Az ENSZ évente megrendezett Kisebbségi Fórumának idei ülése 2022. december 1–2-án volt Genfben. A Fórum témája az ENSZ nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló Nyilatkozata létrehozásának 30. évfordulója köré épült (“Review. Rethink. Reform. 30th anniversary of the UN Declaration on Minority Rights”). Az eseményen az egyes panelek meghívott előadói mellett, illetve azokat követően a résztvevőknek is lehetőségük nyílt bekapcsolódni az interaktív párbeszédbe.
Az 1992-ben elfogadott Nyilatkozat jelentősége abban rejlik, hogy máig ez az egyetlen kisebbségi jogokat védő kötelező erejű nemzetközi dokumentum, amely az ENSZ emberi jogi keretrendszerére épül, és a nemzeti vagy etnikai, nyelvi és vallási kisebbségek jogainak, egyenlőségének, identitásának védelmét, illetve hatékony részvételét helyezi a középpontba. A 15 év óta megrendezett Kisebbségi Fórum platformot biztosít a kisebbségi kérdésekkel kapcsolatos párbeszédre a különböző csoportok, rétegek között e kérdéseket és fennálló problémákat a résztvevők megosszák egymással.
Az esemény egyik magyar vonatkozása, hogy a Fórum első panelét – többek között – Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének jelenlegi magyar elnöke nyitotta meg. Kőrösi Csabát 2022 szeptemberében iktatták be New Yorkban, és a magyar diplomata a következő egy évben látja majd el ezt a feladatot vezetve a 77. ülésszak üléseit. A Fórum megnyitó paneljén Kairat Abdrakhmanov, az EBESZ nemzeti kisebbségi főbiztosa is előre felvett üzenettel köszöntötte a résztvevőket, valamint Fernand de Varennes, az ENSZ kisebbségi különleges jelentéstevője személyesen osztotta meg gondolatait.
Az első nap előadásai áttekintették az említett ENSZ Nyilatkozat normatív keretrendszerét, hatáskörét, illetve az azon belül és kívül eső csoportok helyzetét, emellett pedig azokat a módokat, hogyan lehetne hatékonyabbá és aktuálisabbá tenni a fennálló rendszert, és előrelépést elérni a kisebbségi jogok nemzetközi védelme terén, illetve többen hangsúlyozták, hogy a Nyilatkozatot szükséges lenne nagyobb mértékben elismerni és a gyakorlatba ültetni a működő nemzetközi és regionális jó gyakorlatok és elért eredmények figyelembevételével és lekövetésével, és a Nyilatkozatnak jelentősebb szerepet kellene betöltenie az ENSZ emberi jogi keretrendszerében. Az első panel előadói között Bíró Anna-Mária, a Tom Lantos Intézet igazgatója is megosztotta gondolatait. A második témakör a kisebbségi jogvédők szerepéről szólt a Nyilatkozat által megfogalmazott elvek elősegítése szempontjából, az egyes kihívásokról, különösképpen a női jogvédőkkel összefüggésben. A panel során bemutatták a jó gyakorlatokat, illetve ismételten megvitatták, hogy hogyan segítsék a jogvédők a Nyilatkozatban foglaltak gyakorlati megvalósulását. Emellett kiemelt figyelmet kaptak a kisebbségekhez tartozó emberi jogi jogvédők kihívásai és a fenntartható megoldások keresése a kisebbségek számára, a hátrányos megkülönböztetés régóta fennálló problémájának áttekintése és a kisebbségi vezetők, főként a kisebbségekhez tartozó nők és fiatalok támogatása.
A Fórum második napján a panelek meghívott előadói áttekintették a kisebbségek emberi jogainak alkalmazásával kapcsolatos hiányosságokat és azok lehetséges megoldásait. Ennél a témakörnél kiemelt figyelmet kapott a közelmúltban és a jelenleg fennálló, a kisebbségeket, illetve a Nyilatkozat gyakorlati alkalmazását nehezítő problémák áttekintése, melyet a koronavírus-járvány még további mértékben mélyített, példaként említhető a kisebbségekhez tartozó nők, a hontalanok, a kisebbségekre irányuló gyűlöletbeszéd és a gyűlölet-bűncselekmények, az anyanyelven történő oktatással kapcsolatos megszorítások és egyéb, a kisebbségekre irányuló jogfosztások. A panel során kiemelték, hogy az utóbbi évtizedek erőszakos konfliktusai során a kisebbségektől sok esetben megvonták jogaik élvezetét. A panel előadói között Vincze Loránt, Európai Parlamenti képviselő, a FUEN (Federal Union of European Nationalities, Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója) elnöke hangsúlyozta, hogy egységes globális és európai jogszabályi keretrendszert kell létrehozni a kisebbségek jogainak védelme érdekében, illetve emellett az EU-ban is egyfajta ellenőrzési mechanizmust kell kialakítani, melyben a nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása kiemelt fontosságúvá kell, hogy váljon.
Az utolsó panel keretében a résztvevők lehetőséget kaptak a nyílt párbeszédre a kisebbségek sürgető problémáinak megvitatását illetően, majd a Fórum Fernand de Varennes kisebbségi különleges jelentéstevő és Daniel Abwa, a Fórum elnökének záró gondolataival ért véget.
A Fórum alkalmával a fő program mellett több kísérő rendezvényre, beszélgetésre is sor került. A Fórumon a résztvevők által megfogalmazott tematikus ajánlásokat, az eddigi gyakorlatot követve, az ENSZ kisebbségi különleges jelentéstevője belefoglalja éves jelentésébe, melyet az Emberi Jogi Tanács 52. ülésszakán mutat majd be 2023 márciusában.
Nyitókép forrása: UN