Az amerikai Courthouse Dogs Foundation nevű szervezet terápiás kutyákat biztosít a tárgyalótermekbe, hogy azok segítsék az áldozatokat. Az eddigi tapasztalatokon felbuzdulva a szervezet segíteni szeretné az Európai Unió tagállamait is abban, hogy minél több helyen elérhető legyen a szolgáltatás.
Biztosan sokunknak ismerős helyzet, hogy az utcán szembejön velünk egy látássérült ember és egy vakvezető kutya. Az viszont talán kevésbé ismerős helyzet, hogy egy bíróságon találkozunk terápiás kutyákkal.
2019-ben Lol, egy fekete labrador lett az egyike azon kutyáknak Európában, akik hivatalosan bírósági támogatást nyújtanak az áldozatoknak a tárgyalás során. Egy tárgyalás minden résztvevő félnek stresszt okoz, legyenek az érintettek akár a sértetti, akár az elkövetői oldalon. Az eseményeket újraélni, azokról beszámolni vadidegen emberek előtt nem könnyű feladat, főleg, ha még a traumát sem sikerült feldolgozni.
Egy terápiás kutya segíthet ennek a stresszes helyzetnek a kezelésében. Különösen nagy segítséget tud nyújtani olyan áldozatoknak, akik erőszakos, illetve szexuális jellegű bántalmazást szenvedtek el.
A Franciaországban dolgozó Lol munkáját egy ügyész segíti, aki megállapítja a hozzá kerülő ügyeknél, hogy melyiknél tudna Lol megnyugtató hatással lenni az áldozatokra. A labrador egy júniusi adat szerint nyolcvan különböző ügyben segített már, 3 és 90 éves áldozatoknak egyaránt. A sikereket látva, Franciaország több bírósága is kölcsönkérte már Lolt, illetve több helyen követték már a példát és saját bírósági kutyát alkalmaznak. A tervek szerint 2022-re húsz olyan bíróság lesz Franciaország szerte, ahol kutyák segítenek a tárgyalások során.
De tulajdonképpen hogyan is segítenek a kutyák? A Courthouse Dogs Foundation honlapján számos tudományos cikket lehet olvasni a kutyák pozitív hatásairól. Elsősorban a fizikai érintéssel és az áldozatokhoz való hozzádörgölőzéssel járulnak hozzá a kutyák a stresszszint és a szívverés csökkentéséhez, valamint az oxitocin szint növeléséhez. Természetesen az is fontos szempont, hogy – az emberekkel ellentétben – egy kutya nem tud ítélkezni az áldozatok felett, ami különösen a szexuális jellegű bűncselekmények esetében nagyon fontos az áldozat szempontjából.
Ezeket a kutyákat (szinte mind labrador és golden retriever fajták) születésüktől kezdve arra nevelik, hogy az emberekkel szorosan együttműködjenek. Nyugodtnak, alkalmazkodónak kell lennie a kutyáknak, hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy egy nap sok emberrel találkoznak.
Európa országai közül jelenleg Belgiumban, Angliában, Franciaországban, illetve Olaszországban találkozhatunk terápiás kutyákkal a bíróságokon, rendőrségeken vagy a kapcsolati erőszak áldozatainak létrehozott menedékhelyeken. Egy kutya kiképzése természetesen sok erőforrást igényel (Lol 11 hónapon át tartó kiképzése nagyjából 6 millió forintba került), azonban a kutyák jogi státuszának elismerésével és a program állami támogatásával szélesebb körben elérhetővé válhatna a terápiás kutyák alkalmazása az áldozatvédelem területén.