 százalékát biztosítja. A 2016 júniusában aláírt dél-afrikai gazdasági partnerségi megállapodásnak köszönhetően az EU a Dél-Afrikából érkező import 98,7%-a esetében teljesen vagy részben eltörölte a vámokat.
A partneri kapcsolatok megszilárdítása a jelenlegi geopolitikai helyzetben rendkívül lényeges. Dél-Afrika a BRICS+ országok tagállama, legfontosabb kereskedelmi partnere úgy az export, mint az import területén Kína. Az uniós infrastrukturális befektetések, valamint a kutatás-fejlesztési projektek és a kereskedelmi partneri kapcsolatok megerősítése hozzásegítheti az EU-t, hogy egy olyan térségben, ahol a legfontosabb kereskedelmi partner Kína, hozzáférést kapjon kritikus nyersanyagokhoz. Az EU lépése jelenleg azért is lehet rendkívül előnyös, mert az USA és Dél-Afrika között nemrég rendkívül megromlottak a kapcsolatok.
Először is, februárban Donald Trump elnök aláírta a Dél-Afrikának nyújtott amerikai pénzügyi támogatás csökkentéséről szóló rendeletet, arra hivatkozva, hogy nem helyesli a Dél-Afrikának nyújtott földpolitikát és a Washington szövetségese, Izrael ellen a Nemzetközi Bíróságon folyó népirtási ügyét. Mindez jelentős összeg, hiszen az Egyesült Államok 2023-ban közel 440 millió dolláros támogatást utalt ki Dél-Afrikának. Ezt követően a kapcsolatok tovább romlottak, március közepén Marco Rubio külügyminiszter kijelentette, hogy Dél-Afrika amerikai nagykövetét „többé nem látják szívesen” az országban.
Az amerikai pénzügyi támogatások mértékét az uniós befektetés nem tudja feltétel nélkül pótolni. A rendkívül erős amerikai partner kivonulása a térségből és a kilátásba helyezett vámok miatt azonban a megerősített uniós partnerség most rendkívül fontos Dél-Afrikának – pénzügyi és politikai szempontból is: az EU támogatná az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának, valamint a Kereskedelmi Világszervezetnek reformjait, amely a BRICS+ országok számára egyaránt lényeges tétel.
A Dél-Afrikával való kapcsolatok erősítése jelenleg segíthet az EU-nak abban, hogy növelje befolyását Afrikában, a világpolitikában egyre fontosabbá váló kontinensen és megkönnyítené hozzáférését a kritikus nyersanyagokhoz. Különösen az amerikai partnerek kivonulása mellett tűnik az EU a stabilabb és megbízhatóbb nyugati partnernek a térség számára.
Kép forrása: europa.eu