A megoldás pedig még várat magára
Augusztus végére 4,57 százalékra nőtt Románia költségvetési hiánya. Az év végéig akár 7%-os hiánnyal is számol a kormány.
Romániának és más tagállamoknak 2024. október 15-ig kell benyújtania az Európai Bizottsághoz a következő hét év költségvetési hiányának kiigazítására vonatkozó strukturális költségvetési tervét. Egyes tagállamok kérték ennek a határidőnek a meghosszabbítását 2025. január–februárig. A tervezet benyújtására a határidő az Európai Bizottság rendelete szerint 2024. október 15. Az Európai Unió tagállamai, köztük Franciaország, de más államok is kezdeményezték, írásban és szóban is kérték az Európai Bizottságot, hogy hosszabbítsák meg ezt a futamidőt, hogy csak 2025 januárjában-februárjában kelljen benyújtaniuk azokat.
Románia számára ez a terv nagyon fontos a költségvetési hiány kiigazításának szempontjából. Megnőtt a befektetésekre szánt keret (7%), emiatt kiemelten fontos az, hogy a kiigazítási terv ne legyen brutális, hogy egyrészt a szükséges intézkedések a beruházásokat ne érintsék, másrészt a fiskális politika se jelentsen óriási terhet. Ezért lenne fontos, hogy hétéves időszak álljon a kormány rendelkezésére, hogy észszerű kiigazítások legyenek, ugyanakkor elviselhetőek legyenek az adóterhek is.
Románia az idén tett már lépéseket a helyzet orvoslására. Elkezdődött a rendszer digitalizációja, amely – bár nagy ellenkezésbe ütközött úgy a vállalkozók, mint a mérlegképes könyvelők szervezetei részéről – lehetővé teszi a Pénzügyminisztérium számára a szükséges eszközök kidolgozását, hogy növekedjen az ÁFA-befizetés, illetve az egyéb adók és illetékek beszedése. Az első javulás már a költségvetés végrehajtásán is látható. Az online számlázási rendszer bevezetése (e-számla), az e-ÁFA modul, a szállítások ellenőrzésére bevezetett és továbbfejlesztett e-Transport modul, valamint az adórendszert korszerűsítő egyéb intézkedések is mind a költségvetési hiány csökkentését szolgálják. A költségvetési rendszer e korszerűsítése nélkül hiábavaló reménykedni abban, hogy az államháztartási hiány visszatér a normális keretek közé.
Emellett a kormány kidolgozott több, a vállalkozásokat segítő támogatáscsomagot, valamint adóamnesztiát vezet be azon adófizetők számára, akik a felhalmozott adósságaikat az év végéig kifizetik. Emellett megállapodást írtak alá az USA-val egy 920 millió dolláros finanszírozási csomagról Románia védelmi képességeinek megerősítésére.
Románia államadósságáról szóló legfrissebb jelentéseket az Európai Bizottság 2024-ben tette közzé. Az „In-Depth Review 2024 – Romania” jelentés átfogó elemzést nyújt Románia makrogazdasági sérülékenységéről, beleértve az államadósság alakulását is. A jelentés részleteit a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság készítette, és március 25-én tették közzé. Az elemzés célja, hogy segítse a gazdaságpolitikai döntéshozatalt az Európai Bizottság, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament számára. A jelentés itt található.
Emellett a 2024-es európai szemeszterhez kapcsolódó országjelentés is tartalmazza Románia gazdasági helyzetének és államadósságának részletes elemzését. Ez a jelentés, amelyet 2024. június 19-én tettek közzé, szintén a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság által készült. Az országjelentés itt található.