Kína dedollarizációs törekvései és a globális pénzügyi rendszer átalakulása
A globális pénzügyi rendszerben a dollár évtizedek óta domináns szerepet játszik. A nemzetközi tranzakciók 80-85%-a amerikai dollárban zajlik, ami az Egyesült Államoknak hatalmas befolyást biztosít a világgazdaságban. Azonban a közelmúltban megfigyelhető az egyre növekvő tendencia a dollármentesítésre (dedollarizáció) irányuló törekvésekre, amelynek egyik fő motorja Kína, mely Oroszországhoz hasonlóan idén áprilisban jelentette be, hogy nemzetközi tranzakcióik során elhagyják az amerikai dollárt annak érdekében, hogy csökkenjen az Egyesült Államok befolyása a globális pénzpiaci folyamatokban.
Kína dedollarizációs törekvéseinek célja, hogy a kínai nemzetközi befolyást növelje saját pénzneme, a renminbi (jüan) globális szerepének erősítése és a nemzetközi kereskedelemben való befolyásának növelése által. A Kínai Kommunista Párt (KKP) célja az, hogy a renminbi egyre nagyobb szerepet játsszon a globális pénzügyi rendszerben és alternatívát kínáljon a dollárra a nemzetközi kereskedelem számára. Ugyanakkor Kínának nem érdeke, hogy teljes mértékben dollármentesen működjön, hiszen az ország jelenlegi devizatartaléka közel 3000 milliárd dollárra tehető, ezen felül a kínai államnak további megtakarításai vannak mintegy 8000 milliárd dollár értékben, többek között részvények és ingatlanbefektetések formájában. Így elmondható, hogy a teljeskörű dollármentesítés Kína számára is hátrányt jelentene.
Azonban részben az orosz–ukrán háború nyomán, az Egyesült Államok által kivetett szankciók hatására a kínai állam felismerte a dolláralapú pénzügyi rendszer sérülékenységét, az ebben rejlő kockázatokat és a kínai gazdaságra gyakorolt hatását. Ezért a pénzügyi tranzakciók alapjául szolgáló folyamatok biztonságosabbá tételét tűzték ki célul, elsősorban a saját környezetükben. A dedollarizációs folyamat példájaként nevezhető meg a PetroChina által 2023-ban megvalósított, 65 millió dollár értékű olajbeszerzés, melyet digitális jüanban (e-renminbi) végeztek el. Az e-renminbi használata a dollármentes elszámolásokat teszi lehetővé a kínai vállalatok számára, csökkentve a dollártól való függőséget.
A dedollarizációs folyamat hatásai jelentősek lehetnek a globális gazdaság szereplőire. A kínai vállalatok és magánszemélyek számára a renminbi használata csökkentheti a devizaárfolyam kockázatát és növelheti a pénzügyi stabilitást. A kínai kormány számára a dedollarizáció lehetővé teszi a monetáris politika függetlenségének növelését és a gazdaságpolitikai célok hatékonyabb megvalósítását. A dedollarizáció ugyanakkor más államok számára is lehetőséget jelenthet, növelheti a kereskedelmi kapcsolatokat Kínával és lehetővé teszi az alternatív devizák használatát, csökkentve a dollártól való függőséget.
A BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika), melynek Kína alapítója és tagja, törekvést mutatnak a dollártól való függetlenségre. 2022-ben a dollár abszolút erősödést mutatott, melynek hatására a BRICS-országok eltérő lehetőségeket kezdtek keresni. Az érintett országok saját devizával való kereskedelemre való átállása a dollár dominanciájának csökkenéséhez és a globális pénzügyi rendszer átrendeződéséhez vezethet. Emellett kiemelt terület lehet a Kína környezetében található, ázsiai fejlődő országok csoportja, valamint az Oroszországgal való gazdasági kapcsolat fenntartása. A BRICS-országok közötti közös valuta bevezetésének terve lehetővé tenné a dollár kikerülését a kölcsönös kereskedelmi és befektetési tranzakciókból. Bár a közös valuta bevezetése egyelőre csak terv, a BRICS-országok már most is törekednek a saját devizák használatának növelésére a kölcsönös kereskedelemben.
A dedollarizációs folyamatnak hosszú távú és jelentős hatásai lehetnek a globális pénzügyi rendszerre. A dollár dominanciájának csökkenése egy multipolárisabb pénzügyi rendszert eredményezhet, amelyben több deviza játszik fontos szerepet. A dedollarizáció a kereskedelmi mintákat is átrendezheti, új lehetőségeket teremthet a feltörekvő piacok számára. A kínai reminbi (jüan) mellett feltörekvő devizává válhat a szaúdi riyal is, melyet az olajiparban betöltött szerepéből adódóan petrodollárnak is neveznek.
A dedollarizáció ugyanakkor kockázatot is rejt magában. A globális pénzügyi rendszer átalakulása rendkívül összetett folyamat lehet, amely instabilitást és bizonytalanságot okozhat. A dedollarizáció kockázatai között említhető az új pénzügyi rendszerek kialakításának költségessége, a pénzügyi piacok átmeneti instabilitása, valamint a nemzetközi együttműködés nehézségei. Ezek a kockázatok arra figyelmeztetnek, hogy a dedollarizációs folyamatot körültekintőn és fokozatosan lenne érdemes végrehajtani – a nemzetközi pénzügyi stabilitás fenntartása érdekében.