A napokban dönt a román parlament a 2024-es év választási naptáráról. Először merült fel a romániai választások összevonása: az európai parlamenti választásokat egyszerre tartanák a helyi önkormányzati választásokkal, az elnökválasztást pedig hamarabb szerveznék meg.
2024 óriási kihívás elé állítja Romániát, négy választást kell tartani az idén: elnöki, parlamenti, európai parlamenti és helyi önkormányzati választásokat. A romániai politikában jelentős változások zajlanak, amelyek közül az egyik legfontosabb a választások összevonása. Az országban eddig hagyományosan külön választásokat tartottak az elnöki, a parlamenti, az európai parlamenti és az önkormányzati választásokra, de most egy új irányvonalat próbálnak megvalósítani a választási folyamat egyszerűsítése és hatékonysága érdekében.
Az összevont választások célja, hogy csökkentsék a választási folyamat adminisztratív terheit és költségeit, valamint növeljék a választók részvételét. Az egyes választások egymás után történő tartása sokszor megnövelte a költségeket, s csökkentette a választók részvételi arányát. Az összevonás lehetővé teszi a hatékonyabb szervezést és a választási folyamat egyszerűsítését.
Bár az összevont választások számos előnnyel járhatnak, vannak olyan kihívások és ellenérzések is, amelyekkel szembe kell nézni. Néhányan aggódnak az egyes választások jelentőségének elhomályosulása miatt, és attól tartanak, hogy a különböző szinteken zajló választások összevonása csökkentheti az egyes tisztségek iránti érdeklődést, így a választók részvételét.
A politikai döntésnek nyilván politikai következményei is vannak, és azok akár jelentősek is lehetnek. Az új rendszer átalakíthatja az ország politikai erőviszonyait és befolyásolhatja az egyes pártok és jelöltek esélyeit.
Ami a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget illeti, Kelemen Hunor szövetségi elnök nemrég így fogalmazott: „A választások összevonása nem változtat semmin, számunkra a tét: az erdélyi magyar érdek érvényesítése!
A koalíciós pártok vezetői bejelentették: összevonják, és június 9-én szervezik meg az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat. Nem félünk tőle, a munkát elvégeztük, sőt jól végeztük az elmúlt években, bátran állunk közösségünk elé. A választások összevonása nem változtat a téten: nekünk az erdélyi magyarok érdekét kell érvényesíteni 2024-ben is.
A magyaroknak győzniük kell az önkormányzatokban, és meg kell őriznünk európai képviseletünket. Csak így tudjuk megvédeni közösségünket a román szélsőségesektől: ha mi irányítjuk a magyarlakta településeket, erős képviseletünk van Bukarestben és Brüsszelben.”